Nobel biocare

Tyrimų dėl radioaktyvios taršos rezultatai rodo – vartotojams tiekiami saugūs maisto produktai

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad po avarijos Japonijos Fukušimos atominėje jėgainėje, į Lietuvą nebuvo importuojami maisto produktai ar pašarai iš Japonijos. Nuo 2011 metų kovo iki šių metų rugsėjo dėl radioaktyvios taršos ištirta per 1 400 įvairių maisto produktų mėginių, visi tirti produktai nebuvo užteršti radioaktyvia tarša.

Šiomis dienomis vartotojams nerimo sukėlė mokslo žurnale „Science“ paskelbtos JAV Vudz Holo okeanografijos instituto mokslininkų atliktos studijos išvados. Jose teigiama, kad net ir praėjus metams po Fukušimos atominės jėgainės katastrofos prie Japonijos rytinių krantų pagaunamose žuvyse nustatomas didesnis nei įprasta radioaktyvumo lygis. Mokslininkų manymu, tai liudija, kad išliekančią taršą galimai lemia iš jėgainės prasiskverbiantys nedideli teršalų kiekiai arba užterštos vandenyno dugno nuosėdos.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, 2011 – 2012 metais tiesiogiai į Lietuvą iš Japonijos nebuvo importuota ne tik žuvies, bet ir jokių kitų maisto produktų ar pašarų. Japoniškus maisto produktus, įvežtus iš kitų Europos Sąjungos šalių, Lietuvoje platino 11 didmeninės prekybos įmonių ir 12 gamybos bei viešojo maitinimo įmonių.

Atsižvelgiant į Europos Komisijos nustatytus japoniškų maisto produktų ir pašarų kontrolės reikalavimus, visoje Europos Sąjungoje šie produktai yra tikrinami ypač griežtai. Atvejų, kad maisto produktai, importuojami į Europos Sąjungą iš Japonijos, būtų užteršti radioaktyvia tarša, faktiškai nebuvo užfiksuota. Per pastaruosius 2 metus Lietuva gavo tik vieną pranešimą apie žaliąją arbatą, įvežtą iš Japonijos į Prancūziją, kurios radioaktyvi tarša viršijo leistinus lygius. Ši arbata į mūsų šalį nebuvo įvežta.

Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute dėl radioaktyvios taršos tiriami tiek importuojamų, tiek ir mūsų šalies rinkoje parduodamų maisto produktų mėginiai. Nuo 2011 metų kovo iki šių metų rugsėjo dėl radioaktyvios taršos buvo ištirta per 1 400 įvairių maisto produktų mėginių, iš jų – 91 įvairių rūšių žuvų mėginys ir 6 mėginiai maisto papildų, džiovintų  jūros dumblių, sojų padažų ir kitų produktų, kurių kilmės šalimi įvardijama Japonija. Visuose tirtuose maisto produktuose padidintos radioaktyvios taršos, kuri galimai būtų siejama su avarija Japonijoje, nenustatyta.

Daugiau informacijos:

www.vmvt.lt

TAIP PAT SKAITYKITE