Biorythm

Vilniuje jau dirba keturios paciento patikėtinės

Paciento patikėtinių daugėja. Globalios iniciatyvos psichiatrijoje pastangomis Vilniaus miesto psichikos sveikatos įstaigose jau dirba keturios nuo gydymo įstaigos nepriklausomos ir paciento poziciją palaikančios patikėtinės. Jos Vilniaus klinikinėje Vasaros ligoninėje, Antakalnio, Karoliniškių poliklinikose tarpininkauja sprendžiant prašymus ir nusiskundimus, susijusius su gydymu, personalo elgesiu. Anot Vilniaus universiteto psichiatrijos klinikos docento Dainiaus Pūro, paciento patikėtinio institucijai įsitvirtinus Vilniuje, nebe turėtų būti didelių kliūčių, jai paplisti po kitas Lietuvos psichiatrijos įstaigas.

Optimalus būdas užtikrinti žmogaus teises

Paciento patikėtinių daugėja įgyvendinant Vilniaus miesto visuomenės sveikatos programą „Paciento patikėtinis Vilniaus miesto psichikos sveikatos įstaigoms”. Anot Vilniaus universiteto psichiatrijos klinikos docento Dainiaus Pūro, tokia paciento patikėtinio pareigybės plėtra yra optimalus būdas šiuolaikiniams žmogaus teisių mechanizmams psichiatrijoje įtvirtinti.

„Įstojus į Europos Sąjunga, Lietuva „atsipalaidavo” ir žmogaus teisių situacija mūsų valstybėje netgi pablogėjo. Ypač ji kebli tapo žmonėms, kurie turi sunkumų patys už save pakovoti”, – esamą situaciją komentavo Dainius Pūras. Anot specialisto, visuomenėje iki šiol sklando nuostatos apie jų pavojingumą. Visa tai sukuria situaciją, kai tokio asmens pastangos kovoti už savo teises gali būti palaikytos jo ligos požymiu, arba paprasčiausiai ignoruojamos. Ypač paciento patikėtinio palaikymas reikalingas tokiu atveju, kai asmuo pripažintas neveiksniu, nes jis net neturi teisės kreiptis į teismą ir ginti save.

Didina pasitikėjimą psichikos sveikatos priežiūra

Pirmos paciento patikėtinės patirtis bei pasaulinė praktika rodo, jog tarpininkavimas – prisideda prie psichiatrijos vartotojų pasitikėjimo psichikos sveikatos priežiūros sistema didinimo, konstruktyvaus medicinos personalo bei pacientų dialogo vystymo.

„Viltingai nuteikia tai, kad nemažai psichiatrų ir įstaigų vadovų, kurie dar neseniai buvo tokių iniciatyvų priešininkai, dabar sutinka, kad paciento patikėtinio institucija gali tinkamai pasitarnauti bendram reikalui. Labai tikiuosi, kad ši iniciatyva prigis visoje Lietuvoje”, – teigė Dainius Pūras.

Patikėtiniai kovojant spaudimu bei priešiškumu bus palaikomi

Įvertinus pereitų metų pirmosios paciento patikėtinės patirtį projekte „Paciento patikėtinis Vilniaus miesto psichikos sveikatos įstaigoms” numatoma naujovių. Šiais metais paciento patikėtinės didelį dėmesį skirs ambulatorinio lygmens nusiskundimams. Projekte taip pat numatoma psichologinė parama ir paciento patikėtinėms.
Anot projekto „Paciento patikėtinis Vilniaus miesto psichikos sveikatos įstaigoms” koordinatorės Klementinos Gečaitės, gydymo įstaigos darbuotojai konflikto atveju atsiduria vienoje, o pacientas su patikėtiniu kitoje barikados pusėje. Pereitų metų patirtis parodė, jog personalo spaudimas bei priešiškumas, neteisybė su kuria susiduria psichikos sveikatos paslaugų vartotojas neigiamai veikia ir paciento patikėtinį. Šiais metais patikėtinėms atlaikyti personalo bei visuomenės spaudimą padės ne tik psichikos sveikatos įstaigų darbuotojų švietimas, bet ir paciento patikėtiniams supervizijas teiksianti psichoterapeutė. Anot K. Gečaitės, šis specialistas padės apsisaugoti nuo paciento patikėtinių „perdegimų”.



TAIP PAT SKAITYKITE