Mollers

Specialistai akcentuoja keliautojų sąmoningumo didinimą

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai ėmėsi laikinųjų papildomų atsargos priemonių koronaviruso grėsmei suvaldyti ir jau tris dienas iš eilės visuose trijuose Lietuvos oro uostuose konsultuoja Kinijoje keliavusius asmenis. Anot specialistų, šiuo metu didžiausias akcentas skiriamas konsultavimo svarbai ir keliautojų sąmoningumo didinimui.

„Visų institucijų tikslas yra bendras – užkirsti kelią ligos išplitimui visuomenėje per patekimo į šalį vartus. Keliaujantiesiems oro uostuose suteikiama išsami informacija apie galimus koronaviruso simptomus bei būtinosios priemonės, jei kiltų įtarimų. Pirmosios trys mūsų specialistų darbo dienos oro uostuose rodo, kad dažniausiai keleiviai teiraujasi apie tai, ką reiktų daryti įtarus tokį virusą. Aktyvesni ir drąsesni klausdami rodosi užsienio piliečiai. Iš tiesų nors Lietuvoje neturime jokių fiksuotų atvejų, yra labai svarbus visuomenės sąmoningumas – koronaviruso simptomų žinojimas ir supratimas apie Kinijoje keliavusiųjų sveikatos stebėjimo poreikį“, – situaciją komentuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

Užsikrėtusiųjų šiuo virusu simptomai – panašūs į gripo. Vargina karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas – požymiai yra panašūs pneumonijai (plaučių uždegimui) priskiriamiems bruožams. Svarbu suprasti, jog simptomai gali pasireikšti ir vėliau, po kelionės.

„Grįžtantiems ar grįžusiems iš Kinijos asmenims, kuriems pasireiškė į gripą panašūs simptomai, rekomenduojama kuo skubiau kreiptis bendruoju pagalbos telefonu 112, o ne vykti į gydymo įstaigas. Telefonu specialistus reiktų informuoti apie pasireiškusius simptomus, buvusias keliones bei vykdyti tolimesnius gydytojų nurodymus, o kelionės orlaiviu metu – informuoti lėktuvo įgulą“, – komentuoja R. Lingienė.

Specialistai  rekomenduoja susilaikyti nuo nebūtinų kelionių, pataria nevykti į miestus, kuriuose paskelbtas karantinas.

Nuolat stebi

Laikinosios papildomos atsargos priemonės planuojamos, kol tęsis nepalanki epidemiologinė situacija. Tokių priemonių, kurių ėmėsi NVSC, šiuo metu dar nerekomenduoja nei Pasaulio sveikatos organizacija, nei Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras. Jas Lietuva vykdo savanoriškai, atsižvelgdama į kitų valstybių taikomas priemones bei epidemiologinę situaciją.

Pasak R. Lingienės, Lietuva yra pasiruošusi suvaldyti tokio masto riziką – specialistai nuolat stebi sergamumo lygį, epidemiologinius dėsningumus ir tarptautinių institucijų rekomendacijas.

„Svarbiausia yra laiku įtarti galimą ligos atvejį ir sklandžiai toliau bendradarbiauti, kad būtų sumažinta išplitimo rizika. Pirmoji grandis čia – patekimo į šalį vartai, todėl svarbus bendradarbiavimas su oro uostais. Taip pat NVSC specialistai bendrauja ir su kitomis keliolika institucijų, kurių įsitraukimas ir sklandus bendradarbiavimas būtinas“, – teigia R. Lingienė.

„Lietuvos oro uostai yra pasitvirtinę veiksmų planą itin užkrečiamų ligų įtarimo ir situacijos valdymo (karantino) atvejams. Esame pasirengę taikyti visas būtinas technines ir organizacines priemones, kurios reikalingos situacijai. Nuolat bendraujame su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistais, kurie mums teikia naujausią informaciją apie koronaviruso plitimą ir rizikas“, – teigia  Dainius Čiuplys, Vilniaus oro uosto direktorius.

TAIP PAT SKAITYKITE