Prieš kelias dienas paviešintoje „Pasaulio laimės ataskaitoje“ (angl. „World Happiness Report“), Lietuvos jaunimas, skelbiama, yra laimingiausias pasaulyje. Ar tikrai? Štai „Dingusių žmonių šeimų paramos centras“, dirbantis su bėgančiais iš šeimų ir globos namų vaikais ir paaugliais, dingusių artimųjų šeimomis, suaugusiais, paaugliais bei vaikais, išgyvenusiais prekybos žmonėmis (angl. human-trafficking) išnaudojimo situacijas, tvirtina, jog šių metų pirmąjį ketvirtį sulaukė dvigubai daugiau skambučių lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu.
Apie suaktyvėjusių skambučių ir pagalbos prašymų priežastis bei tai, kokios iniciatyvos ėmėsi „Dingusių žmonių šeimų paramos centras“, pasikalbėjome su šio centro projektų vadove ARŪNE BERNATONYTE.
Nemokama pagalbos linija – ir pranešti, ir pasikonsultuoti
„Dingusių žmonių šeimų paramos centras“ priima pagalbos linijos telefonu 116 000 skambučius dėl dingusių vaikų. Šiuo nemokamu telefonu galima susisiekti su centru turint informaciją apie dingusį vaiką ar nepilnametį, norint pasikonsultuoti dėl susirūpinimą keliančio vaiko ar nepilnamečio elgesio, jo gyvenimo sąlygų bei galimų prevencinių priemonių.
„Išanalizavome 2023 ir 2024 metų sausio ir vasario mėnesių skambučius. Pastebėjome, jog skambučių padaugėjo net 60 proc. Dalis pranešimų yra apie dingusius vaikus. Paprastai skambina tėvai ir kiti vaiko ar paauglio artimieji, tikėdamiesi sulaukti psichologinės pagalbos bei patarimų, kaip turėtų elgtis juos ištikusioje situacijoje. Nustebino tai, jog sulaukėme neįprastai daug užklausų iš pedagogų, socialinių darbuotojų, atvejo vadybininkų ir kitų specialistų. Jie teiravosi, kaip galėtų padėti šeimoms, kuriose jau yra buvęs vaiko pabėgimo atvejis arba yra požymių, jog tai gali nutikti“, – pastarųjų mėnesių pagalbos linijos 116 000 skambučių tendencijas apibūdino A. Bernatonytė.
„Dingusių žmonių šeimų paramos centro“ projektų vadovė, dirbanti su vaikais ir jaunimu bei konsultuojanti švietimo specialistus, tvirtina, jog vaikų ir paauglių pabėgimai, noras pasislėpti nuo aplinkos, kurioje jie gyvena ar kurioje yra priversti būti, yra susiję su jų neigiamais išgyvenimais: „Tai gali būti patiriamas psichologinis, fizinis ar bet koks kitas smurtas šeimoje, patyčios arba atstūmimas bendraamžių grupėje. Deja, bet pasitaiko ir nederamo elgesio su vaikais bei paaugliais mokymo įstaigose ar kitose institucijose. Šiais metais dar nefiksavome naujų prekybos žmonėmis nusikaltimų – priverstinės prostitucijos, išnaudojimo nusikaltimų darymui ir kitokioms veikloms – atvejų vaikų ir nepilnamečių atžvilgiu. Tačiau ir apie tai turime kalbėtis su specialistais, kurie, būdami kasdien arčiausiai vaikų, būtų pasiruošę atpažinti vaiką traumuojančias situacijas ar patiriamas rizikas.“
Balandžio mėnesį – nemokami seminarai švietimo srities specialistams
„Prekybos žmonėmis nusikaltimai talpina labai daug ir sunkiai identifikuojamų atvejų – nuo fiktyvių romantinių santykių pereinančių į seksualinį išnaudojimą, tariamo „web modelių“ darbo pasiūlymų, po kuriais slypi nelegalios pornografijos ir seksualinių paslaugų veiklos, iki verbavimo nusikaltimų darymui, pavyzdžiui, narkotikų platinimui ar vogimui iš parduotuvių, automobilių. Būtent tokioms situacijoms verbuotojai prikalbina vaikus ir jaunuolius, turinčius bendravimo su tėvais iššūkių, siekiančius kuo anksčiau tapti finansiškai nepriklausomais bet kokiomis priemonėmis. Vaikų pabėgimai ar dingimai dažniausiai yra šių situacijų pasekmė. Arba atvirkščiai – nuolat bėgantis iš šeimos ar globos namų vaikas greit tampa nusikalstamų veiklų organizatorių taikiniu“, – sąsajas tarp vaikų ir paauglių dingimo atvejų bei prekybos žmonėmis nusikaltimų įvardija Arūnė Bernatonytė.
Todėl reaguojant į skambučių tendencijas bei švietimo sistemoje dirbančių specialistų poreikius, „Dingusių žmonių šeimų paramos centro“ komanda siūlo balandžio mėnesį jungtis į nemokamus nuotolinius seminarus „Prekybos žmonėmis nusikaltimas: nuo pagalbos iki prevencijos galimybių“. Kodėl švietimo sistemoje dirbantiems specialistams – pedagogams, socialiniams darbuotojams, socialinio darbuotojo padėjėjams, psichologams – verta pasidomėti prekybos žmonėmis tema? „Specialistai, dirbantys su vaikais ir jaunimu, turėdami žinių apie prekybos žmonėmis nusikaltimų specifiką bei pagalbos prekybos žmonėmis aukoms kanalus, gebės atpažinti vaikų ar jaunuolių elgesio ypatumus, signalizuojančius apie galimą verbavimą ar įtraukimą į tam tikras prekybos žmonėmis formas“, – argumentuoja A. Bernatonytė.
Kita vertus, „Dingusių žmonių šeimų paramos centras“ ir kitos nevyriausybinės organizacijos, teikiančios pagalbą prekybos žmonėmis nusikaltimų aukoms, gali susitikti su ribotu skaičiumi vaikų ir jaunuolių prevenciniuose susitikimuose – diskusijose, mokymuose ar teminių filmų peržiūrose. Anot A. Bernatonytės, nevyriausybinės organizacijos yra pasiryžę dalintis turimomis ekspertinėmis žiniomis, kad kiekvienoje mokykloje ar kitoje su jaunimu dirbančioje institucijoje specialistai patys žinotų, kas yra prekyba žmonėmis nusikaltimai: „Būdami arčiausiai vaikų kasdien mokyklos kolektyvo nariai turi neišmatuojamas galimybes atpažinti rizikas ar pravesti bent pusvalandžio trukmės klasės susitikimą šia tema.“
Detalės svarbu – apie vaiko būseną daug pasako rašiniai ir priešiniai
Arūnė Bernatonytė kartu su kolegomis, vesdama seminarus mokyklose, per keletą metų sukaupė gerųjų prevencijos ir ankstyvosios intervencijos pavyzdžių: „Kartą pedagogė seminare pasidalino, jog skaitant vaiko rašinį, jai kilo įtarimų, kad vaikas patiria smurtą šeimoje. Pasitarusi su mokyklos psichologe, paskatino vaiką išsikalbėti. Įtarimai pasitvirtino. Mokyklos specialistai organizavo pagalbą ir pradėjo dirbti su visa šeima.“
Seminarų iniciatorė A. Bernatonytė įvardina išsikeltą tikslą – padėti pedagogams iš vaiko rašinio ar piešinio, elgesio pokyčių ar kitų aplinkybių pastebėti, kad kažkas vaiko gyvenime vyksta neįprastai ir galbūt jam tuo metu reikalinga pagalba.
Seminarų „Prekybos žmonėmis nusikaltimas: nuo pagalbos iki prevencijos galimybių“ datos ir laikai:
2024 m. balandžio 3 d. 13:30-15:00 Druskininkų, Elektrėnų, Kalvarijos, Marijampolės, Ignalinos rajono sav. švietimo srityje dirbantiems specialistams;
2024 m. balandžio 5 d. 13:30-15:00 Kaišiadorių rajono, Kupiškio rajono, Lazdijų rajono, Molėtų rajono, Pasvalio rajono sav. švietimo srityje dirbantiems specialistams;
2024 m. balandžio 10 d. 13:30-15:00 Panevėžio miesto, Panevėžio rajono, Prienų rajono, Rokiškio rajono, Šalčininkų rajono sav. švietimo srityje dirbantiems specialistams;
2024 m. balandžio 12 d. 13:30-15:00 Širvintų rajono, Švenčionių rajono, Trakų rajono, Ukmergės rajono, Utenos rajono sav. švietimo srityje dirbantiems specialistams;
2024 m. balandžio 17 d. 13:30-15:00 Varėnos rajono, Vilniaus miesto, Vilniaus rajono, Visagino, Zarasų rajono sav. švietimo srityje dirbantiems specialistams.
Dėl registracijos į seminarus teirautis centras2@missing.lt.
Visą parą veikia nemokama pagalbos linija 8 800 91119 nukentėjusiems nuo prekybos žmonėmis Lietuvoje ar užsienyje. Į nemokamą pagalbos liniją gali kreiptis asmenys galimai nukentėję ar nukentėję nuo prekybos žmonėmis, asmenys, norintys gauti informacijos ar pasikonsultuoti apie prekybą žmonėmis, institucijos/ organizacijos/ bendruomenės/ ambasados ar tretieji asmenys (pranešėjai) ir kiti turintys informacijos apie galimą prekybos žmonėmis atvejį.