Apie 10 procentų Lietuvos moterų rūko kasdien, dar beveik 7 procentai užsirūko retkarčiais. Be abejo, visos žino apie rūkymo žalą organizmui, o rūko todėl kad… priežastys būna vienokios ar kitokios, tačiau pagrindinis argumentas: „mano sveikata – mano pačios reikalas”.
Ir čia netikėtai… taip, nepaisant išprusimo seksualinėje srityje, nepaisant visų atsargumo priemonių arba naivaus tikėjimo, kad „nieko neatsitiks”, žinia apie nėštumą ne vienai būna netikėta. Planavai pirma įsitvirtinti gyvenime, susikurti materialinį gerbūvį, atsikratyti žalingų įpročių, o tada vaikai, o nutiko kitaip. Nėščia jau dabar – rankos automatiškai siekia cigaretės, prisidegi, užsitrauki ir… suvoki, kad viskas keičiasi, o taip pat ir tai, kad tavo sveikata – tavo pačios reikalas. Jau nebe!
„Rūkiau nuo 13 metų, buvau užkietėjusi rūkalė, tačiau nuo tos minutės, kai sužinojau,kad žirniuką savyje nešioju, nebeperku cigarečių ir neberūkiau”,- sako Evelina.
„Kai sužinojau, kad laukiuosi, buvo 4 savaitės nėštumo. Iš to netikėtumo dar užsirūkiau, bet surūkiau tik pusę cigaretės, sąžinė pradėjo graužti, tai mečiau”, – priduria Rima.
„Aš irgi rūkiau, kol sužinojau, kad laukiuosi. Po to pykinimas ir jautrumas visokiems kvapams padarė savo – rūkyti tiesiog nebesinorėjo”, – pasakoja savo istoriją Lina.
Iš tiesų, mesti rūkyti nuo pat nėštumo pradžios yra geriausias sprendimas savo ir būsimo kūdikio labui. Deja, tai padaryti nėra lengva, nes cigaretėse esantis nikotinas turi savybę sukelti itin stiprų pripratimą.
„Bet nerealu, kad užkietėjusi rūkorė sugebės įveikti norą rūkyti. Todėl, jei negalite ištverti be cigaretės, kiek įmanoma stenkitės bent mažinti jų kiekį.” – sako jauna mama Aušra. Žinoma, mažiau yra geriau, tačiau neturėkite daug iliuzijų: rūkant rečiau, negu įprasta, arba lengvesnes nei anksčiau cigaretes, užsitraukiama stipriau, kad organizmas gautų jam įprastą nikotino kiekį. Be to žalingų medžiagų daugiau yra cigaretės dalyje arčiau filtro. Kai cigaretė surūkoma iki paskutinio milimetro, nuodų į organizmą pakliūna daugiau.
Kartais moterys galvoja, jei jos rūkė pirmuosius nėštumo mėnesius, nebus jokio skirtumo, net jei vėliau liausis. „Jeigu nemetei rūkyti iki nėštumo, dabar gali ir nesivarginti, kadangi nikotinas vistiek ilgam lieka tavo organizme,” – sako Kristina. Tai netiesa. Mūsų kūnai turi nuostabią savybę atsinaujinti. Praėjus tik 12 valandų po paskutinės surūkytos cigaretės normalizuojasi deguonies kiekis kraujuje, jame sumažėja anglies monoksido. Kiekviena diena be cigaretės yra diena be nuodų jūsų kūdikiui. Šeštą nerūkymo dieną organizme beveik nelieka nikotino, jis suskyla ir pasišalina su šlapimu. Pradeda atsinaujinti bronchai, tampa lengviau kvėpuoti. Tokį pat palengvėjimą jaučia ir jūsų mažylis.
Ypač svarbu nerūkyti per paskutinius tris mėnesius. Rūkančios moterys paprastai pagimdo mažesnio svorio naujagimius, tačiau paskutiniai tyrimai rodo, kad rūkymas nėštumo pradžioje, jeigu nėra kitų rizikos faktorių, kūdikio svorį įtakoja nedaug. Tiesa, tai susiję tik su naujagimio svoriu. Persileidimo, priešlaikinio gimdymo, placentos pažeidimo rizika išlieka. Kiekviena rūkymo diena yra žalinga kūdikiui, todėl mesti rūkyti bet kuriame nėštumo etape verta.