Rawpowders

Skurdas gena žmones į veterinarijos vaistines

Praktiški lietuviai atrado dar vieną taupymo būdą – kai kurių sau ar savo artimiesiems reikalingų vaistų jie perka veterinarijos vaistinėse.

Gyvuliams skirti medikamentai neretai siunčiami ir užsienio valstybėse uždarbiaujantiems giminaičiams.

Panevėžio veterinarijos vaistines kasdien užsuka žmonių, ieškančių pagalbos ne tik savo augintiniams, bet ir sau. Jie prašo tepalo nuo nugaros, sąnarių skausmų ar vaistų žaizdoms ir nudegimams gydyti.

Ne visose vaistinėse dirbančios farmacininkės skuba dalinti patarimus, kaip gyvulių vaistais gydytis žmonėms.

Bet atėjusieji dažniausiai jau žino jiems reikalingo tepalo pavadinimą. Preparatą esą rekomendavo jo efektyvumą jau išbandęs pažįstamas ar kaimynas.

Ne vieno tokio pirkėjo motyvas – panašios paskirties kremas ar gelis paprastoje vaistinėje kainuoja kelis kartus brangiau, o pakuotė – penkiagubai mažesnė nei veterinarijos vaistinėje.

Į užsienį – neįprastos siuntos

Arklių raumenims atpalaiduoti skirtu tepalu gydosi ir kai kurie Norvegijoje ar Didžiojoje Britanijoje statybose dirbantys mūsų tautiečiai. Užsienyje uždarbiaujantiems lietuviams siunčiami ir šildantys bei uždegimus ir sąnarių skausmą mažinantys galvijų gydymo preparatai.

Skandinavijos žuvų perdirbimo įmonėse dirbantys lietuviai suskirdusias rankas mielai tepasi karvių tešmenims skirtu kremu. Veterinarinius tepalus naudojantys žmonės tikina, kad jie ne tik pigūs, bet ir labai efektyvūs.

Pamėgo turgaus prekeiviai

Vienos Panevėžio veterinarijos vaistinės darbuotojos neslėpė, kad jų parduodami tepalai ypač paklausūs per šalčius.

„Pas mus apsiperka kone pusė turguje šąlančių prekiautojų. 250 mililitrų sąnarių skausmą mažinančio tepalo veterinarijos vaistinėse kainuoja iki 15 litų”, – sakė nenorėjusi prisistatyti vaistinės darbuotoja.

Gydosi tinstančias kojas

Vienoje veterinarijos vaistinėje už pirkinį sumokėjusi moteris „Lietuvos ryto” korespondentei pasisakė esanti Panevėžio Šv. Juozapo senelių globos namų socialinė darbuotoja. Vieno globotinio prašymu ji nupirko tepalo, kuriuo senukas tepasi tinstančias kojas.

„Jis jau sunaudojo vieną indelį. Po mėnesio pertraukos mūsų globotinis nori ir toliau gydytis šiais vaistais, nes jie tikrai padeda”, – sakė moteris.

Skubiai nuplėšia etiketę

Gyvulinių vaistų pirkėjams svarbu ir tai, kad daugelis keturkojams skirtų pigių tepalų ir balzamų yra pagaminti žolelių pagrindu. Pavyzdžiui, arklių raumenims po didelio fizinio krūvio atpalaiduoti skirto balzamo sudėtyje – kaštonai, arnikos, čiobreliai, šeivamedžiai. 250 gramų indelio kaina – vos 8 litai.

Toks pat kiekis sąnariams tepti skirto tepalo, į kurio sudėtį įeina egzotiškas Pietų Afrikos augalas velnio letenėlės ir kitokios žolelės, kainuoja 10 litų.

Populiarūs ir panašiai kainuojantys tepalai su mentoliu ir gliceroliu, stimuliuojantys paviršinę kraujotaką.

Kai kurios moterys dar vaistinėje nuplėšia tokio preparato etiketę.

„Mat pamačiusiam šių vaistų paskirtį jos sutuoktiniui gali prabilti vyriškas orumas ir jis atsisakys teptis karvių tešmenims skirtu kremu”, – aiškino veterinarijos vaistinės darbuotoja.

Pataria neeksperimentuoti

Panevėžio veterinarijos vaistinės „Sanovita” vedėja Rita Varnienė patvirtino, kad sulaukia pirkėjų, kurie veterinarinių vaistų įsigyja sau.

Specialistė pataria susirgusiems žmonėms neeksperimentuoti, tačiau privalo parduoti pirkėjo paprašytų nereceptinių vaistų.

„Mane ypač šiurpina, kai žmonės sau perka Glauberio druskos viduriavimui sukelti. Žmogus aiškina apie tokį organizmo valymą pasiskaitęs vienoje lietuvių autorės sveiką gyvenseną propaguojančioje knygoje. Bandau paaiškinti, kad preparato stiprumas apskaičiuotas karvėms, o ne žmonėms”, – pasakojo R. Varnienė.

Sau žmonės perka tiek Lietuvoje, tiek užsienyje pagamintų gyvuliams gydyti skirtų tepalų.

Kai kuriuos šių populiarių preparatų sukūrė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos eksperimentinės ir klinikinės farmakologijos laboratorijos specialistai. Šios laboratorijos vadovas Algimantas Matusevičius ne kartą girdėjo, kad tais tepalais dažnai gydosi ir žmonės.

Profesorius neslėpė, kad kai kuriuos jų pats išbandė. Tačiau masiškai juos vartojančius žmones perspėjo, kad tepalų laboratoriniai tyrimai buvo atliekami tik su gyvūnais, bet ne su žmonėmis.


LRT

TAIP PAT SKAITYKITE