Gudručio vaistinė

Šiemet širšės puola aršiau nei paprastai

Medikai sako, kad šiemet dažniau nei ankstesniais metais jų pagalbos prireikia širšių ar bičių sugeltiems žmonėms.

Specialistai pataria nesiimti patiems naikinti vabzdžių, o kreiptis į specialistus, praneša LTV „Šiandien”.

Antra vasaros pusė – tai metas, kai didžiųjų širšuolų ir širšių arba kitaip vapsvų lizdai jau sukrauti ir randasi nauja vabzdžių karta.

Kenkėjus naikinantys specialistai sako, kad šiemet sulaukia ypač daug prašančiųjų sodybose ar net miesto daugiabučiuose sunaikinti širšių lizdus.

„Paskutiniai atvejai buvo blokiniuose namuose – tarp blokų. Kadangi tarp blokų yra sudūrimai ir ten laisvos ertmės, tose ertmėse [širšės] krauna lizdus. Kas įdomiausia – ne tik lizdus sukrovė, bet tarp tų blokų nuropojo iki pat buto ir per elektros instaliaciją į butą lindo, žmonės gyventi negali”, – pasakoja bendrovės „Dezinfa” Vilniaus padalinio vadovas Edmundas Skardžius.

Jis pataria pastebėjus širšių lizdus jų neliesti. „Ypač dienos metu, kai jos aktyvios. Nes susierzinę šie vabzdžiai būriu puola erzintoją. Vienas įgėlimas tai dar, sakykim, kaip vaistas gali būti žmogui, bet jei įgels 10 ar daugiau, tai pasekmės bus liūdnesnės”, – teigia E. Skardžius.

Medikai perspėja, kad ir vienas įgėlimas vabzdžių nuodams alergiškam žmogui gali būti labai pavojingas, nes gali pasireikšti anafilaksinis šokas.

„Jeigu krenta spaudimas, jeigu yra bėrimas ant viso kūno, reikėtų suleisti adrenalino. Suleidžiama po pusę ampulės kas 10 minučių į raumenis. Jeigu yra tiktai sutinimas, t. y., vietinė reakcija, praktiškai nieko daryti nereikia. Jokių kompresų dėti nereikia, vaistai šiuo atveju irgi yra nereikalingi, nebent norint sumažinti tinimą būtų galima išgerti priešalerginių vaistų”, – sako Božena Markevič, Vilniaus Santariškių klinikų Priėmimo skyriaus vedėja.

Santariškių klinikų medikai tvirtina šiuo metu per dieną vidutiniškai priimantys po 10–15 bičių ar širšių įgeltų pacientų.

Virginija Motiejūnienė
LTV „Šiandien”


LRT

TAIP PAT SKAITYKITE