REXSAN

Sunkias galvos traumas išgyvenę ligoniai skaičiuojami ant pirštų

Didžioji dalis pacientų, patyrusių sunkias galvos traumas, miršta.  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos skyriaus Nr. 2 vedėjo Daniaus Liutkaus praktikoje pasitaikė vos keli išgyvenę sunkūs ligoniai.

– Kokios būna galvos traumos?

– Galvos smegenų traumos skirstomos į lengvas, vidutines ir sunkias. Jų išraiška susijusi su sąmonės sutrikimu. Jei trauma lengva, ji pasireiškia pykinimu, galvos skausmu, vėmimu. Po jos neurologinių reiškinių nelieka.

Patyrus vidutinio sunkumo galvos traumą, laikinus sąmonės sutrikimus dažnai lydi kraujavimas galvos ertmėje. Virš smegenų gali susiformuoti kraujosrūvos (hematomos) – susikaupęs kraujas, kuris  spaudžia smegenis.

Traumos sunkumą gali lemti ne tik kraujosrūvos dydis, bet mikroskopiški, plika akimi nematomi vidiniai smegenų pažeidimai. Kartais žmogui pašalinama priežastis – kraujosrūva, bet jis taip ir neatgauna sąmonės arba miršta.

Kraujosrūva spaudžia smegenis. Kadangi kaukolės ertmė yra ribota, smegenys neturi, kur pasislinkti. Dėl spaudimo į smegenis žmogus netenka sąmonės, gilėja koma.

Komos gylis skaičiuojamas balais: nuo 3 iki 15. Žemiausia šioje skalėje yra trijų balų koma, kai ligonis į nieką nereaguoja. Gili koma būna, kai nustatomi 8 ar mažiau balų. Didžioji dalis tokių pacientų miršta, nepriklausomai nuo gydytojų pastangų.

– Kiek vidutiniškai trunka koma, patyrus galvos traumą?

– Kiekvienam ligoniui koma užsitęsia individualiai. Jei žmogus iš komos po sunkios galvos traumos pabunda per porą savaičių, didėja tikimybė sulaukti gana greito būklės gerėjimo.

– Nuo ko priklauso tolimesnio gydymo sėkmė?

– Neurochirurgas pašalina spaudimo į smegenis priežastį – kraujosrūvą. Kuo greičiau pacientas po sunkios galvos traumos su sąmonės sutrikimu patenka į specializuotą ligoninę, tuo didesnė tikimybė pasiekti geresnių gydymo rezultatų.

Smegenys į bet kokį dirgiklį reaguoja brinkimu – edema. Kuo trauma būna sunkesnė, tuo smegenys labiau brinksta. Kartais jos taip išbrinksta, kad nebeužtenka vietos kaukolės ertmėje. Tuomet daroma operacija, per kurią pašalinamas ne tik susikaupęs bei smegenis spaudžiantis kraujas, sukeliantis komą, bet ir  didelis kaulinis lopas.

Kaulas steriliai supakuojamas ir saugomas žemoje temperatūroje. Smegenų tinimas progresuoja iki 5–7 parų. Jei ligonis išgyvena, atsileidus tinimui, atliekama pakartotina operacija ir kaulas grąžinamas.

– Kiek pacientų po sunkių galvos traumų išgyvena?

– Patyrę sunkias galvos traumas pacientai arba numiršta, taip ir nepabudę iš komos, arba visą likusį gyvenimą vegetuoja – nereaguoja į aplinką, nors fiziologiniai refleksai išlieka. Trečias galimas variantas – atgauna sąmonę ir kabinasi į gyvenimą.

Sulaukiame gana daug sunkias galvos traumas patyrusių ligonių. Bet  per 11 savo darbo metų ant rankų pirštų galiu suskaičiuoti pacientus, kurie išgyveno pabudę iš keturių balų komos ir adaptavosi socialiniame gyvenime.

Didžiajai daliai pacientų lieka potrauminiai pokyčiai: neurologiniai defektai, paralyžius, psichikos ir kalbos sutrikimai. Dažnai sunkūs galvos sumušimai komplikuojasi epilepsija, smegenų vandene. Tokių ligonių gydymas būna sunkus ir ilgokai užtrunka, kol jie atsistoja ant kojų.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE