REXSAN

Už nedarbingumo pažymėjimo atspausdinimą „Nefridoje” – 2 litai

Nemokamai gydyklų ilgą laiką išduoti nedarbingumo pažymėjimai tapo mokami. Darbo biržoje registruota klaipėdietė nustėro privačioje poliklinikoje išgirdusi reikalavimą sumokėti 2 litus už nedarbingumo lapelio išspausdinimą.

Už kopiją – mokestis

Bedarbė klaipėdietė, susirgusi ir turėjusi savo ligą įrodyti Darbo biržos darbuotojams, liko gerokai nustebinta dviejų dalykų.

„Juk teigiama, kad nedarbingumo lapelių nebereikia pristatyti į Darbo biržą, nes veikia elektroninė sistema ir biržos darbuotojai visus duomenis apie nedarbingumo pažymėjimus joje mato”, – redakcijai piktinosi moteris.

Privačioje „Nefridos” klinikoje besigydanti moteris buvo nustebinta dar kartą, kai čia, paprašiusi išspausdinti popierinį nedarbingumo pažymėjimo variantą, buvo paprašyta susimokėti 2 litus.

„Išeitų taip, kad už biuletenį reikia mokėti. Kam tuomet reikėjo įvesti milijonus kainavusią elektroninę sistemą? Kol jos nebuvo – biuletenį gaudavome nemokamai”, – pabrėžė klaipėdietė.

Moterį stebino ir tai, kad paprastas ant balto popieriaus lapo išspausdintas nedarbingumo pažymėjimas kainuoja 2 litus, nors bet kuriame kopijavimo paslaugas teikiančiame biure dokumento kopiją galima atsispausdinti už keliasdešimt centų.

„Nefridos” poliklinikos vyriausiasis gydytojas Virginijus Kontrimas aiškino, kad toks šios paslaugos įkainis yra nustatytas įstaigos vidaus dokumentuose.

„Kainą mums leidžia nustatyti įstatymai ir sveikatos ministro įsakymas”, – įtikinėjo vyriausiasis gydytojas.

Sistema stringa

V.Kontrimas pripažino, kad poliklinikos pacientai ne kartą yra skundęsi, jog elektroninių biuletenių sistemoje neva negali pamatyti Darbo biržos teritoriniai padaliniai.

„Kai pradėjo veikti ši sistema, ne tik Darbo biržai, bet ir Vidaus reikalų ministerijai pavaldžioms įstaigoms biuletenius mes spausdindavome. Nei gaisrininkai, nei policininkai šių biuletenių nematydavo”, – aiškino V.Kontrimas.

V.Kontrimo teigimu, paskutiniu metu tokių problemų iškyla labai retai.

„Dabar nedarbingumo pažymėjimas atspausdinamas tik tuomet, kai žmogus prašo”, – sakė V.Kontrimas.

Originalo – tik įtarus

Klaipėdos teritorinės darbo biržos direktorius Andrius Adomaitis teigė pirmą kartą girdįs, kad būtų nusiskundimų dėl elektroninių nedarbingumo pažymėjimų.

„Kiek aš žinau, mes visą informaciją matome sistemoje. Jau senokai žmonių nebevarinėjame dėl įvairiausių dokumentų iš poliklinikos ar Mokesčių inspekcijos”, – aiškino Teritorinės darbo biržos vadovas.

Jis taip pat neatmetė galimybės, kad Darbo biržos specialistas gali paprašyti bedarbio atnešti biuletenio originalą, jei įtaria, kad šis apsimeta sirgęs.

„Tuomet, kai žmogus sako, jog sirgo, o sistemoje apie tai nėra jokių įrašų, specialistas gali paprašyti atnešti dokumentą. Pasitaiko, kad iš gydymo įstaigos žmogus pristato tik ligos pažymą, o šios mes negalime priimti”, – tikino A.Adomaitis.

„Nefridos” vyriausiasis gydytojas V.Kontrimas pastebėjo, kad jam yra tekę aiškintis, kodėl pirmąjį nedarbingumo pažymėjimą Darbo birža sistemoje suranda nesunkiai, o kitų, tam pačiam asmeniui išduotų pažymėjimų, jau nebeįžvelgia.

„Iki galo taip ir nėra aišku, kodėl taip nutinka. Tačiau manau, jog tai ne gydymo įstaigos bėda. Elektroninė sistema veikia nuo 2009 m. pabaigos, mes pradėjome ja naudotis nuo praėjusio kovo. Žmogus piktinasi pagrįstai, Darbo birža neturėtų varinėti žmogaus, o visą informaciją privalėtų susirinkti pati”, – pridūrė V.Kontrimas.

Tai, kad Darbo biržos specialistai patingi patys ligos dokumentų ieškoti elektroninėje sistemoje, A.Adomaitis neigė.

„Manyčiau, tai gali būti tik vienetiniai atvejai, susiję su techniniais gedimais ar kitokiais trikdžiais”, – sakė A.Adomaitis.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE