Nobel biocare

SAM prašo visuomenės tolerancijos: yra negalių, kai leidžiama nedėvėti veido kaukių

Siekdama, kad neliktų nerimą keliančių diskriminacijos atvejų, kai žmonės, turintys negalią, yra įžeidinėjami, neįleidžiami į kavines ar viešąjį transportą, jei nedėvi apsauginės kaukės, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM ) dar kartą primena apie taikomas išimtis dėl veido apsaugos priemonių negalią turintiems žmonėms, kai jie dėl savo sveikatos būklės šių priemonių dėvėti tiesiog negali.

SAM sulaukia nemažai klausimų, o kartais ir skundų apie kylančias konfliktines situacijas dėl negalią turintiems žmonėms taikomų išimčių, kai galima nedėvėti kaukės ar kitos veido apsaugos priemonės, kai negalia neleidžia to daryti.

Tad dar kartą teikiame paaiškinimus apie išimtis.

Pirmiausia svarbu suprasti, kad būtina dėvėti kaukes ar kitas veido apsaugos priemones, jei žmogaus turima negalia tai daryti leidžia, o išimtimis naudotis tik tuomet, kai tikrai neįmanoma žmogui su negalia nešioti kaukės, pavyzdžiui, esant tam tikriems psichikos sveikatos, kvėpavimo sutrikimams, autizmo spektro sutrikimams ir panašiais atvejais.

Taigi, paslaugų teikimo, laisvalaikio ir pramogų vietose, sporto varžybose ir renginiuose, oro uostuose, taip pat viešajame transporte bei darbo vietose jiems leidžiama nedėvėti kaukių ar kitokių kvėpavimo takų apsaugos priemonių, kai dėl negalios tai padaryti sudėtinga arba neįmanoma.

Kilus klausimų, ar žmogus turi teisę būti be kaukės, turėtų pakakti parodyti neįgaliojo pažymėjimą, medicininiai dokumentai nereikalingi.

Tuo tarpu, tie, kurių turima negalia leidžia, gali rinktis alternatyvias veido apsaugos priemones, pavyzdžiui, turintieji klausos negalią gali rinktis skydelius. Pavyzdžiui, jei žmogus turi fizinę, judėjimo negalią jam neturėtų kilti sunkumų dėl įprastų kaukių nešiojimo ir jis turėtų stengtis išnaudoti galimybes būti su ja, nes tai svarbu prevencinė priemonė, siekiant apsisaugoti nuo ne tik nuo koronaviruso (COVID-19), bet ir kitų infekcijų.

Taip pat SAM pabrėžia, kad nemedicininės kaukės turi saugoti, o ne imituoti apsaugą, todėl kaukę reikia rinktis atsakingai. Rekomenduojama, kad nemedicininės kaukės atitiktų šiuos kriterijus:

•    Kaukė turi sudaryti fizinį barjerą oro lašeliams patekti į kvėpavimo takus per nosį ir burną.
•    Kaukė turi būti trijų medžiagos sluoksnių, tankaus audinio arba dviejų sluoksnių su vidine kišenėle trečiam sluoksniui įdėti.
•    Kaukė turi būti vientisa (be skylių, nepermatomos ir pan.).
•    Kaukė turi būti tinkamo dydžio, kad dengtų nosį ir burną bei priglustų prie veido.
•    Kaukės vidinis sluoksnis turi būti iš medžiagos, gerai sugeriančios drėgmę, išorinis – iš medžiagos, iš kurios itin greitai išgaruotų drėgmė, o kaukės trečiasis sluoksnis, kuris įdedamas kaip filtras, gali būti iš tankios polipropileno medžiagos.

SAM Spaudos tarnyba

TAIP PAT SKAITYKITE