Lietuvoje vis dar išlieka labai aukštas savižudybių skaičius.
Siekiant jį sumažinti ir suteikti kuo efektyvesnę pagalbą apie savižudybę galvojantiems žmonėms Jaunimo psichologinės paramos centras kartu su Vilniaus miesto savivaldybe įgyvendina mokymo programą policijos pareigūnams, Greitosios medicinos pagalbos stoties ir Bendrosios pagalbos telefono „112” darbuotojams.
Mokymų metu suteikiamos reikalingiausios praktinės ir teorinės žinios apie savižudybes ir jų prevenciją, formuojamos tinkamos nuostatos į savižudybių problemą.
„Vis dažniau girdime apie atvejus, kai policijos pareigūnams ar Greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojams tenka padėti žmonėms išgyvenantiems savižudybės krizę. Tokiose situacijose nepaprastai svarbus minėtų specialistų pasirengimas suteikti tinkamą pagalbą bandančiam nusižudyti žmogui”, – sako JPPC vadovė dr.Kristina Ona Polukordienė.
Šiuo metu Jaunimo psichologinės paramos centras vykdo Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamą projektą „Švietimas ir tarpžinybinis bendradarbiavimas vykdant savižudybių ir krizių prevenciją Vilniaus mieste”. Iš viso bus surengti keturi mokomieji seminarai, juose dalyvaus 60 policijos pareigūnų, medikų, pagalbos telefono darbuotojų bei priešgaisrinės apsaugos tarnybos darbuotojų.
„Šių institucijų darbuotojai tiesiogiai susiduria su žmonėmis krizėje, asmenimis bandančiais žudytis ar po šių bandymų, su nusižudžiusiųjų artimaisiais. Pasaulinėje praktikoje šie pirminės grandies specialistai dar vadinami „vartininkais”. Tai reiškia, jog jie susiduria su didelės savižudybės rizikos žmonėmis ir gali jiems suteikti pirminę paramą bei nukreipti psichikos pagalbos profesionalams”, – aiškina šio projekto koordinatorė psichologė Aušra Kazlauskaitė.
Greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja Vanda Pumputienė teigia: „Jaunimo psichologinės paramos centro organizuojamuose seminaruose koncentruotas naujas mokslo žinias ir savo darbo patirtį pristato specialistai, dirbantys krizių įveikimo srityje. Seminaras, kuriame pati dalyvavau, tikrai padėjo. Po seminaro išmokau atpažinti savižudybę perspėjančius ženklus, dabar į juos rimtai reaguoju, žinau, kad galvojančiam apie savižudybę žmogui būtina specialisto pagalba. Tai žinios, kurių labai trūksta darbo praktikoje, todėl noriu, kad ir kuo daugiau mūsų darbuotojų sudalyvautų mokymuose.”
Jaunimo psichologinės paramos centras mokomuosius seminarus pirminės grandies atstovams rengia jau nuo 2000 m.. Nuo 2005 m. juos remia Vilniaus miesto savivaldybė. Patirtis patvirtino, kad pirminės grandies specialistų švietimas padeda efektyviau teikti pagalbą aukštos suicidinės rizikos asmenų grupėms. Šios veiklos rezultatus teigiamai vertino ir krizinių paslaugų gavėjai, ir pirminės grandies specialistai dalyvavę mokymuose.
Gegužės 30 d. Jaunimo psichologinės paramos centro vadovei dr. K. O. Polukordienei generalinio komisaro įsakymu skirtas apdovanojimo ženklas „Už paramą policijai”. Tokio apdovanojimo JPPC vadovė nusipelnė už darbą organizuojant seminarus policijos pareigūnams bei vykdant tarpžinybinį bendradarbiavimą Vilniuje.
2005 m. Lietuvoje nusižudė 1317 žmonių, t.y. 100 tūkst. gyventojų teko 38,6 savižudybių. Palyginimui – senosiose Europos Sąjungos šalyse savižudybių rodiklių vidurkis yra apie 10 savižudybių 100 tūkst. gyventojų.