Rawpowders

Vaistų prekybos turguje nekontroliuoja niekas

Ieškote uždraustų rusiškų vaistų? Klaipėdoje jų yra į valias. Turgavietėse klaipėdiečiai gali įsigyti medikamentų nuo visų ligų – jais prekiaujama nesislepiant.

Kas kontroliuoja šią prekybą? Paaiškėjo – niekas.

„Eikite namo ir jūs”

Darbo dieną užsukus į Senąjį turgų akį patraukė tik viena moteris, prekiaujanti maisto papildais.

Ne paslaptis, jog tokie pardavėjai prie pajamų prisiduria ir iš Rusijos atvežtų vaistų prekyba, kuri yra nelegali.

Ant prekystalio – išdėliotos įvairios dėžutės. Tarp jų buvo ne tik papildų, bet ir vaistų. Net nuo sumušimų gydantis tepalas, kuriuo prekiaujama vaistinėse.

Paprašius validolio, moteris sutriko. Ji ėmė skubiai krauti medikamentus į dėžes ir kalbėjo: „Nieko neturiu. Einu namo. Einu namo. Eikite namo ir jūs”.

Prekeivę šokas ištiko ne šiaip sau – ji pamatė dienraščio „Klaipėda” fotografą.

Gausi ko tik nori

Savaitgalį nusipirkti rusiškų vaistų galima ir Naujajame turguje. Turgavietės pradžioje juos pardavinėjo du prekeiviai – vyras ir moteris. Prie jų driekėsi pirkėjų eilė.

Prekyba rusiškais vaistais čia vyko nevaržomai. Gal todėl, kad prekeiviai tiki, jog policija savaitgaliais dirba mažiau.

Antibiotikai, vaistai nuo skrandžio ligų, skausmo, peršalimo, alergijos – visa tai buvo ant prekystalio.

Iš šalies galima suabejoti, ar prekyba tokiais vaistais pas mus tikrai nelegali? Prekeiviai medikamentus pardavinėjo be jokios baimės, lyg rūbus ar batus.

Klaipėdiečiai pirko įvairių vaistų. Vieni populiariausių – medikamentai nuo peršalimo: aspirinas, paracetamolis.

Paklausūs buvo ir nuo skausmo – tokie, kaip nošpa.

Antibiotikai – be recepto

Be jokių kliūčių turguje gali įsigyti ir vaistų, kuriems reikia recepto. Yra ir nuo sovietinių laikų prisimenamų, tačiau dabar Lietuvoje draudžiamų vaistų.

Pirkėjui paprašius doksiciklino ir biseptolio, vienas pardavėjų paaiškino, kad jų neturi ir pasiūlė naujos kartos antibiotikų.

Prekeivis aiškino, kad šių vaistų poveikis toks pat, kaip visų šio tipo vaistų. Jie malšina uždegimus. Pasiūlyta buvo ir vartojimo instrukcija.

Rūpesčių nekilo įsigyti ir analgino. Jo vaistinėse taip pat nenusipirksi be recepto. Ant prekystalio buvo padėtas ir antibiotikas tetraciklinas, kuriuo prekiauti Lietuvoje draudžiama.

Klaipėdiečiai tvirtino, jog vaistų turguje perka nuolat, nes jie čia pigesni. Palyginti su kainomis vaistinėse, už medikamentus čia reikia mokėti iki 10 litų mažiau.

Tačiau arčiau pasienio su Rusijos Federacijos Kaliningrado sritimi, šie vaistai dar pigesni. Pavyzdžiui, Tauragėje kai kurie medikamentai parduodami perpus pigiau.

Galima ir užsisakyti

Apžiūrėjus įsigytų vaistų galiojimo terminą, paaiškėjo, jog jis nepasibaigęs, pakuotės nesuardytos.

Tarp Naujajame turguje vaistais prekiaujančių prekeivių konkurencijos nėra. Neradus vieno ar kito medikamento pas vieną, pasiūloma kreiptis į kaimyną.

Akivaizdu, jog prekeiviai laiko nemažą vaistų kiekį. Už prekystalių sudėtos rankinės buvo pilnos įvairių pakelių, lapelių, buteliukų. Neradus ieškomo medikamento, galima užsisakyti.

Prekeiviai gali nupirkti Rusijoje ir parvežti net brangių receptinių vaistų.

Viena moteris pasiteiravo, ar pardavėjas neturi preparato, padedančio atsikratyti antsvorio.

Vyras pabrėžė, kad prastų dalykų nesiūlys. Moteriai jis patarė nueiti pas gydytoją, paprašyti išrašyti receptą vienam vaistui. Jo ir Rusijoje be recepto neįsigysi.

Prekeivis jį žadėjo nupirkti ir parvežti. 60 tablečių kainuoja 300 litų.

Susidarė įspūdis, kad vyras šiame versle sukasi jau ne vienus metus.

Rankinių nesiruošia kratyti

Geriausiai, kas vyksta prekyvietėse, turintys žinoti turgaus vadovai tvirtino, kad vaistais čia neprekiaujama, o tik papildais.

„Vaistų galima įsigyti vaistinėje. Turguje prekiaujama tik papildais”, – įtikinėjo įmonės „Naujasis turgus” direktorius Liudas Butautas.

