REXSAN

Sportininkus galėjo susargdinti stafilokoko bakterijos

Infekcijos protrūkį Kauno kavinėje „Alibi”, kurioje buvo maitinami jaunieji tinklininkai, galėjo sukelti auksinio stafilokoko bakterijos.

Šių bakterijų kavinės virtuvėje aptiko Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). Tyrimas dėl žarnyno infekcijos protrūkio šioje kavinėje tęsiamas.

Rugsėjo 23-24 dienomis šioje kavinėje buvo maitinami Lietuvos jaunių tinklinio sporto žaidynių finalinių varžybų dalyviai. Ūmia žarnyno infekcija susirgo 41 Lietuvos jaunių tinklinio sporto žaidynių finalinių varžybų dalyvis, 29 buvo hospitalizuoti, 12 gydėsi ambulatoriškai.

Kauno VMVT inspektoriai, atlikę patikrinimą įmonei „Darpola” priklausančioje kavinėje „Alibi”, rado daug pažeidimų. Patikrinimų metu buvo nustatyta kryžminė tarša, kavinėje nesudarytos tinkamos sąlygos personalui plauti rankas, jas dezinfekuoti. Darbuotoja negalėjo pateikti vištienos įsigijimo dokumentų.

Kavinės veikla laikinai sustabdyta. Patikrinimo metu tyrimams buvo atrinkti maisto ir plovinių mėginiai, virtuvės darbuotojai nurodyta pasitikrinti sveikatą.

Ištyrus mėginius Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute šešiuose ploviniuose aptikta auksinio stafilokoko Staphyloccocus aureus bakterijų. Šių bakterijų nustatyta mėginiuose nuo švarių salės indų, daržovių pjaustymo lentos, porcijų dalinimo stalo, šaldytuvo lentynos, žalios mėsos pjaustymo lentos, žalios mėsos peilio. Ploviniuose, maisto produktų mėginiuose salmonelių ar kitų bakterijų neaptikta.

„Tai neeilinis atvejis. Sporto žaidynių organizatoriai, norėdami kokybiškai pamaitinti tokį žmonių srautą, turėjo suderinti maitinimo įmonę su Kauno VMVT. Kavinės „Alibi” virtuvėje dirbo tik viena darbuotoja, o pamaitinti reikėjo per šimtą žmonių. Peršasi mintis, kad ji galėjo pasikviesti pagalbon su maisto tvarkymu nesusijusių asmenų. Stebina ir kavinės administratorių požiūris – maitinti vaikus neaišku kur įsigyta paukštiena. Kauno kavinė „Alibi” bus įtraukta į nesąžiningų ir padidėjusios rizikos įmonių sąrašus”, – komentavo VMVT Maisto skyriaus vyriausioji gydytoja higienistė Rita Sadūnaitė.

Auksinis stafilokokas – viena iš dažniausiai žmonių aplinkoje sutinkamų bakterijų. Kai kurių pasaulio medikų teigimu, jų galima rasti ant 3 iš 10 žmonių odos, nosies gleivinės. Čia gyvendamos bakterijos tėra normalios mikrofloros dalis ir nedaro jokios žalos. Tačiau tam tikrose situacijose jos gali sukelti įvairias, net ir labai pavojingas, infekcijas, šis stafilokokas sukelia ir pūlines ligas. Užsikrečiama tiesiog nuo sergančio arba sveiko žmogaus, nešiojančio šias bakterijas, taip pat per užterštas rankas ar namų apyvokos daiktus. Dažnai tiesiog užtenka paliesti durų rankeną ar kitą paviršių, ant kurių yra bakterijų, primena VMVT.


ELTA

TAIP PAT SKAITYKITE