Kad vaistinėse parduodami vien tik patikrinti ir sveikatai nepavojingi maisto papildai, jau seniai tėra mitas. Siekdamos susižerti kuo daugiau pinigų, kai kurios ėmėsi prekiauti ir sveikatai žalingais preparatais.
Perka ir nežino, ką perka
Tuo įsitikino vienas uostamiesčio gyventojas, vaistinėje aptikęs sportininkams skirtų papildų, kurie sveikatai nesuteikia jokios naudos, tik kenkia.
„Kadangi daugybę metų sportuoju ir išmanau įvairių sportininkams skirtų preparatų sudėtį, nustėrau, kai vienoje vaistinėje išvydau sveikatai kenkiančių papildų. Specialistai net atkalbinėja nuo jų vartojimo, tad nesuprantu, kaip jie atsidūrė lentynose?” – svarstė Artūras Vasiliauskas.
Vyriškis įsitikinęs, jog į vaistinę užsukę žmonės nė nepatikėtų, jog čia galėtų įsigyti organizmą žalojančių papildų.
„Pats mačiau, kaip jauni vyrukai masiškai jų perka. Jie, matyt, net nežino, kokie tai papildai. Visada maniau, jog vaistinėje parduodami papildai turėtų būti skirti gydymui ir profilaktikai, tačiau dabar taip nėra”, – kalbėjo vyriškis.
Jis įsitikinęs, jog prekiauti sportininkams skirtais papildais, ypač tokiais, kurie yra hormoninio pagrindo ir skirti masės auginimui, turėtų tik specializuotos parduotuvės, o ne vaistinės.
Ir vitaminai, ir hormonai
A.Vasiliauskas tvirtino neabejojantis, jog kai kurie sportininkams skirti papildai yra gana saugūs – juose daug įvairių vitaminų. Tačiau ne visi – daugelyje jų yra nemažai įvairių abejotinos paskirties hormonų, aktyvumą bei energiją skatinančių priedų.
Blogiausia, anot pašnekovo, yra tai, jog kai kurie vaistininkai patys nežino, kokie tai papildai, todėl potencialiems pirkėjams net negali paaiškinti apie jų žalą.
„Išbandžiau pats. Vienos vaistininkės pasiteiravau, kam šie preparatai skirti ir ar jie nekenkia, tačiau ji man to atsakyti negalėjo. Tad kokio velnio jie čia pardavinėjami? Negi vaistinių niekas nekontroliuoja? Panašu, kad prekiaujama tik tuo, kas populiaru ir neša pelną”, – kalbėjo A.Vasiliauskas.
Prekyba – legali
Specialistai patvirtino, jog pastaruoju metu šalies vaistinėse išties atsiranda vis daugiau abejotinos vertės maisto papildų. Tačiau dažniausiai jais vis tiek prekiaujama, nes norima pirkėjams pasiūlyti kuo platesnį spektrą įvairių preparatų. Vaistinės tai daro legaliai.
„Yra sudarytas tam tikras sąrašas preparatų, kuriais vaistinės gali prekiauti. Įvairūs maisto papildai sportininkams Lietuvoje yra sertifikuoti, įregistruoti, vadinasi, vaistinėse jų taip pat gali būti. Bet ar to reikia, čia jau kitas klausimas”, – situaciją komentavo Lietuvos vaistininkų sąjungos pirmininkas Gintautas Pranskevičius.
Jis teigė, jog prekiauti tokiais papildais ar ne, nusprendžia pačios vaistinės.
„Nemanau, kad sportininkams skirti papildai būtų pardavinėjami tose vaistinėse, kurios yra prie ligoninių ar poliklinikų. Juos dažniausiai pardavinėja netoli sporto klubų įsikūrusios vaistinės”, – kalbėjo ekspertas.
Sudėtį privalo išmanyti
G.Pranskevičius teigė, jog Lietuvoje maisto papildų kontrolė – vangi, tad vaistinės ir prekiauja tuo, kas turi paklausą.
„Žinau, kad kai kurie šie papildai yra itin žalingi sveikatai. Ypač tie, kurie skirti masės auginimui. Jų sudėtyje yra tokių priedų, kurių jauni žmonės net negali vartoti – jie itin kenkia. Tad kiekvienas vaistininkas pirkėjus apie tai turėtų įspėti”, – pridūrė pašnekovas.
Specialistas įsitikinęs, jog nors tai yra specifinės prekės, nesiūlomos sveikatos gerinimui, jų sudėtį vaistinių darbuotojai privalo išmanyti.
