Ką daryti, jei kompensuojamieji vaistai netinka, o tinkamų valstybė nekompensuoja? Su šia dilema susiduria ne vienas ligonis, o sveikatos politikai jų skundų negirdi.
Vaistai pabrango dešimteriopai
„Aš – tas pats žmogus, mano liga – ta pati, tik vaistai kiti, kuriuos paskyrė gydytojas, kai netiko pirmieji. Kodėl vieni šių vaistų kompensuojami, o kiti – ne?” – klausia kaunietis Vytautas Križius.
Atsakymo jis negavo nei Kauno teritorinėje, nei Valstybinėje ligonių kasose.
Vaistinėje už naujuosius vaistus sumokėjo beveik 90 litų. Už senuosius tekdavo primokėti dešimt kartų mažiau – pusdevinto lito.
Prieš metus V.Križiui buvo atlikta skydliaukės operacija – pašalinta dalis skydliaukės. Jos veiklai kompensuoti paskirti vaistai – L-thyroxinas.
„Pacientas paskirtų vaistų netoleravo, progresavo bendras silpnumas, galvos skausmai, rankų, kojų tirpimas, šaltas prakaitas”, – konstatavo gydytojos endokrinologės Danguolė Tomanaitė ir Lina Barsienė.
V.Križius pasakoja, kad negalavimus pradėdavo jausti išgėręs L-thyroxino. Ilgainiui darėsi taip silpna, kad net paeiti negalėdavo. Nusprendė tų vaistų nebegerti. Tuomet sveikata dar labiau pablogėjo. Vyras atsidūrė ligoninėje.
Parašė vardinį receptą
Buvo atlikta daugybė tyrimų. Nustatyta, kad ligonis tikrai netoleruoja gydymo L-thyroxinu.
Gydytojų konsiliumas nutarė V.Križiui skirti kitus vaistus – eltroksiną. Jie nėra registruoti Lietuvoje, todėl dideliais kiekiais neįvežami ir nekompensuojami. Ligoniui gydytojai išrašė vardinį receptą, prieš tai užpildę vaistams pirkti reikalingus dokumentus.
„Aš pasirašiau, kad sutinku vartoti šiuos vaistus ir neturėsiu pretenzijų dėl jų poveikio. Iš tiesų man jie tinka, viskas gerai”, – džiaugiasi jau mėnesį kasdien šiuos vaistus vartojantis V.Križius.
Visa bėda, kad už juos, palyginti su senaisiais, reikia brangiai mokėti. Šiuos vaistus V.Križiui teks gerti visą gyvenimą.
Vilčių teikia komisija
Vaistų, kurie Lietuvoje nėra registruoti, ligoniams prireikia ne taip jau retai. Tai patvirtina gydytojai praktikai. Farmacijos kompanijoms neparanku prekiauti šalyse, kur konkrečių vaistų poreikis yra mažas.
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos priežiūros organizavimo skyriaus vyr. specialistė Natalija Brovina paaiškino tai, ką ir žinojome: vadovaujantis Farmacijos įstatymu, Lietuvoje vaistai yra kompensuojami tuo atveju, jei jie įtraukti į Kompensuojamųjų vaistų kainyną ir parduodami tik pagal receptą.
„Jūsų minimas vaistas nėra įtrauktas į Kompensuojamųjų vaistų kainyną, todėl nėra kompensuojamas. Nepaisant, kad liga yra įtraukta į Ligų ir kompensuojamųjų vaistų sąrašą, jai gydyti yra kompensuojami tik Lietuvos Respublikoje registruoti vaistiniai preparatai, kurie yra įtraukti į Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną”, – taip N.Brovina komentuoja V.Križiaus problemą.
Galimybių gauti tokių vaistų pagal kompensavimo mechanizmą, pasirodo, yra.
„Tais atvejais, kai pacientui reikia individualia tvarka kompensuoti gydymą, gydytojų konsiliumas ir gydymo įstaigos vadovas turi kreiptis į Valstybinę ligonių kasą. Joje veikianti Sprendimų dėl vaistų ir medicinos pagalbos priemonių labai retoms ligoms ir būklėms gydyti kompensavimo ir dėl nenumatytų atvejų priėmimo veikianti komisija, išnaginėjusi kiekvieną individualų atvejį, priima sprendimą dėl gydymo skyrimo”, – patarė V.Brovina.
Trys vaistų įsigijimo išlaidų kompensavimo būdai
1. Kompensavimas pagal Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašą (A sąrašas) ir Kompensuojamųjų vaistų sąrašą (B sąrašas), patvirtintus sveikatos apsaugos ministro 2000 m. sausio 28 d. įsakymu Nr. 49 „Dėl kompensuojamųjų vaistų sąrašų patvirtinimo”.
2. Centralizuoti vaistų pirkimai, vykdomi pagal sveikatos apsaugos ministro 2007 m. kovo 2 d. įsakymą Nr. V-136 „Dėl Centralizuotai perkamų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių sąrašo sudarymo tvarkos aprašo ir Centralizuotai perkamų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių sąrašo sudarymo komisijos darbo reglamento tvirtinimo”.
3. Kompensavimas nenumatytais ir retų ligų bei būklių atvejais, vykdomas pagal Valstybinės ligonių kasos direktoriaus 2005 m. lapkričio 22 d. įsakymą Nr. 1K-149 „Dėl Sprendimų dėl vaistų ir medicinos pagalbos priemonių labai retoms ligoms ir būklėms gydyti kompensavimo ir dėl nenumatytų atvejų priėmimo komisijos darbo reglamento patvirtinimo”.