Kiekvienais metais Lietuvoje gimdo apie 1 900 moterų, jaunesnių nei 20 metų. Maždaug trečdalis tokio amžiaus merginų nutraukia nėštumą. Rugsėjo 26-oji – tarptautinė kontracepcijos diena, kuri šįmet minima ir Lietuvoje. Kontracepcija – labai aktualus, bet kartais vengiamas klausimas, kuriuo būtina diskutuoti. Būtent todėl Lietuvos šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacija kartu su pramogų pasaulio pora Jurgiu Didžiuliu bei Erica Jennings šią dieną kalbėjo apie kontracepcijos vartojimo, pastojimo bei abortų statistiką Lietuvoje bei Europoje, šeimos planavimą ir apsisaugojimo priemones.
Svarbiausias šios tarptautinės kompanijos tikslas – informuoti žmones apie apsisaugojimo būdus. Tai ilgalaikė iniciatyva, kuri kasmet akcentuoja vis kitus šeimos planavimo klausimus. Šiais metais kontracepcijos diena orientuota į jaunimą: jaunimo švietimas, apsisaugojimo priemonės, šeimos planavimo klausimai. Šių metų kontracepcijos dienos šūkis: „Pagyvenk dėl savęs prieš pradėdamas naują gyvybę.”
Tokia tema pasirinkta ne be reikalo, o atsižvelgiant į pasaulinę ir Lietuvos statistiką. Kiekvienais metais išsivysčiusiose šalyse iš 28 mln. Nėštumo atvejų net 49 proc. yra neplanuoti, o 36 proc. baigiasi abortu. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, ne santuokoje auga net 84 proc. kūdikių, kai motina jaunesnė nei 16 metų, ir 58 proc. kūdikių, kai motinos amžius 16–19 metų.
Manoma, kad jaunos motinos vaikus dažniausiai augina vienos ir jų vaikams kyla didesnis pavojus: gimsta neišnešioti, turi daugiau sveikatos sutrikimų ir netgi jiems blogai sekasi mokykloje. Tačiau blogiau yra tai, kad Lietuvoje 2006-aisiais metais beveik 10 proc. moterų iki 20-ies metų pasidarė abortą, ir tai tik oficialūs duomenys. Todėl Lietuvoje ir visame pasaulyje pradedama kampanija, kurios tikslas – šviesti jaunimą, informuoti apie galimas apsisaugojimo priemones nuo netikėto nėštumo. Tuo tikslu išleistas leidinys „Tavo kontracepcijos gidas” ir atidarytas tinklapis Your-life.lt
Pirmiausia gydytojai rekomenduoja naudoti vyriškus prezervatyvus bei derinti juos su geriamosiomis hormoninėmis kontraceptinėmis tabletėmis. Kol kas Europoje „Bayer Schering Pharma” užsakytų tyrimų, kuriuose dalyvavo įvairaus amžiaus moterys iš Lietuvos ir kitų Europos valstybių, duomenimis, moterys lytiškai santykiauti pradeda būdama vidutiniškai 17,7 metų. Kai kuriose šalyse (Vokietijoje, Skandinavijos šalyse) lytiniai santykiai pradedami anksčiau, o kai kuriose – vėliau (Rusija, Italija, Ispanija ir Baltijos šalys).
Tokia statistika nėra bloga, tačiau nerimą kelią ir galimas problemas sudaro tai, kad 30 proc. europiečių ir net 56 proc. lietuvaičių per pirmuosius lytinius santykius nenaudoja jokios kontracepcijos. Apklausų duomenimis, pirmuosius lytinius santykius ir pirmąją kontraceptinę priemonę skiria daugiau nei vieni metai. Taip pat žinoma, kad 20 proc. europiečių prieš pradėdamos lytinį gyvenimą konsultuojasi su gydytoju, o Lietuvoje su gydytoju prieš pradėdamos lytinius santykius konsultuojasi tik 4 proc. merginų.
Lietuvoje moterys bei merginos ne tik nesikonsultuoja su gydytojais, bet jų supratimas apie apsisaugojimo priemones taip pat menkesnis nei kitų europiečių. Europoje dauguma moterų vartoja kontraceptines tabletes arba apsisaugo prezervatyvais, tuo tarpu net 15 proc. lietuvaičių kaip vienintele apsisaugojimo priemone pasitiki nutrauktu lytiniu aktu. Ši apsaugos priemonė Lietuvoje taip pat antra pagal dažnumą, po prezervatyvo, per pirmuosius lytinius santykius.
Taip gali būti dėl to, kad lietuvaitės (iki 18 metų) Europoje kontracepcijos klausimais taip pat mažiausiai konsultuojasi su gydytojais specialistais, o informacijos ieško internete (75 proc.) ir klausydamos draugių patarimų (85 proc.). Laimingai ištekėjusi ir besilaukianti vaikelio Erica Jennings mano, kad didžiausia bėda yra ta, kad jaunos merginos bijo eiti pas ginekologus, nes jie nepritaria ankstyviems lytiniams santykiams, bijo pasisakyti mamoms ar netgi negali vaistinėje nusipirkti apsisaugojimo priemonių. „Labai blogai, kad dauguma jaunų porų mano, jog nesisaugodami jie nerizikuoja pastoti”, – sako Erica.
Šiam požiūriui pritaria ir gydytoja Esmeralda Kuliešytė. Ji mano, kad jauniems žmonėms, nusprendusiems pradėti lytinį gyvenimą, tinkamiausia ir prieinama apsisaugojimo priemonė – prezervatyvai. Gydytoja taip pat svarsto, kad situacija galėtų pasikeisti tik tuo atveju, jei gydytojai ginekologai – ne bartų jaunuolių, o pasiūlytų jiems geriausią išeitį, apsaugančią nuo neplanuoto nėštumo ir lytiškai plintančių ligų.
Tuo tarpu Jurgis Didžiulis, meiliai apkabinęs žmoną, sako, kad didžiausia laimė yra tada, kai gyvenime viskas susiklosto taip, kaip tu nori: „Jaučiuosi palaimintas ir mano motina labai džiaugiasi, kad mano gyvenime viskas susiklostė taip: pirma atėjo meilė, po to buvo vestuvės ir po to vaikas. Motina tikėjosi, kad bus atvirkščiai. Kai pagalvoju apie savo jaunystę, manau, kad mums labai pasisekė, jog išėjo taip, kaip yra. Todėl jaunimui linkiu pasiruošti gyvenimui ir viską gerai apgalvoti.”