Eurovaistinė

Sergamumas erkių platinamomis ligomis Lietuvoje išaugo daugiau nei trečdaliu

Sergamumas erkiniu encefalitu ir Laimo liga per pirmuosius penkis šių metų mėnesius palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai Lietuvoje išaugo beveik 37 procentais.

Kaip nurodė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medicinos entomologė Milda Žygutienė, šių metų sausio – gegužės mėnesiais Lietuvoje užregistruota 16 susirgimų erkiniu encefalitu ir 309 Laimo liga. Tuo metu pernai – atitinkamai 11 erkinio encefalito ir 227 Laimo ligos atvejai.

„Jeigu kalbėtume apie ligų židinius, tai erkiniu encefalitu labiausiai yra sergama Panevėžio, Kauno ir Šiaulių apskrityse, ir dažniausiai užsikrečiama ten. (…) Laimo ligą galima gauti bet kuriame Lietuvos rajone”, – teigė ULAC specialistė.

Pasak jos, Lietuvoje dar 1969-aisiais pradėti tyrimai nurodo tuos pačius ligomis užsikrėtusių erkių paplitimo židinius.

M.Žygutienės teigimu, Lietuvoje erkėms ypač palankios sąlygos – šalyje vyrauja lapuočių ir mišrūs miškai, kuriuose yra pakankamai drėgmės, gera miško paklotė. Be to, gamtoje priešų šie parazitai beveik neturi.

„Sezonas pradėjo ilgėti, nes labai ankstyvi pavasariai – nuo kovo vidurio aptinkamos aktyvios erkės. Ir jeigu neužsninga, tai, pavyzdžiui, Klaipėdos stacionare iki gruodžio vidurio pasitaiko aktyvių erkių”, – sakė specialistė.

Vis dėlto, nepaisant išaugusio gyventojų sergamumo ir ilgesnio šių parazitų aktyvumo sezono, M.Žygutienės teigimu, gyventojai nuo erkinio encefalito aktyviau nesiskiepija.

Vienos vakcinos kaina vidutiniškai siekia apie 110 litų. Per pirmuosius metus skiepytis reikia 3 kartus – tarp pirmų dviejų skiepų turi būti 2 savaičių – 3 mėnesių pertrauka, trečią kartą skiepą reikia pakartoti praėjus dar 5-12 mėnesių. Po dar 3 metų vakcinavimą reikėtų pakartoti, o vėliau – skiepytis kas 5 metus.

Būtent skiepai, kaip skelbia ULAC, ir yra efektyviausia erkinio encefalito profilaktikos priemonė. Skiepų nuo kitų erkių platinamų ligų nėra.

Kitas patikimas apsisaugojimo nuo erkių įkandimo būdas – tinkami drabužiai ir repelentai.

„Einant į mišką, reikėtų apsivilkti šviesiais drabužiais: viršutinė aprangos dalis turėtų būti ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo; kelnių klešnių apačia taip pat turėtų būti gerai prigludusi prie kūno. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti garai priglundančią kepurę”, – skelbiama ULAC tinklapyje.

Pasak specialistų, norint apsaugoti stovyklavietes, poilsiavietes ar sodybas nuo erkių invazijos, būtina jų teritorijose išnaikinti menkaverčius krūmus, sausuolius, reguliariai pjauti žolę, o nupjovus tuoj pat ją išvežti, praplatinti pasivaikščiojimo takus ir takelius, vedančius prie vandens telkinių, sporto aikštelių, laužaviečių, paplūdimių link.

Kadangi graužikai taip pat yra erkių platinamų infekcijų šaltinis, sistemingas graužikų naikinimas mažina apsikrėtimo šiomis ligomis galimybę.



TAIP PAT SKAITYKITE