Panevėžio visuomenės sveikatos centras 2011 m. vasario mėnesį atliko sporto klubų ir baseinų paslaugas teikiančių objektų operatyviąją (neplaninę) visuomenės sveikatos saugos kontrolę (toliau – Kontrolė) ir įvertino šiuose objektuose į dušus (prausyklas) tiekiamo karšto vandens temperatūrą.
Vadovaujantis Lietuvos higienos normos HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai”, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. liepos 23 d. įsakymu Nr. V-455 (Žin., 2003, Nr.79-3606) 26.2 punkto reikalavimais, atliko šalto vandens temperatūros matavimus bei legionelių kiekio į dušus (prausyklas) tiekiamame karštame vandenyje nustatymo tyrimus. Legioneliozių prevencijai pastato karšto vandens sistemoje vandens temperatūra turi būti 50–60°.
Kontrolės metu buvo patikrinta 18 sporto klubų ir baseinų paslaugas teikiančių objektų. Juose 31 vietoje buvo pamatuota tiekiamo šalto bei karšto vandens temperatūra. Taip pat buvo paimti 37 karšto vandens mėginiai legionelių nustatymui. Atlikus tyrimus nustatyta, kad 6 karšto vandens mėginių temperatūra buvo žemesnė nei +50°C. Taip pat 3 vandens mėginiuose buvo išskirtos legionelės, tačiau jų kiekis neviršijo sveikatai pavojingos ribos (104/1 l). Atsakingiems asmenims buvo surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolai ir skirtos administracinės nuobaudos. Apie karšto vandens neatitikimą HN 24:2003 raštu informuotas centralizuotai tiekiamo karšto vandens tiekėjas AB „Panevėžio energija”.
Centro specialistai informuoja, kad legionelioze žmogus užsikrečia įkvėpdamas legionelėmis užteršto oro. Geriant ar maisto ruošimui vartojant užkrėstą vandenį, šia liga neužsikrečiama. Taip pat legionelioze negalima užsikrėsti ir nuo sergančio žmogaus. Inkubacinis ligos periodas gali trukti nuo 2 iki 10 dienų. Liga paprastai prasideda aukštu karščiavimu, nuovargiu, galvos ir raumenų skausmu bei sausu kosuliu.
Pagrindinės apsisaugojimo nuo legioneliozės priemonės yra tinkamas vandens temperatūros palaikymas (šalto vandens temperatūra turi būti ne didesnė kaip 20°C, o karšto – ne mažesnė nei 60°C). Legioneliozės profilaktikai vanduo neturėtų užsilaikyti sistemose, o retai naudojamose sistemose būtina nuleisti karštą vandenį ne rečiau kaip kartą per savaitę, nuleidimo trukmė turi būti ne mažesnė kaip 30 min.
Rekomenduojama reguliariai valyti dušus, dušų galvutes ir vandens čiaupus, kad nesusikauptų nuosėdos.
Panevėžio aspkrityje legoneliozė neregistruota nuo 1995 metų, tačiau Lietuvoje beveik kasmet užregistruojami pavieniai šios sunkios ligos atvejai.
Daugiau informacijos Jums pateiks Panevėžio visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyrius vedėja Vida Vyčienė, tel. (8-45) 582 533, el. paštas: vida.vyciene@panevezys.vvspt.lt ir Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjas Rimgaudas Markelis, tel. (8-45) 596 170, el. paštas: rimgaudas.markelis@panevezys.vvspt.lt
Darbo organizavimo skyriaus vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene) Vilda Bajoriūnienė, tel. (8-45) 596 173, el. paštas: vilda.bajoriuniene@panevezys.vvspt.lt