Šis tekstas – tai amerikiečių psichologės Vivian Diller svarstymai apie tai, kodėl jauni žmonės taip bijo senatvės, trokšta išlikti amžinai jauni bet kokia net ir savo sveikatos kaina, išties atspindi ne tik JAV visuomenėje besireiškiančias problemas. Jaunystės kultas ir „negražios”, fiziškai silpnos senatvės baimė būdinga daugeliui Vakarų visuomenių, ir ja ne tik puikiai naudojasi, bet ir skatina bei palaiko grožio industrija bei žiniasklaidos priemonės.
Neseniai viena mano pacientė pasiteiravo, ką manyčiau apie jos dukters troškimą patobulinti savo veidą botokso injekcijomis. Ji pasakojo, kad viskas prasidėjo laukiamajame, prie dermatologo kabineto. Ten esančiame ekrane buvo reklamuojamos įvairios senėjimą atitolinančios kosmetinės bei chirurginės priemonės. „Tas vaizdas ekrane su moterų nuotraukomis prieš procedūras ir po jų vis kartojosi ir kartojosi, jo nepastebėti buvo beveik neįmanoma”, – pasakojo pacientė. Ir būtent tada ji krūptelėjo suvokusi, kad šį vaizdą įdėmiai stebi ir jos šešiolikmetė dukra.
Man į jos klausimą atsakyti pasirodė nesunku. Ypač prisiminus, kad visai neseniai buvo pranešta, jog dvi jaunos merginos mirė nuo kosmetinių operacijų sukeltų komplikacijų. 23-ejų metų amžiaus mergina mirė šeštą kartą didindamasi krūtis, o 35-erių moteris – po riebalų nusiurbimo operacijos. Maža to, Kalgario universiteto mokslininkai neseniai patvirtino, kad pakartotinės botokso injekcijos gali paskatinti raumenų atrofiją. „Mąstyti apie botokso injekciją kai tau vos šešiolika, nėra labai gera mintis”, – pasakiau savo pacientei. Dargi pridūriau, kad jaunų merginų susidomėjimas senėjimą stabdančiomis procedūromis vertas įdėmesnio žvilgsnio ir analizės, o ką iš tiesų slepia tokie norai. Savivertės problemas? Rūpinimąsi savo kūnu? Baimę pasenti?
Kodėl paauglė jau jaudinasi dėl savo veido linijų ir raukšlių? Kaip anksti visa tai prasideda? Nuo ko konkrečiai šie jauni žmonės mėgina apsisaugoti?
Po to šis klausimas vis dėlto dar ilgai nedavė man ramybės. Ėmiau mąstyti apie problemas ir iššūkius, su kuriais susiduria šiuolaikinis jaunimas. Kodėl paauglė – ir greičiausiai ne ji vienintelė – jau jaudinasi dėl savo veido linijų ir raukšlių? Kaip anksti visa tai prasideda? Dar galvojau, nuo ko konkrečiai šie jauni žmonės mėgina apsisaugoti? Ar iš tiesų didžiausi netobulumai, kuriuos jie norėtų ištaisyti, yra gal kiek netobulos kūno linijos ir vos nukarusi veido oda? O gal šie pokyčiai jiems tampa neišvengiamo su amžiumi vis didėjančio pažeidžiamumo ir silpnumo pranašais? Nors ne paslaptis, jog vidutinio amžiaus moterys būna labai susirūpinusios fiziniais kūno pokyčiais, kuriuos stebi veidrodyje, ir kad kartais mėginimai tai pakeisti virsta kraštutine desperacija, turbūt vis dar nepakankamai gerai suvokiame, kaip toli ši baimė pažengusi ir kur ji gali nuvesti. Nejaugi tam, kad suvoktume, jog šiuo atžvilgiu mūsų visuomenė ir ją formuojanti kultūra turi sunkių bėdų, privalome laukti naujų pranešimų apie moterų mirtis nuo plastinių operacijų ar piktnaudžiavimo kosmetinėmis procedūromis šalutinio poveikio?
