Sebamed

Sudarant turtinius sandorius ketinama tikrinti psichiką

Sudarant turtinius sandorius siūloma iš asmenų, vyresnių nei 65 metų, reikalauti pažymos apie psichinę sveikatą.

Taip pat siūloma, kad sudarant minėtus turtinius sandorius privalomai dalyvautų ne mažiau kaip vienas liudytojas, patvirtinantis, jog sandoris sudaromas 65 metų ir vyresnio amžiaus asmens valia ir interesais.

Tokį Notariato įstatymo papildymo projektą Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Seimo narys Evaldas Jurkevičius.

Kadangi senyvo amžiaus asmenys yra viena labiausiai pažeidžiamų socialinių grupių, pataisą įregistravęs parlamentaras sako siekiantis gerinti jų interesų apsaugą ir šios apsaugos kokybę.

Pasak E. Jurkevičiaus, ilgėjant gyvenimo trukmei Lietuvoje, kasmet daugėja senyvo amžiaus žmonių, kurie serga psichikos ligomis.

„Vyresnio amžiaus žmonių psichikos sutrikimai skirstomi į organinius (juos sukelia pačių smegenų patologiniai pokyčiai) ir funkcinius. Funkciniai sutrikimai dažniausiai yra įvairūs emociniai sutrikimai, juos nulemia įvairūs senyvame amžiuje patiriami stresai. Visų pirma – tai įvairios netektys.

Netenkama bendraamžių draugų ir pažįstamų, sutuoktinių. Netenkama buvusio statuso ar prestižo. Reikia susitaikyti su blogėjančia fizine sveikata, mažėjančiu savarankiškumu. Neretai tenka keisti gyvenamąją vietą, apsigyventi pas vaikus ar globos namuose, o tai dažniausiai yra labai sunku. Daug emocinės ir fizinės energijos pareikalauja prisitaikymas prie pokyčių. Dėl to padidėja jautrumas, atsiranda dirglumas, gali sutrikti miegas. Mažėja pakantumas, tolerantiškumas, gali padidėti agresyvumas. Vyresnio amžiaus žmonės tampa nepasitikintys, įtaresni, pasireiškia nuotaikų kaitos”, – sako Seimo narys E. Jurkevičius.

Jo teigimu, vyresni žmonės neretai patiria daugiau išgyvenimų, gyvenimo sunkumų ir nepatogumų nei jauni ar vidutinio amžiaus žmonės. „Visa tai atsiliepia jų psichikos būklei, elgesiui, visaverčio bendravimo galimybėms”, – sako politikas.

Šiuo metu notaras, jeigu fizinio asmens, kuris prašo atlikti notarinį veiksmą, veiksnumas kelia abejonių, gali pareikalauti pateikti gydymo įstaigos pažymėjimą apie sandorio dalyvio sveikatos būklę, liudijančią apie jo civilinį veiksnumą.

„Svarbu paminėti, jog notaras turi teisę pareikalauti medicininės pažymos, kai suabejoja fizinio asmens veiksnumu, tačiau imperatyviai Notariato įstatymas jo neįpareigoja”, – sako E. Jurkevičius.

Civilinio kodekso 5.29 straipsnio nustatytu atveju notaras privalo tvirtinti testamentus, kai dalyvauja ne mažiau kaip du liudytojai. Notaras gali tvirtinti testamentus ir kitus sandorius dalyvaujant liudytojams, jeigu liudytojų dalyvavimo prašo testatorius arba sandorio šalis.


ELTA

TAIP PAT SKAITYKITE