Rawpowders

Vaistines pasiekė didelė respiratorių ir medicininių kaukių siunta. Primena, kaip teisingai jas naudoti

Gyventojai vėl gali vaistinėse įsigyti medicininių kaukių ir respiratorių. Antradienį BENU vaistines pasieks didelė šių apsaugos priemonių siunta. Iš viso pardavimui gauta 300 tūkst. vienetų medicininių kaukių ir 60 tūkst. vnt. respiratorių N95.

„Įsigyti tokių apsaugos priemonių kaip respiratoriai ir medicininės kaukės pasaulinėje rinkoje vis dar yra iššūkis. Jų paklausa toliau auga, o pasiūla nespėja jos patenkinti. Šalys nuolat konkuruoja dėl apsaugos priemonių, todėl šią siuntą ir tai, kad Lietuvos gyventojai turės galimybę vėl apsirūpinti taip reikalingomis kaukėmis ir ypač respiratoriais, vertiname kaip tam tikrą laimėjimą. Suprasdami, kad net ir tokie kiekiai yra laikinas sprendimas, toliau ieškome tiekėjų, iš kurių galėtume užsakyti daugiau apsaugos priemonių“, – sako Rasa Montvilė, BENU vaistinių tinklo generalinė direktorė.

Šiuo metu BENU vaistinėse galima įsigyti visų trijų tipų apsauginių kaukių: daugkartinių, kurių siunta buvo pristatyta anksčiau, vienkartinių ir respiratorių. Siekiant, kad kuo daugiau gyventojų galėtų apsirūpinti respiratoriais ar kaukėmis, vaistinių tinklas vienam žmogui ribos parduodamų kaukių kiekį.

„Siekdami kuo labiau apsaugoti savo vaistininkus ir kartu pirkėjus, dalį su siunta gautų respiratorių ir kaukių skirsime būtent darbuotojams – tiek dirbantiems vaistinėje, tiek vaistų sandėlyje. Viruso plitimo prevencijai taip pat 25 vaistinėse jau įrengėme baktericidines UV-C lempas, dezinfekuojančias visus patalpų paviršius ir orą“, – pasakoja R. Montvilė.

Efektyvios tik teisingai dėvimos kaukės

Respiratoriai ir kaukės pirmiausiai skirtos sergantiesiems, kad jie į aplinką kosėdami ar čiaudėdami kartu su lašeliais neskleistų viruso. Atsižvelgiant į tai, kad koronaviruso nešiotojais gali būti ir jokių simptomų nejaučiantys gyventojai, kaukes rekomenduojama dėvėti visiems, besilankantiems viešose vietose, pvz., parduotuvėje, vaistinėje, viešajame transporte, gydymo įstaigose.

„Svarbu atminti, kad kaukės apsaugo nuo viruso skleidimo tik tada, kai yra teisingai dėvimos ir prižiūrimos. Pagrindinė visoms kaukėms ir respiratoriams galiojanti taisyklė – jos turi maksimaliai priglusti prie veido, nepalikdamos tarpų“, – primena BENU vaistininkas Marius Lukštaraupis ir papasakoja, kaip teisingai užsidėti vienkartinę kaukę ar respiratorių ir kaip dezinfekuoti daugkartines kaukes.

Vienkartinės medicininės kaukės turėtų būvi dėvimos vieną kartą ir ne ilgiau kaip 2-3 valandas. Ilgiau dėvima kaukė nuo kvėpavimo sudrėksta ir praranda savo efektyvumą, be to, jos viduje kaupiasi virusai.

„Vienkartinę kaukę reikia dėti žalia puse į išorę. Taip pat atkreipkite dėmesį, kad vienas jos kraštas yra kietesnis – ten įdėta vielutė, skirta išlankstyti viršutinę kaukės dalį pagal nosies formą. Paėmę kaukę, dėkite jos viršų su vielute tiksliai palei nosį, prispauskite, užkabinkite už ausų ir nutempkite apatinę dalį, kad uždengtų smakrą. Kaukę prispauskite prie veido“, – kaip užsidėti vienkartinę kaukę aiškina vaistininkas.

Nuimant kaukę reikėtų vengti liesti jos paviršių. Nuimkite raištelis nuo ausų ir kaukę iškart išmeskite. Iškart kruopščiai nusiplaukite rankas muilu arba dezinfekuokite ir nelieskite veido.

Naudojant respiratorių, taip pat reikia atkreipti dėmesį, kur yra jo viršutinė dalis – ji turi ploną metalinę juostelę. Paimkite respiratorių į delną, uždėkite ant veido ir, laikydami gerai prispaudę viena ranka, kita ranka už galvos užkabinkite gumytes – vieną virš ausų, kitą žemiau ausų. Pirštais paspauskite viršuje esančią metalinę juostelę, kad ji apspaustų nosį ir neliktų tarpų. Tarp respiratoriaus ir odos neturi likti jokių tarpų orui praeiti, todėl papildomai visą respiratorių delnų švelniai prispauskite prie veido ir kelis kartu giliai įkvėpkite ir iškvėpkite, patikrindami, ar oras nepraeina pro kraštus. Jei kažkur liko tarpus, galbūt reikia geriau prispausti metalinę juostelę prie nosies arba sutrumpinti respiratorių laikančias gumytes.

Daugkartines kaukes būtina dezinfekuoti

Daugkartines kaukes galima dėvėti daug kartų, tačiau po kiekvieno dėvėjimo jas būtina gerai išskalbti ir dezinfekuoti.

Skalbiant kaukę rankomis, ją reikėtų pamirkyti šiltame muiluotame vandenyje, švelniai patrinti, tada išskalauti po maža tekančio vandens srove. Po to kaukę reikia dezinfekuoti ir palikti išgaruoti alkoholiui. Medvilninių kaukių dezinfekciją galima atlikti ir jas porą minučių pavirinus vandenyje.

Daugkartines kaukes galima skalbti ir skalbimo mašinoje, 70 laipsnių ar aukštesnėje temperatūroje įprastu skalbimo režimu. Skalbimo mašinoje išskalbtos kaukės galima papildomai nedezinfekuoti.

Paskutinis žingsnis – lyginimas. Išskalbtą kaukę reikia lyginti iki visiško sausumo. Taip paruoštą kaukę galima vėl dėvėti.

 

TAIP PAT SKAITYKITE