Rawpowders

Taupiosios lemputės suspindo pavojumi

Mirčiai pasmerktos tradicinės kaitrinės lemputės turi galimybę atgimti paaiškėjus, kad jas iš Europos Sąjungos (ES) rinkos vis intensyviau išstumiančios energiją taupančios lemputės kelia pavojų žmonių sveikatai.

Per daug gyvsidabrio

Per tyrimus išsiaiškinta, kad paslaptinga šalta spalva namus apšviečiančiose liuminescencinėse lemputėse yra gyvsidabrio, kurio kiekis leistinas saugumo normas viršija dvidešimt kartų.

Be to, sudvejota, ar taupiosiose lemputėse esantis skystas metalas yra vienintelė vartotojų sveikatai kelianti grėsmė. Todėl gyventojams patariama su liuminescencinėmis lemputėmis elgtis itin atsargiai – ypač jas saugoti nuo vaikų.

130 metų žmonijai tarnavusios kaitrinės lemputės iš prekystalių pamažu išstumiamos jau nuo  2009-ųjų rugsėjo. Pirmiausia iš apyvartos išimtos galingesnės nei 75 vatų kaitrinės lemputės.

Pagal ES direktyvą, prekyvietėse visos kaitrinės lemputės kaip neefektyviai elektros energiją vartojantys prietaisai vietą energiją taupančioms lemputėms turėtų užleisti iki
2012-ųjų. Įprastos kaitrinės lemputės po metų turėtų būti uždraustos visose ES šalyse.

Tačiau Europos Parlamento Pramonės komisijos vadovas vokietis Herbertas Reulis susirūpino, kad draudimas nuo 2012-ųjų ES šalyse pardavinėti tradicines elektros lemputes būtų atšauktas. Aplinkosauga besirūpinančios Federalinės aplinkosaugos žinybos (UBA) atliktas tyrimas europarlamentarą įtikino, kad energiją taupančios lemputės kelia pavojų žmonių sveikatai.

UBA išsiaiškino, kad iš pažeistos liuminescencinės lemputės išsilietų dvidešimt kartų daugiau gyvsidabrio, nei leidžia saugumo normos. Esą būtina patikrinti, ar taupiosios lemputės nėra dar kuo nors pavojingos.

Vokietį kolegą palaikiusi Europos Parlamento vicepirmininkė Silvana Koch-Mehrin įspėjo gyventojus jokiu būdu nenaudoti energiją taupančių lempučių vaikų kambariuose.

Geriau nesudaužyti

Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos (VNMPI) Panevėžio skyriaus vedėjas Antanas Šleivys patikino, kad liuminescencinės lemputės, kaip ir bet kurie kiti elektros prietaisai, turi būti tinkamai eksploatuojamos. Esą tokiu atveju pavojus sveikatai neturėtų kilti.

„Gyvsidabris pasklisti gali tik sudaužius lemputę. Tada patalpoje jo keliamas pavojus yra kiek didesnis nei lauke. Tačiau energiją taupančioje lemputėje gyvsidabrio kiekis labai mažas – kur kas mažesnis, nei vis dar šiandien naudojamuose gyvsidabrio termometruose. Liuminescencinėje lemputėje gyvsidabrio yra gal tik per patį šratinuko šerdelės galiuką. Žinoma, jei kambaryje dūžta ne viena lemputė, pavojus sveikatai jau didėja”, – informavo pašnekovas.

VNMPI atstovas patarė atidžiai prekyvietėse rinktis energiją taupančią lemputę – atkreipti dėmesį, kad etiketėje pateikta informacija atitiktų Buitinių lempų suvartojamos energijos ženklinimo techninio reglamento reikalavimus.

Pasak jo, turi būti ne tik CE ženklas, bet ir nurodyta elektros lemputės energijos vartojimo efektyvumo klasė (nuo A), lemputės šviesos srautas liumenais, galia vatais, naudojimo laikas.

„Vartotojas savo saugumą užsitikrins parinkęs tinkamos kokybės lemputę. Žinoma, kartais ir gamintojas siekia vartotoją apgauti. Pavyzdžiui, patikrinimų metų inspektoriai dažnai išsiaiškina, kad ant liuminescencinės lemputės nurodyta energijos vartojimo efektyvumo klasė būna aukštesnė, nei yra iš tiesų. Gamintojui taip geriau, nes nuo to priklauso ir prekės kaina”, – sakė A.Šleivys.

Pašnekovas patikino, kad įsigijęs taupiąją lemputę pirkėjas turėtų išsisaugoti ir kasos čekį: jeigu gaminys tarnauja mažiau valandų, nei nurodyta etiketėje, pardavėjas tokį turi pakeisti.

Nepatinka šviesa

VNMPI Panevėžio skyriaus vedėjas užtikrino, kad eksploatuojama aukštos kokybės liuminescencinė lemputė pavojaus sveikatai neturėtų kelti. Jo tikinimu, didesnių atsargumo priemonių gyventojai turi imtis tik utilizuojant energiją taupančią lemputę – saugotis, kad ji nesudužtų.

A.Šleivys priminė, kad dėl sudėtyje esančių pavojingų cheminių medžiagų taupiosios lemputės išmesti į bendrą šiukšlių konteinerį nevalia.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE