Natula

Tyrimas: 7 iš 10 ieško informacijos apie tėvystę, o dažniausiai atsakymus randa forumuose ir socialiniuose tinkluose

Net 7 iš 10 lietuvių, turinčių nepilnamečių vaikų, teigia pirmojo karantino metu ieškoję informacijos, kuri padėtų stiprinti tėvystės įgūdžius. Daugiausia (20 proc.) tėvų patarimų rasdavo socialiniuose tinkluose ar forumuose, rodo reprezentatyvi visuomenės apklausa. Matyti, jog tėvai informacijos ieško pakankamai aktyviai ir daugelyje interneto šaltinių, tačiau ne visada randami patikimi duomenys, kaip tinkamai rūpintis visos šeimos emocine gerove bei psichine sveikata. Anot specialistų, patikimos ir suprantamos medžiagos stoka, ypač pasaulinės pandemijos metu, gali dar labiau išbalansuoti emociškai. Todėl šalyje šiandien pradeda veikti pirmoji tokia nuotolinė edukacinė platforma šeimoms „Auginu Lietuvą“ (www.auginulietuva.lt). Joje bus pateikiama koncentruota, mokslu grįsta, laisvai prieinama ir patikima informacija bei sveikatos specialistų rekomendacijos tėvystės įgūdžiams stiprinti, dažniausiems klausimams atsakyti. Projektas startuoja su daugiau nei 20 temų video formatu, netrukus atsiras ir atmintinės, šeimai aktualios pagalbos linijos, turinys bus nuolat pildomas.

Likę 14 proc. tėvų, turinčių nepilnamečių vaikų, informaciją apie tėvystės įgūdžių stiprinimą karantino metu rasdavo specializuotuose interneto puslapiuose. 13 proc. su klausimais kreipėsi į šeimą, draugus ar pažįstamus. Tik 9 proc. atsakė, jog daugiausia tokio pobūdžio informacijos gaudavo iš gydymo įstaigų ar medikų, tiek pat apklaustųjų apskritai nerado naudingų patarimų, rodo „Spinter tyrimų“ duomenys.

„Tiek pirmojo karantino metu, tiek dabar pastebime, jog tikriausiai su didžiausiu nerimu susiduria būsimos mamos ir tėčiai. Pavasarį kurį laiką nebuvo galimas tiesioginis vaisiaus ir jau gimusio naujagimio stebėjimas pas gydytojus. Taip pat dažna moteris dėl gimdymo be partnerio susidūrė su nežinia – kaip susitvarkyti vienai, kai šalia nėra artimiausio žmogaus ir jo emocinio palaikymo. Nors šio karantino metu šalyje galioja mažiau apribojimų, tačiau nežinomybė ir baimės išlieka. Todėl platformoje startuojame su daugiausia informacijos naujagimių besilaukiančioms ar ką tik mažylių susilaukusioms šeimoms“, – apie nuotolinę edukacinę platformą pasakoja nacionalinės iniciatyvos „Auginu Lietuvą“ vadovė Asta Speičytė-Radzevičienė.

Laisvai prieinamoje platformoje „Auginu Lietuvą“ bus pateikiamos aukščiausios kvalifikacijos akušerių, ginekologų, neonatologų, pediatrų, psichologų bei kitų sveikatos ir švietimo specialistų rekomendacijos. Nurodoma išsami, kvalifikuota ir mokslu grįsta informacija apie gimdymą karantino metu, ankstukus, ligoninės aplinką, palatas, žindymą, kaukių dėvėjimą, rankų plovimą ir komandą, kuri prižiūri naujagimį bei kitas temas.

„Dažniausiai iš namo su kūdikiu grįžusių šeimų sulaukiu klausimo „kodėl man niekas apie tai nesakė?“. Labai svarbu tėvams žinoti, ar viskas yra gerai. Todėl būtina sudaryti specialistų ratą – turėti šeimos gydytoją, žindymo konsultantą ir patikimą platformą, kurioje susisteminta informacija „po vienu stogu“. Mat internetas pilnas klaidinančių, nepatikrintų faktų, nuomonių. Svarbu žinoti, kur kreiptis, ir išdrįsti paklausti“, – sako akušerė, laktacijos konsultantė Ieva Girdvainienė, nusifilmavusi „Auginu Lietuvą“ siužetuose apie pirmąjį naujagimystės mėnesį.

Pagalba ne tik tėvams, bet ir medikams

Nors populiarios muzikinės grupės „69 danguje“ narė Ingrida Martinkėnaitė-Urbonė savo dukrą pagimdė pačiame pirmojo karantino įkarštyje, moteris teigia, jog daugiausia problemų ir klausimų apie tėvystės įgūdžių stiprinimą jai kilo grįžus namo.

„Priešingai nei daugeliui tai, jog reikės gimdyti be vyro, man nekėlė didelio streso. Atvykusi į ligoninę žinojau, ką turiu padaryti – atiduoti visas jėgas, pasitikėti medikais ir pagimdyti savo vaiką. Taip ir padariau – susikoncentravau ir stengiausi nesiblaškyti, – prisimena žinoma moteris. –  Pirmąsias dienas su dukra ligoninėje skyriau tik mudviejų laikui ir man pačiai, pabuvimu su savimi. Tačiau grįžusi namo susidūriau su žindymo problemomis. Maniau, kad informacijos, kuri padės išspręsti mano problemą, pavyks rasti internete – juk dabar ten galima rasti visko. Bet po gana ilgų paieškų teko nusivilti – didžioji dalis jos padrika, nėra nurodyti aiškūs ir patikimi šaltiniai arba surašyta medžiaga pateikta moksliniais ir ne visuomet  suprantamais terminais“.

Platforma „Auginu Lietuvą“ nuolatos bus pildoma ir plėsis – šiuo metu startavo su informacija tėvams, vėliau ir žinių jaunimui – skatins pažinti savo emocijas, kūno poreikius, suprasti, kaip padėti sau bei gerinti savo psichinę sveikatą, supažindins su pasirengimo šeimai samprata. Taip pat siekiama, jog platforma taptų įrankiu, padedančiu sustiprinti medicinos darbuotojų ryšį su pacientais ir kolegomis, mažinti personalo emocinį perdegimą ir suteikti galimybę optimaliai profesionaliai atlikti savo užduotis ir mažiau laiko skirti pasikartojantiems, su tiesioginiu darbu nesusijusiems klausimams atsakyti.

Edukacinei platformai www.auginulietuva.lt sukurti buvo skirta Sveikatos apsaugos ministerijos Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo parama. Platforma – pirmosios šalies ponios Dianos Nausėdienės globojamos nacionalinės iniciatyvos „Auginu Lietuvą“, kuri prisideda prie vaikų emocinės gerovės ir naujagimių gyvybės saugojimo bei puoselėjimo valstybiniu lygmeniu, dalis.

Iniciatyvą organizuoja neišnešiotais ir sergančiais naujagimiais visoje Lietuvoje besirūpinanti asociacija „Neišnešiotukas“, kuri vykdo gerai žinomą paramos projektą „Ankstukai“.  Iniciatyvos partneriai: Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacija „Saulytės“; Lietuvos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, bendrija PAGAVA; Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Viltis“; Krizinio nėštumo centras, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos; Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos; Lietuvos akušerių ginekologų draugija; Lietuvos neonatologijos asociacija; Lietuvos slaugos specialistų organizacija; Lietuvos kineziterapeutų draugija; Lietuvos pediatrų draugija.

 

TAIP PAT SKAITYKITE