Walmark

Vaistininkai raginami būti aktyvesniais pranešant apie nepageidaujamas reakcijas į vaistą

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) stiprina rinkoje esančių vaistų saugumo stebėseną ir ragina visuomenę būti aktyvesne pranešant apie nepageidaujamas reakcijas į vaistą (ĮNR).  Taip pat atkreipia dėmesį, kad ypač daug šioje srityje galėtų padėti vaistininkai, mat jie kasdien susiduria su vaistus įsigyjančiais žmonėmis, konsultuoja vaistų vartojimo klausimais. Kol kas iš vaistininkų sulaukiama itin mažai pranešimų apie ĮNR – per metus vos po keliolika. Tikimasi, kad artimiausiu metu situacija keisis iš esmės.

„Visi vaistai gali sukelti šalutinį poveikį, tačiau jis pasireiškia anaiptol ne visiems pacientams. Būtina, kad vaistus vartojantys žmonės, taip pat vaistus skiriantys sveikatos priežiūros specialistai bei vaistininkai, pastebėję ar sužinoję, kad pacientas patyrė nepageidaujamą reakciją į vaistą, apie ją praneštų. Pranešti reikia ne tik vaisto charakteristikų santraukoje nurodytus, bet ir visus kitus vaistų sukeltus kenksmingus ir nenorimus poveikius, kilusius vartojant vaistą ir nesilaikant patvirtintų jo vartojimo sąlygų ar dėl klaidingo vaistų vartojimo (pavyzdžiui, vartotas ne tas vaistas, neteisingas vartojimo būdas, vaisto paruošimas, supainiotos vaisto stiprumas ir pan.). Taip pat būtina pranešti ir piktnaudžiavimo vaistu atvejus“, – tvirtina VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vedėja Eglė Burbienė.

Anot E. Burbienės, visose ES valstybėse nepageidaujamas vaisto poveikis yra stebimas visą vaisto buvimo rinkoje laikotarpį. Šie duomenys padeda gauti naujos informacijos apie vaistų saugumą. Remiantis šia informacija, gali būti keičiami vaistų informaciniai dokumentai, į pastaruosius įtraukiant informaciją apie naujas būkles, kurių atveju vaisto vartoti negalima, taip pat įspėjant apie naujus nepageidaujamus poveikius, galimas sąveikas su kitais vaistais.  Jei nustatoma, kad dėl sukeliamo šalutinio poveikio vaisto keliama rizika yra didesnė už galimą naudą, gali būti stabdoma arba panaikinama vaisto registracija ir šis pašalinamas iš rinkos.

Informaciją apie galimus vaisto šalutinius poveikius galima rasti pakuotės lapelyje, kuris yra įdėtas į kiekvieno vaisto pakuotę, taip pat Tarnybos interneto svetainėje. Tereikia paspausti šią nuorodą https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/medications ir į paieškos laukelį įvesti vartojamo vaisto pavadinimą. Jei vaistinėje perkama ne visa vaisto pakuotė, o tik viena lizdinė vaistų plokštelė, vaistininkas privalo pateikti pakuotės lapelį lietuvių kalba. Norint pranešti informaciją apie šalutinį vaistų poveikį, tereikia paspausti čia. Užpildyti atsidariusią formą užtruks vos kelias minutes. Pranešti apie ĮNR galima ir el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt, užpildant formą, kurią rasite paspaudę šią nuorodą, paštu bei nemokamu telefonu 8 800 735 68 (gyventojams).

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos informacija

 

TAIP PAT SKAITYKITE