Nėra abejonių, kad jaunos merginos (ir vaikinai) gyvena visuomenėje, tiesiog pamišusioje dėl jaunystės ir grožio. Jie negali išvengti informacijos, kuri visais įmanomais būdais skelbia ir rodo, kaip svarbu atrodyti jaunam, lieknam, stipriam, gražiam ir tiesiog geresniam už kitus. Didelį vaidmenį vaidina ir įvairūs realybės šou, kurie skatina ir reklamuoja būtinybę pasikeisti, tapti kitokiam. Vienas labiausiai mane šokiravusių šou – „Bridalplasty”. Šiame šou 12 jaunų nuotakų varžosi tarpusavyje dėl galimybės pasidaryti plastinę operaciją ir visiškai pasikeitusios pasirodyti savo išrinktajam vestuvių dieną. Manau žinia, kurią skleidžia toks šou, visiškai aiški: net ir vestuvių dieną ne dviejų žmonių meilė, bet fizinis tobulumas yra svarbiausia. Ir, žinoma, per visus šiuos šou, kurių pagrindinę auditoriją sudaro žmonės iki 30 metų, nuolat rodomos atviros ir paslėptos senėjimą stabdančių produktų ir paslaugų reklamos. Jau nieko nebestebina reklamoje pasirodanti jauna, graži aktorė, giedanti ditirambus kuriam nors makiažo pagrindui, kremui, geliui arba botokso injekcijoms, ir žerianti pažadus, kad šie produktai tikrai atgaivins, atjaunins ir tiesiog perkeis. Ir taip merginos nuolat girdi, kad lašelis to serumo ar truputis to kremo pašalins laiko žymes nuo veido, o vyrukams pumpuojama informacija, kaip jie galėtų pagerinti ir pratęsti savo seksualinį gyvenimą. Pavyzdžiui, ar kada nors bandėte suskaičiuoti, kiek kartų per vieną futbolo rungtynių kėlinį parodoma kokio nors erekcijos sutrikimą neva gydančio preparato reklama?
Jei pažvelgtume į internetą, sparčiausiai besiplečiančią reklamos erdvę, kurioje vaikai ir jaunuoliai praleidžia ypač daug laiko, pamatytume, kad čia žinia apie tai, jog būtina stabdyti senėjimą vos ne paauglystėje, dar įkyriau brukama į jaunuolių galvas. Ir čia reklama dar paveikesnė, nes galite įdėti savo nuotrauką ir vos po kelių pelės klavišo spustelėjimų pamatyti, kaip jūsų veidas atrodys jį plastiškai kiek patempus, išlyginus raukšles. Arba galite susidėlioti virtualų kūną iš jums labiausiai patinkančių atskirų dalių ir juo grožėtis. Ir kaipgi gali paaugliai atskirti, kas ten realu ir kas ne, kas įmanoma ir kas ne. O jei dar turėtume omeny interneto erdvėje paplitusios ir lengvai pasiekiamos pornografijos žalą… Nepaisant to, ar mes pripažįstame, ar ne, šiuolaikiniai paaugliai neapsaugoti auga aplinkoje, kur viskas yra skaitmeniniu arba chirurginiu būdu patobulinta. Visa aplinka prisodrinta informacijos, sklindančios iš ekranų, kurių ten net neturėtų būti, tiesiog persmelkia jaunuolius.
Vien tik JAV per 2010 m. ketvirčiui milijono paauglių buvo atliktos kosmetinės chirurginės operacijos. Maždaug 12 tūkst. 13–19 metų amžiaus jaunuolių veido ir kūno linijos buvo tobulinamos botokso injekcijomis.
Ir šios mintys nėra tik mano pačios subjektyvus pastebėjimai. Statistika šią tendenciją visiškai patvirtina. Nors senėjimą stabdančiomis kosmetikos priemonėmis ir procedūromis vis dar dažniausiai naudojasi vidutinio amžiaus moterys, didžiausia tokių paslaugų ir prekių augimo tendencija pastebima tarp daug jaunesnių moterų. Vien tik JAV per 2010 m. ketvirčiui milijono paauglių buvo atliktos kosmetinės chirurginės operacijos. Dienraščio „New York Times” duomenimis, maždaug 12 tūkst. 13–19 metų amžiaus jaunuolių veido ir kūno linijos buvo tobulinamos botokso injekcijomis. Kai kuriems iš jų – jau ne pirmą kartą. Per pastaruosius metus šis skaičius padidėjo 2 proc., o per penkiolika metų išaugo visu 100 proc. Ir nors šie skaičiai gali atrodyti pribloškiami, jie vis tiek išlieka nedideli, palyginti su 509 proc., – toks bendras botokso injekcijų pageidavusių klientų prieaugis per praėjusius penkiolika metų. Ir nereikia būti psichologu, kad suprastum, jog mano pacientės klausimas ir ši statistika tarpusavyje siejasi bei signalizuoja apie sunkias visuomenės problemas.
