REXSAN

Vilniaus pareigūnams – Respublikinio priklausomybės ligų centro mokymai dėl gyvybių gelbėjimo

Respublikinis priklausomybės ligų centras (RPLC) pradėjo pareigūnų mokymus, kurių pagalba policijos pareigūnai galės teikti būtinąją pagalbą žmonėms, perdozavusiems narkotinių medžiagų. RPLC iniciatyva, sostinės policijos patrulius pasiekė gyvybę gelbstintis medikamentas, taip pat Vilniuje apmokyta pirmoji pareigūnų grupė.

Dvi valandas trunkančiuose mokymuose rugsėjo mėn. apmokyta 15 pareigūnų. 10-ies pareigūnų grupę numatoma apmokyti spalio-lapkričio pabaigoje. Kitus pareigūnus – 2021 m. pirmame ketvirtyje. Mokymai vyksta Vilniaus mieste.

Penkiolikai apmokytų pareigūnų išduotas naloksono aerozolis, į nosį purškiamas medikamentas, kurio panaudojimas yra greitas ir nesudėtingas, tad gali būti lengvai pasitelkiamas, teikiant būtinąją pagalbą. Toks vaistas yra purškiamas į nosį, esant opioidų, tokių kaip heroinas ar fentanilis, perdozavimui, kai žmogaus gyvybei yra kilęs pavojus – žmogus yra nesąmoningas, nebekvėpuoja.

Žmogui perdozavus narkotikų, kiekviena minutė yra brangi. Policijos pareigūnas, esantis įvykio vietoje, gali atlikti gelbėjimo veiksmus pagal dispečerio nurodymus ir papurkšti medikamento į nosį. Jei viskas atliekama laiku, tokio paprasto veiksmo pakanka, išgelbėti žmogaus gyvybei. To ir buvo apmokomi pareigūnai – kaip atpažinti opioidų perdozavimą (sąmonės netekimas, kvėpavimo sustojimas, smeigtuko galvutės dydžio vyzdžiai), o taip pat –  kaip teisingai papurkšti medikamentus į perdozavusio asmens nosį.

Vilniaus m. savivaldybė skyrė lėšų ir sudarė sutartį su RPLC dėl policijos darbuotojų, patruliuojančių Kirtimų tabore, apmokymo ir medikamento įsigijimo. Vilniaus miestas, įgyvendindamas šią iniciatyvą, yra tarp pirmųjų miestų Europoje. Planuojama apmokyti ir šia priemone aprūpinti dar 85 Vilniaus miesto pareigūnus. Europoje tokio tipo mokymai, kuriuose sveikatos apsaugos sistemos darbuotojai apmoko teisėsaugos pareigūnus, yra vykę tik Škotijoje ir Velse.

Didelis mirčių, susijusių su narkotikų vartojimu, skaičius yra sena problema. Daugumoje Europos šalių naudojamą injekcinį narkotikų priešnuodį, išstumiantį iš smegenų ląstelių receptorių opioidus (heroiną, fentanilį ir kitus, veikia žaibiškai, ir opioidai nustoja poveikio), nemokamai išduoda juos vartojantiems žmonėms ir jų artimiesiems.

Anoniminę mediko konsultaciją ir injekcinio naloksono ampulių paskyrimą ir išdavimą narkotikus vartojantiems asmenims bei jų artimiesiems priklausomybės ligų centras nemokamai ir anonimiškai teikia nuo 2016 m. pabaigos, taip pat paslauga pradėta teikti ir centro filialuose Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Specialistų teigimu, tokia paslauga pasiteisino, nes per ketverius paslaugos teikimo metus, mirčių skaičius nuo narkotikų, dažniausiai opioidų, perdozavimo, Lietuvoje sumažėjo beveik perpus, nuo 115 mirčių 2015 m. iki 57 tokių atvejų 2019 m.

RPLC specialistai pabrėžia, kad centras susiduria su narkotikus vartojančių asmenų nenoro gydytis problema, centro specialistams sudėtinga pasiekti narkotikus vartojančius žmones, kurie dar nėra kreipęsi dėl gydymo. Taip pat priklausomų žmonių artimiesiems stinga noro domėtis apie galimybę gauti konsultaciją ir gyvybę gelbstintį medikamentą.

Narkotikų priešnuodis naudojamas medicinoje jau penkiasdešimt metų, trisdešimt iš jų – išduodamas nuo jų priklausomiems žmonėms. Purškiamoji medikamento forma Europos Sąjungoje užregistruota prieš dvejus metus. Tikėtina, kad tai leis padidinti gyvybę gelbstinčio vaisto prieinamumą visoje Europoje.

Respublikinis priklausomybės ligų centras (RPLC) yra Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) pavaldi biudžetinė gydymo įstaiga, teikianti medicinines, psichologines ir socialines paslaugas asmenims, žalingai vartojantiems alkoholį, narkotines medžiagas ar tabaką, bei pagalbą jų šeimos nariams.

SAM Spaudos tarnyba

TAIP PAT SKAITYKITE