Tačiau pasakius, kad praėjusį savaitgalį vis dėlto vyko prekyba, atsakė: „Neišmanau, ar tai vaistai, ar papildai. Nesu šios srities specialistas. Pardavėjai teigia, kad papildai, ir viskas”.

Tokios pozicijos laikėsi ir įmonės „Senasis turgus” direktorė Ramutė Kubilienė. Abiejų įstaigų vadovai pabrėžė, kad nelegalią prekybą turi kontroliuoti policija ir tam skirtos tarnybos.

Leidimą prekiauti papildais išduoda Maisto ir veterinarijos tarnyba.

„Matome leidimą ir skiriame prekybos vietą. Prekeiviai patys atsako už savo asortimentą. Neturime teisės iškratyti rankines, paimti vaistų dėžutę ar skirti baudą. Sunku atskirti vaistus nuo papildų. Šioje srityje turėtų padirbėti farmacininkai”, – dėstė direktorė.

R. Kubilienės teigimu, dėl nelegalios prekybos vaistais iškviesta policija atvažiuoja.   Jei gali.

Kur vaistai, o kur papildai?

Pernai Klaipėdoje policija surašė tik šešis protokolus tokiems pažeidėjams.

Nuolatinė nelegalios prekybos vaistais kontrolė paskirta teritoriniams policijos komisariatams. Pareigūnai atlieka ir tikslinius, ir kompleksinius patikrinimus.

Klaipėdos antrojo policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus viršininkas Gintaras Lasickas tvirtino nežinantis, ar nelegali vaistų prekyba didelė problema Naujajame turguje.

„Vaistų turguje neperku. Nežinau, ar jais prekiaujama”, – dėstė G. Lasickas.

Žmogus aiškino, jog problemų kyla ir dėl to, kad pareigūnai nėra kompetentingi spręsti, ar tai vaistas, ar papildas.

Paklaustas, ar nežino tokių vaistų kaip aspirinas ar analginas, jis atšovė: „Nežinau”.

Baudos nesudrausmina

Patikrinimus dėl nelegalios prekybos vaistais atlieka ir kiti policijos skyriai.

„Mes esame greitoji pagalba. Jei komisariatai nesusitvarko, važiuojame mes”, – tvirtino Klaipėdos policijos Prevencijos skyriaus viršininkas Kazimieras Sinkevičius.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba yra atsakinga tik už papildų, o ne vaistų kontrolę.

Nelegalių turgaus prekiautojų medikamentais kontroliuoti nesiima ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba. Ji atsakinga už įstaigas, kurios turi leidimą prekiauti vaistais.

Uostamiestyje buvo atvejų, kai policijos pareigūnai iš vieno prekeivio konfiskavo 40-50 rūšių vaistų. Sulaikomi ir nuolatiniai, ir nauji vaistų prekeiviai.

Policijos pareigūnai yra sulaikę moterį, kuri į Klaipėdą prekiauti vaistais atvyko iš Tauragės. Vaistų pardavėjai yra sulaikyti ir prie Statybininkų prospekto žiedinės sankryžos, Tilžės turgavietės.

Tačiau baudos nelegalių prekeivių nedrausmina. Garbaus amžiaus moteris moka jas ir toliau verčiasi nelegalia veikla, – už vadinamųjų močiučių tūno įtakingesni žmonės, sukūrę visą vaistų kontrabandos tinklą.

***

Ramunė Visockytė, Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vyriausioji specialistė:

Mūsų tarnyba kontroliuoja tik įstaigas, kurios turi leidimą farmacinei veiklai. Raskite turguje nors vieną prekeivį, kuris jį turėtų. Tai yra kontrabanda. Pastarąją kontroliuoja policija. Padedame jiems tik kaip ekspertai. Žmonės, perkantys vaistus iš turgaus prekeivių, rizikuoja savo sveikata.

Medikamentai neregistruoti Lietuvoje, laikomi neaiškiomis sąlygomis, juos pardavinėja asmenys, neturintys licencijos. Gali būti, jog žmonės mano, kad perka vaistus, o ten – neaišku, kas įdėta: vitaminai ar cukrus. Žmonės, kurie patys nusipirko ir parsivežė vaistų iš Rusijos, žalos nepasidarys. Rusijoje vaistinės taip pat kontroliuojamos. Svarbiausia žinoti, ką perka.

Virginijus Gailius, Klaipėdos miesto Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas:

Vaistų kontrolė – ne mūsų kompetencija. Vaistas – ne maistas, o papildai – ne vaistas. Mūsų tarnyba tikrina tik, ar tinkamai prekiaujama papildais. Pikta, kad nelegalūs prekeiviai prisidengia mūsų tarnybos išduotais leidimais prekybai maisto papildais. Stengiamės tai apriboti. Kartu su policija organizuojame įvairias priemones.

Žinoma, patikrinimų metu neužmerkiame akių prieš vaistų pardavėjus. Pabarame, įspėjame, kad taip elgtis negalima. Skirti baudų negalime. Vaistams turguje – ne vieta. Tuo pirmiausia turėtų susirūpinti turgaus administracija. Keista, kad šia prekyba nesidomi Vaistų kontrolės tarnyba.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE