Sebamed

Sveikatos ekspertų taryba: vakcinos greitai pasieks Lietuvą, dabar svarbiausia – atsakingas pasirengimas skiepijimo procesui

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį dalyvavo nuotoliniame susitikime su Sveikatos ekspertų tarybos mokslininkais ir praktikais, kurie pristatė atnaujintą epidemiologinės situacijos apžvalgą ir rekomendacijas dėl vakcinavimo priemonių įgyvendinimo. Susitikime taip pat dalyvavo Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariai.

Susitikimo pradžioje Prezidentas padėkojo naujajai Vyriausybei, kuri ėmėsi ryžtingų karantino griežtinimo priemonių. „Netrukus įžengsime į naują kovos su koronavirusu etapą, kurio priemonės remsis jau ne vien ribojimais, o tiesioginiu atsaku į infekciją – imunizacijos veiksmais. Norėdami ne tik užkirsti kelią epidemijos plitimui, bet ir priversti ją visiškai atsitraukti, turėsime parodyti ne mažiau sąmoningumo, nei iki šiol rodėme stengdamiesi riboti savo kontaktus ir taip vieni kitus saugoti. Skiepijimo procesas pareikalaus atsakingo koordinavimo ir efektyvios informacijos sklaidos, nuo kurių priklausys sėkminga jo eiga ir rezultatai“, – pabrėžė šalies vadovas.

Prezidento suburti ekspertai rekomendavo vykdomajai valdžiai paskirti šalies gyventojų vakcinavimą koordinuosiančią atsakingą instituciją. Ši įstaiga, bendradarbiaudama su savivaldybių administracijomis, užtikrintų pasirengimą skiepijimui bei jo organizavimą visoje šalyje, taip pat – teiktų metodinę pagalbą skiepijančioms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms. Į jos funkcijas įeitų duomenų apie prioritetinių grupių skaičius, skiepijimo apimtis, rizikos grupes rinkimas ir operatyvus atnaujinimas, vakcinavimo vietų steigimo ir personalo pakankamumo koordinavimas savivaldybėse. Tarybos narių siūlymu, tokios struktūros atsakomybė būtų parengti personalo mokymo planą ir medžiagą, organizuoti mokymus, konsultuoti vakcinaciją vykdančias institucijas, taip pat – įkurti atskirą konsultacinę liniją vakcinavimo klausimais gyventojams.

Ekspertų teigimu, būtina peržiūrėti ir patobulinti esamas duomenų apie vakcinavimą, šalutinių reakcijų registracijos ir stebėsenos informacines sistemas – užtikrinant operatyvius elektroninius įrankius ir bendras duomenų bazes, įsteigiant gyventojų registracijos į vakcinaciją liniją. Svarbu ir sudaryti žmonėms galimybę turėti registruotą informaciją apie jų paskiepijimą – vakcinavimo pasą ar kortelę.

Susitikime buvo pabrėžta ypatinga vakcinacijos eigos viešinimo svarba. Objektyvi, savalaikė ir prieinama informacija didele dalimi lems skiepijimo apimtis ir sklandumą. Tarybos nariams talkinęs Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentas iškėlė prioritetinius komunikacijos uždavinius, aktualiausias temas bei tikslines grupes, kurioms informacija yra būtiniausia arba sunkiau prieinama. Visuomenės pasitikėjimą didina skaidrumas, todėl aiškinant skiepų galimybes bei privalumus reikia aiškiai informuoti ir apie galimas rizikas. Medicinos darbuotojai ir kiti vakcinavimo procese dalyvaujantys specialistai turėtų būti parengti teikti informaciją apie vakcinas, tuo tikslu ekspertai rekomenduoja įtraukti viešinimo klausimus į specialistų apmokymus. Sveikatos ekspertų tarybos nuomone, prasminga numatyti vieną instituciją, kuriai bus deleguota informacijos apie vakcinas ir vakcinavimą sklaidos funkcija.

 

Susitikime taip pat aptarti COVID-19 vakcinų tipai, jų veikimo ir saugojimo ypatumai. „Jau po kelių savaičių Lietuvą pasieks patikimos ir saugios vakcinos. Dar po kiek laiko visi turėsime galimybę pasiskiepyti nuo COVID-19 ir susigrąžinti mums įprastą gyvenimą. Tačiau tam turime itin gerai pasiruošti – tiek iš logistinės, tiek iš komunikacinės pusės, todėl šiandien pristatomos ekspertų rekomendacijos yra itin svarbios, į jas būtina įsiklausyti“, – sakė Prezidentas.

 

TAIP PAT SKAITYKITE