Nors per metus užfiksuojamos vos kelios dešimtys utėlėtų klaipėdiečių, realiai jų esama gerokai daugiau, tvirtino specialistai. Tačiau ugdymo įstaigos neviešina tokios statistikos.
„Utėlės – vis dar problema. Jos puola tvarkingus ir švarius vaikus, kartais net iš gydytojų šeimų”, – pasakojo Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro vyriausioji specialistė Diana Butkienė.
Ji paneigė dažną stereotipą, kad šiais gyviais užsikrečia tik asocialių šeimų atžalos. Kartais net patys moksleiviai nežino, jog yra apsikrėtę utėlėmis.
Tačiau nei mokyklos, nei pats biuras duomenų apie utėlėtus auklėtinius neviešina. Gana slaptai tikrinami ir patys vaikai – po vieną mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistės kabinete.
Jei šių gyvių aptinkama pradinukų galvose, iškart informuojami tėvai. Jie esą suskumba išnaikinti utėles.
Prieš kelerius metus buvo pakeista vaikų patikros tvarka. Iki tol tikrinti vaikų galvas mokyklų sveikatos specialistės galėdavo tik turėdamos raštišką tėvų sutikimą. Tad šie parazitai daugelyje ugdymo įstaigų buvo tapusi rimta problema.
Dabar tėvų sutikimas gaunamas pasirašant sutartį su ugdymo įstaiga. Periodiškai tikrinami mokiniai iki 7 klasės, o vyresnieji – tik sulaukus mokytojų ar tėvų skundų.
Kaip pastebi biuro atstovė, utėlių aptinkama bangomis. Mokiniai tikrinami po kiekvienų atostogų. Sulaukiama ir skundų.
D.Butkienę stebina ir kai kurių tėvų pastabos, kad vaikus specialistės tikrintų tik vilkėdamos baltus chalatus. Nors jos jau seniai jų nenešioja, o tėvams aktualiau turėtų būti naudojamos dezinfekcinės priemonės.
Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Danguolė Kisielienė atkreipė dėmesį, jog darželiai ir mokyklos savo jėgomis sprendžia utėlių problemą ir ją „tušuoja”.
Kita problema, kad pedikuliozę – utėlėtumą gali nustatyti tik gydytojas. Tad statistika neatspindi realios situacijos.
Šiemet uostamiestyje užfiksuoti vos keli utėlėtumo atvejai policijos komisariato areštinėje ir Klaipėdos universitetinės ligoninės priėmimo skyriuje.
Anksčiau patikrinimus organizuodavo ir Klaipėdos visuomenės sveikatos centro specialistai. Dabar tik registruoja užfiksuotus atvejus.
Utėlėtumo atvejai Klaipėdoje:
Pernai – 27, iš jų 7 vaikams
Šiemet – 6