Nacionalinio moterų ir šeimų tyrimų centro prezidentė Diana Zuckerman viename iš savo tekstų dėsto, kad Amerikoje jau senokai nuspręsta, kas yra grožio standartai, ir visi, o labiausiai paaugliai, siekia įsisprausti į šį šabloną. Straipsnyje taip pat nurodoma, kad nors paauglių noras atitolinti senatvę chirurginėmis procedūromis kelia susirūpinimą, patys chirurgai ir šioje srityje dirbantys žmonės teigia, kad tokios procedūros nėra vien tik noras pakeisti, patobulinti savo išvaizdą. Visų pirma – tai mėginimas pakelti savo savivertę, geriau jaustis. Jų teigimu, paaugliai kiekvieną savo išvaizdos netobulumą – tikrą ar įsivaizduojamą – priima labai jautriai, todėl fizinės korekcijos, kad ir labai menkos, gali turėti įtakos jų savijautai, pasitikėjimui savimi, taip pat ir elgesiui.
Tai, ką perskaičiau, dar kartelį sugrąžino prie minčių apie mano pacientę ir jos šešiolikmetę dukrą, svarstančią apie botokso injekcijas. Kaip tėvai turėtų reaguoti, kaip atsakyti į savo paauglių maldavimus leisti jiems kosmetinėmis ar chirurginėmis procedūromis patobulinti kūno ar veido linijas. Juk kalbame ne apie išvaizdos pasikeitimą vos mostelėjus burtų lazdele, bet apie procedūras, kurių metu taikoma viso kūno anestezija ir invazinė chirurgija. Kaip elgtis su paaugliais, kurie yra įsitikinę, jog tik tinkama fizinė išvaizda gali jiems padėti ne tik atrodyti gražiau, bet ir tapti labiau savimi pasitikintiems ir populiariems tarp bendraamžių. Kaipgi reaguoti, kai mūsų vaikai prašo tokiomis priemonėmis padėti jiems būti priimtiems, galbūt net išvengti patyčių. Ar įmanoma atsisakyti? Ir jei jiems buvo pasakyta, jog yra galimybė išvengti senėjimo žymių, jei egzistuoja pažadas, kad jų veido niekada nepapuoš nė viena raukšlė, jei tik jie veiksmų imsis dabar, ar galima atimti iš jų tą nors ir teorinę galimybę, apie kurią veikiausiai ir patys pasvarstydavom, bet taip ir nepasinaudojom?
Juk ar iš tiesų tapti suaugusiam visų pirma nereiškia išmokti dėti pastangas ir kovoti su iškylančiais sunkumais, su bėdomis ir gyvenimo negandomis?
Bet minutėlę. O jei jūsų vaikai imtų prašyti ne kosmetinių procedūrų, bet įvairių medicininių preparatų, neva padedančių jiems susidoroti su sunkiai pakeliamomis paauglystės problemomis ir bėdomis, su nerimu ar skausmu dėl nelaimingos meilės? Ar ramia širdimi palydėtumėte juos prie to stataus šlaito, nuo kurio nuslydus atgal užsikabaroti labai sunku? Juk ar iš tiesų tapti suaugusiam visų pirma nereiškia išmokti dėti pastangas ir kovoti su iškylančiais sunkumais, su bėdomis ir gyvenimo negandomis? Tik įveikdami sunkumus, išmokdami priimti gyvenimą ir jį tvarkytis, vaikai ir paaugliai gali tapti brandžiomis suaugusiomis asmenybėmis. Todėl, pasikartosiu, šešiolikmetės troškimas tobulinti savo kūną ir veidą botoksu ar kitokiomis kosmetinėmis priemonėmis bei procedūromis turėtų būti gerokai kvestionuojamas. Ir visų pirma šeimoje turėtų būti aptariamos ir išsiaiškinamos visos vidinės baimės bei nerimas, kuris greičiausiai ir verčia paauglius ieškoti greitų kosmetinių išeičių. Ir kuo daugiau galvoju apie šią problemą, tuo aiškiau suprantu, jog iš tiesų mane labiausiai jaudina tai, kad paauglių išgyvenamas emocijas, jų vidinį nerimą ir baimes pastebėti, užčiuopti ir visiems kartu aptarti mums tampa vis sunkiau.
Pagal Psychology Today parengė Lina Valantiejūtė