„Jei vaistininkas nežino sudėties, jis negali konsultuoti. Prieš pradedant prekiauti nauju gaminiu, kiekvienam privaloma su juo susipažinti. Galų gale yra aprašymai, tad vien į juos pažiūrėjus, pirkėjui jau turėtų būti suteikta informacija”, – patikino G.Pranskevičius.
Vaistinių nekontroliuoja
Uostamiesčio medikai mano, jog vaistinėse neturėtų būti pardavinėjami ne tik sportininkams skirti, bet ir daugybė įvairių kitų papildų.
Nors šiuo metu maisto papildų pasirinkimas yra itin didelis, didžioji dalis jų žmonėms to net nežinant gali pakenkti. O kai kurių jų sudėtyje yra ne tiek sveikatai naudingų vitaminų, bet žalingų konservantų bei kitų priedų.
„Nenorėčiau vardyti ir skirstyti maisto papildų į gerus ir blogus, tačiau tokių išties yra. Prekyba maisto papildais Lietuvoje nėra griežtai reglamentuojama, todėl tai jau tampa problema”, – įžvelgia papildais bei jų sudėtimi jau ne vienus metus besidominti šeimos gydytoja Rita Seniūnaitė.
Anot medikės, Maisto papildų kontrolės įstatyme apstu spragų, kuriomis vaistinės suskumba pasinaudoti.
„Kodėl joms neprekiauti, jeigu įstatymas tai leidžia? Tai irgi yra verslas, tad prekiaujama tuo, kas pirkėjams patrauklu. Šalies valdžia į tai turėtų labiau kištis ir laiku imtis kontrolės. Antraip nežinia iki ko nueisime”, – konstatavo medikė.
R.Seniūnaitės duomenimis, vis daugiau šalių šią problemą ėmė spręsti įvairiais apribojimais, todėl žmogaus sveikatai abejotinų preparatų ten nelikę.
Alergologai imasi už galvų
Be to, medikės įsitikinimu, prieš pirkdami bet kokius papildus žmonės turėtų pasikonsultuoti su medikais, nes dažnai pasirinkę netinkamus jie sau ne padeda, o priešingai – kenkia.
„Dabar papildų pasiūla tokia didelė, kad žmonėms, atėjusiems į vaistines, raibsta akys, tačiau ne visi jie tinkami kiekvienam. Papildai vienaip ar kitaip veikia organizmą, todėl žmogus turi žinoti, ką vartoja”, – pabrėžė pašnekovė.
Alergologai taip pat pastebi, jog pastaruoju metu daugėja žmonių, kurie netinkamai pasirinkę papildus suserga įvairiomis ligomis, kurias sunku išgydyti.
Specialistų teigimu, toks neatsakingas maisto papildų vartojimas ypač kenkia vaikų sveikatai.
Niekas nieko nežino?
Maisto papildų prekybą vaistinėse kontroliuojančių įstaigų atstovai vakar iki vakaro negalėjo atsakyti, ar prieš įregistruojant naujus maisto papildus nuosekliai ištiriama jų sudėtis.
Nepavyko gauti atsakymų ir į tai, ar vaistinės turi teisę prekiauti sveikatai neigiamą poveikį galinčiais padaryti sportininkams skirtais maisto papildais.
Situacijos pakomentuoti negalėjo ir Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai.
Jie tvirtino esantys atsakingi tik už medikamentų įregistravimą ir leidimą jais prekiauti. Esą prekybos maisto papildais ši institucija nekontroliuoja.
Kontrolė – ne ten, kur reikėtų
Netrukus šalies vaistinėse gali nelikti kai kurių homeopatinių vaistų. Dėl abejotino jų poveikio sveikatai norima uždrausti jais prekiauti.
Tačiau iš žolelių vaistus bei įvairius preparatus gaminantieji įsitikinę, jog valstybė kišasi ne ten, kur reikėtų. Jų teigimu, žolelių pagrindu pagaminti preparatai yra gana saugūs ir žmonių sveikatai nepavojingi.
Jei įsigalios nauja tvarka, gamintojai, norintys prekiauti savo produkcija, privalės surinkti mokslinę informaciją apie homeopatinių preparatų gydomąsias savybes.
Tradiciniais vaistiniais preparatais traktuojami tie gaminiai, kurie vartojami ne mažiau kaip 30 metų, iš jų 15 metų – ES.
Tik tai įrodžius, žolelių preparatais bus leista prekiauti.
Įvairių maisto papildų gamybai naudojami ne tik vitaminai, bet ir įvairūs kenksmingi priedai. Tad manoma, jog iš pradžių būtina kontroliuoti prekybą maisto papildais, o tik vėliau imtis kitų preparatų.