REXSAN

Vaistininkė pataria: kaip išsirinkti žuvų taukus ir ką būtina žinoti prieš juos vartojant?

Visi nuo seno žino žuvų taukų naudą kiekvieno sveikatai. Šis maisto papildas ypač aktualus šiuolaikiniam žmogui, kuriam ne visuomet pavyksta pasirūpinti visaverte mityba. Tačiau kaip išsirinkti iš tokios gausos, siūlomos vaistinėse? Daugiau apie žuvų taukus papasakojo „Camelia“ vaistininkė Virgilija Bečelytė.

Žuvų taukus pradėti vartoti naudinga ypač šiuo metu – prieš peršalimo ligų sezoną. Vaistininkė V. Bečelytė sako, kaip ir vartojant bet kurį maisto papildą, rekomenduojama preparatą nuosekliai naudoti tris mėnesius. Tą pačią taisyklę reikėtų taikyti vartojant ir žuvų taukus, o po to padaryti pertrauką.

„Ištisus metus vartoti žuvų taukų tikrai nereikia ir tai net nerekomenduojama. Jei žuvų taukus vartosite ištisus metus, smarkiai apkrausite kepenis, taip atsiras pavojus šio organo suriebėjimui, – sako vaistininkė V. Bečelytė.

– Kaip ir bet ką naudojant ar vartojant, taip ir žuvų taukus geriant – turi būti saikas. Mes ir su maistu turime gauti natūralių medžiagų, reikia nepamiršti ir tuo pasirūpinti. “

Kaip išsirinkti žuvų taukus?

Prieš pradedant vartoti žuvų taukus vaistininkė pataria apsibrėžti, kokį tikslą norime pasiekti – sustiprinti imuninę sistemą, sumažinti cholesterolio kiekį, nuovargio jausmą ar pagerinti odos būklę.

„Yra visiškai grynų žuvų taukų, yra ir sudėtinių, kuriuose papildomai yra ir vitaminų bei kitų medžiagų“, – sako vaistininkė V. Bečelytė.

Žuvų taukuose yra ne tik mūsų sveikatai reikalingų omega-3 riebalų rūgščių, kurių taip sunku gauti ypač dažnai žuvies nevalgantiems, tačiau ir omega-6, omega-9, antioksidantų, vitaminų A, B, E, D, kofermento Q10.

Žmonės, sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis, turėtų rinktis žuvų taukus su padidintu omega-3 riebiųjų rūgščių kiekiu. EPR, DHR riebiosios rūgštys padeda sumažinti blogojo cholesterolio kiekį, tad norint pasiekti gerą rezultatą, tokius žuvų taukus reikėtų vartoti bent tris mėnesius.

Širdies kraujagyslių sistemai skirtuose žuvų taukuose taip pat papildomai būna vitaminai A, E, kofermentas Q10. Jei žmogus vartoja beta blokatorius, jie dažnai sukelia silpnumą, o Q10 suteikia energijos, tad šį nemalonų pojūtį gali sušvelninti.

EPR, DHR riebiosios rūgštys taip pat naudingos smegenų funkcijos palaikymui, regėjimo gerinimui.

Kaip sakė „Camelia“ vaistininkė, omega-6 riebalų rūgštys naudingos odos elastingumui, stangrumui palaikyti, taip pat reikalingos nervų sistemai. Omega-9 riebalų rūgštys būtinos kraujagyslių sienelių elastingumui, taip pat odos būklei pagerinti, sumažinti nuovargį, kovoti su širdies ir kraujagyslių ligomis.

„Kai kurie klientai prašo, kad žuvų taukuose būtų dar ir kitų vitaminų. Pavyzdžiui, kieno gyvenimo būdas intensyvus, dažnai patiria įtampą, daug mokosi, dirba, nervinasi, sportuoja, pasiūlau žuvų taukų, kurie papildomi B grupės vitaminais ir magniu, – sako vaistininkė. – Kiekvienas žuvų taukus turėtų pasirinkti pagal savo gyvenimo būdą ir sveikatos būklę. Tai patarčiau aptarti su specialistu.“

Geriausia gerti šaukštais?

Žuvų taukus gerti kapsulėmis ar šaukštais? Vaistininkė V. Bečelytė sako, kad yra įvairių nuomonių ir patarimų, tačiau, šiuo atveju, geriausia pasirinkti pačiam žmogui, kaip jam patinka.

Pavyzdžiui, sako vaistininkė, turintiems padidintą blogojo cholesterolio kiekį ir sergantiems širdies bei kraujagyslių ligomis, gydytojai rekomenduoja rinktis būtent skystus žuvų taukus su didesne omega-3 riebiųjų rūgščių doze ir gerti ryte.

„Kas nepakenčia žuvų taukų skonio taip kaip aš, nepaisant to, kad yra ir paskanintų, renkasi kapsules ir tai tikrai nėra kažkuo prastesnis pasirinkimas nei gerti žuvų taukus šaukštais. Svarbu išgerti reikiamą dienos dozę: profilaktiškai – 2 kapsules, o kai kuriais atvejais rekomenduojama dozę didinti net iki 6 kapsulių per dieną. Jei turite tam tikrų sveikatos negalavimų, patariu dėl paros dozės pasitarti su specialistais“, – sako V. Bečelytė.

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja sveikiems žmonėms kasdien suvartoti nuo 300 iki 500 mg EPR ir DHR riebalų rūgščių (bendrai). Tai atitinka 1-2 tokios koncentracijos riebalų rūgščių omega-3 kapsules per parą.

Esant širdies ir kraujagyslių ligų rizikai, širdies apsaugai Amerikos kardiologų asociacija rekomenduoja per parą išgerti 1 g EPR ir DHR riebalų rūgščių. „Todėl, renkantis omega-3 riebalų rūgščių maisto papildus, svarbu žiūrėti į jų sudėtį, kokia tiksliai yra omega-3, EPR ir DHR koncentracija“, – pataria vaistininkė.

Žuvų taukai vaikams nuo skirtų suaugusiems gali skirtis skoniu bei forma. Be įprastų skystų paskanintų žuvų taukų su specialiais dozatoriais, yra siūlomos kapsulės, spalvotos kramtomos žuvytės.

Vitaminas D – su žuvų taukais ar atskirai?

Daugumoje, tačiau tikrai ne visuose, žuvų taukuose papildomai yra mums labai svarbaus vitamino D. Nėra naujiena, kad šio gyvybiškai reikalingo vitamino Lietuvos gyventojams, ypač šaltuoju metu laiku, ypač trūksta.

Vaistininkė pataria atlikti kraujo tyrimą ir, jei trūkumas labai didelis, vitamino D vartoti papildomai. Vitamino D žuvų taukuose būna labai nedaug – tai tik palaikomoji, profilaktinė dozė sveikam žmogui, sako V. Bečelytė.

„Jeigu žmogus skundžiasi silpnumu, mieguistumu, vargu, ar tik žuvų taukai gali padėti. Reikėtų pasidaryti vitamino D tyrimą ir pasirinkti dozę, reikalingą atstatymui, – pataria „Camelia“ vaistininkė.

– Taip pat svarbu priminti, kad maisto papildai nėra maisto pakaitalai. Svarbu subalansuota mityba ir sveikas gyvenimo būdas.“

 

TAIP PAT SKAITYKITE