Agatas

Vaistinės visą parą nereikalingos – paprasti žmonės naktį neserga?

Budinčių vaistinių Vilniuje beveik neliko. Valdžia tikina, kad privačių vaistinių negalima versti dirbti visą parą, o ligoniams pataria iškart kviesti greitąją pagalbą.

Visai šaliai – 4 vaistinės

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Farmacijos departamento dienraščiui pateiktais duomenimis, visoje Lietuvoje teliko keturios budinčios vaistinės.

Sostinėje vienintelė budinti vaistinė įsikūrusi miesto pakraštyje, Ukmergės gatvės gale. Ji aptarnauja daugiau kaip pusę milijono žmonių. Tokia pat situacija ir Kaune – beveik 350 tūkst. gyventojų turintis miestas turi vieną vienintelę budinčią vaistinę. Trečia budinti vaistinė įsikūrusi 112 tūkst. gyventojų turinčiame Panevėžyje, o paskutinė – vos 13 tūkst. žmonių teturinčiame Jurbarke.

Klaipėda, Šiauliai, Alytus ir kiti dideli miestai apskritai pamiršo, kas yra budinti vaistinė.

Keistas taupymas

Dar palyginti neseniai sostinėje veikė dvi budinčios vaistinės – jau minėta privati „Eurovaistinė” Ukmergės gatvėje ir valstybinė vaistinė Gedimino prospekte. Tačiau čia valstybė sumanė pataupyti – vaistinė jau pusantrų metų dirba tik iki 22 val.

„Vaistinė dirbo visą parą iki 2008 m. rugpjūčio 1 d., tačiau, atsižvelgiant į susidariusią sunkią ekonominę situaciją, vaistinės darbo laikas buvo sutrumpintas iki 22 val. VĮ Gedimino vaistinei sutrumpinus darbo laiką gyventojams atsirado nepatogumų, norint įsigyti vaistų pasibaigus vaistinių darbo laikui, tačiau norėtume atkreipti dėmesį, kad Vilniaus mieste yra galimybė įsigyti vaistų naktį visą parą dirbančioje „Eurovaistinėje”, esančioje Ukmergės g. 282, Vilniuje”, – dienraščiui teigė SAM Farmacijos departamento direktorė Gita Krukienė.

Tokia situacija toli gražu nekelia susižavėjimo astma ir kitomis lėtinėmis ligomis sergantiems vilniečiams.

„Jau ne vieną kartą esu mačiusi žmones, kurie sustoja prie prospekto vaistinės ir bando įeiti. Bet, deja, ji naktimis ir per šventes nebedirba. Vienintelė budinti vaistinė yra toli nuo daugelio rajonų, tai yra nelabai gerai. Ne visada žmogus gali iki tos vaistinės nukeliauti”, – dienraščiui teigė Lietuvos astmos klubų asociacijos prezidentė Eglė Kvedaraitė.

Pasak jos, norint bent minimaliai užtikrinti gyventojų poreikius, sostinėje turėtų būti mažiausiai trys budinčios vaistinės.

E.Kvedaraitės teigimu, pasiteisinimai, esą valstybinės budinčios vaistinės darbo laikas sutrumpintas taupymo sumetimas, skamba juokingai. Mat daugelis ligonių, užuot gydęsi namie, yra priversti prašyti medikų pagalbos.

„Pakilus temperatūrai ir prireikus kokių paprastų vaistų, žmogus turi kreiptis į greitąją pagalbą arba ligoninę. Ir to taupymo kaip ir nelieka. Žmogus, nusipirkęs vaistų budinčioje vaistinėje, galėtų pats sau suteikti pagalbą”, – įsitikinusi E.Kvedaraitė.

Pašnekovė baiminosi, kad „Eurovaistinė” taip pat gali sutrumpinti vienintelės Vilniuje budinčios vaistinės darbo laiką. Mat darbas visą parą privačiam verslui yra nuostolingas.

Tiesa, SAM žada, kad po pertvarkos, kuri šiuo metu vykdoma Gedimino vaistinėje, bus svarstoma galimybė atnaujinti budinčios vaistinės darbą.

Rūpi tik narkomanams?

Anot SAM Farmacijos departamento vadovės G.Krukienės, jokie įstatymai nenurodo, kiek budinčių vaistinių turi būti šalies miestuose. Esą privatiems vaistinių tinklams negalima nurodinėti, ir vaistinės dirba tiek, kiek nusprendžia jų savininkai. Be to, dažniausi budinčių vaistinių klientai esą yra priklausomybės problemų turintys žmonės, o ne sunkūs ligoniai.

„Teisės aktai nenustato prievolės vaistinėms budėti naktį. Visos vaistinės savarankiškai nustato savo darbo laiką, – sakė G.Krukienė. – Vaistinės veikla naktį dažniausiai yra nuostolinga, nes gyventojai, ypač sergantys lėtinėmis ligomis ir vaistus vartojantys nuolat, planuoja jų pirkimą ir perka juos dieną, kai dirba visos vaistinės. Naktį vaistų gyventojai perka retai, dažniausiai budinčiose vaistinėse lankosi nuo priklausomybės ligų kenčiantys asmenys.”

Anot pašnekovės, lėtinių ligų kamuojami žmonės turėtų patys pasirūpinti vaistų atsargomis ir pasistengti, kad naktį ar per šventes jų nepritrūktų.

„Šiuo metu Lietuvoje yra 1375 vaistinės, kurių darbo laikas yra labai įvairus, todėl kiekvienas gyventojas turi galimybę jam patogiu laiku įsigyti tiek receptinių, tiek ir nereceptinių vaistų arba, jei naktį reikalinga skubi medicininė pagalba, gali kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą”, – pridūrė SAM specialistė.

Beje, SAM žada spręsti budinčių vaistinių klausimą. Anot G.Krukienės, ketinama rengti diskusiją su vaistinių tinklais dėl kilusios problemos.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE