Nobel biocare

Spausdintuvai gelbės gyvybes

Sparčiai tobulinama 3-D spausdinimo technologija jau gali gaminti ne tik plastiko kėdes ar įmantrios formos maistą, bet ir dirbtines kraujagysles. Tai svarbus žingsnis dirbtinių organų inžinerijoje.

Vokietijos Fraunhofer instituto inžinieriai sukūrė metodą, leidžiantį 3-D spausdintuvu gaminti dirbtines molekules, o tada kaitinant lazeriu iš jų išgauti kraujagyslių formą. Visai kaip tikrosios, dirbtinės kraujagyslės turi du sluoksnius ir gali suformuoti sudėtingus tinklus.

„Mes kuriame pagrindus sparčiai biologinių medžiagų gamybai, – aiškina Günteris Tovaras, projekto vadovas. – Kraujagyslių sistemos labai vaizdžiai parodo technologijos galimybes, tačiau tai tikrai ne viskas, ką įmanoma pasiekti.”

Trimačiu spausdintuvu galima greitai kurti erdvines formas iš daugelio medžiagų. Prietaisas medžiagą kloja skirtingos formos sluoksniais, kuriuos vėliau sulipdo ultravioletiniais spinduliais. Taip išgaunamos mikrostrūktūros kol kas yra pernelyg grubios, kad tiktų kraujagyslėms, todėl mokslininkai pasitelkia lazerį, kuris patikslina molekulių tarpusavio ryšius.

Galiausiai į tokių kraujagyslių sieneles įterpiama biomolekulių, kad dirbtinis audinys apaugtų natūraliu.


Bernardinai

TAIP PAT SKAITYKITE