Artėjant šaltajam sezonui, paūmėja daugelis ligų. Viena iš jų – reumatas. Kas sukelia šią ligą, kaip gydytis ir apskritai ar galima išvengti reumato?
Rizikos faktoriai
Žmonijai reumatas žinomas jau seniai. Šios ligos simptomai aprašyti dar Senovės Kinijos medicinos traktatuose ir Hipokrato veikaluose. Šiais laikais, kalbant apie reumatą, mūsų vaizduotėje iškart iškyla uždegimo pažeisti, ištinę sąnariai. Tačiau iš tikrųjų ši liga yra žymiai sudėtingesnė.
Mediciniškai reumatas – tai sisteminė infekcinė-alerginė liga, kuri pažeidžia širdies ir kraujagyslių sistemos bei sąnarių audinius. Įdomu tai, jog jaunas moteris reumatas vargina maždaug 3 kartus dažniau nei vyrus, tačiau vėliau šis skirtumas išnyksta. Pastaruoju metu padažnėjo reumato atvejų tarp vaikų ir paauglių, be to, šia liga dažniausiai susergama po persirgtų, tačiau iki galo neišgydytų, virusinių kvėpavimo takų ligų, anginos.
Pagrindinė reumato atsiradimo priežastis – streptokoko infekcija, sukelianti ūmią šios ligos formą. Vėliau svarbūs tampa alerginiai ir imuniniai organizmo sutrikimai. Taip pat įrodyta, kad vienas iš svarbiausių šią ligą lemiančių veiksnių yra genetinis. Tai reiškia, kad reumatas yra paveldimas.
Reumato simptomai
Kai reumatas pirmiausia pažeidžia sąnarius, tokia ligos forma vadinama reumatiniu artritu. Beje, tarp sąnarių ligų reumatinis artritas pasitaiko dažniausiai. Jeigu liga apima iškart kelis sąnarius, ji vadinama poliartritu. Tokia reumatinio artrito forma labiausiai pažeidžia pėdos ir riešo sąnarius. Jeigu liga apima tik vieną sąnarių grupę, tuomet tai – reumatoidinis monoartritas. Įdomu tai, kad sąnarių uždegimas kyla simetriškai, tai yra vienu metu pažeidžiamos abi galūnės.
Pirmasis reumatoidinio poliartrito simptomas – aštrus sąnarių skausmas, atsirandantis net darant nedidelius judesius. Be to, patinsta ir sąnariai, ir virš jų esantys minkštieji audiniai. Palietus pažeistą vietą, skausmas paūmėja, o oda tiesiog kaista. Sergant ūmiu reumatu, dažnai pakyla aukšta temperatūra (iki 38-40 C) ir stipriai prakaituojama. Artritas yra labai „judrus”: jo požymiai gali greitai išnykti vienuose sąnariuose ir taip pat greitai atsirasi kituose.
Negydomas reumatinis artritas po kurio laiko pažeidžia vis daugiau sąnarių ir tampa chroniškas. Tuomet ligoniui sunku judėti, rytais galūnės atrodo tarsi sukaustytos. Sergant paprastu reumatu gali padidėti limfmazgiai, sutrikti periferinės nervų sistemos (neuritų) veikla. Tokie požymiai rodo, kad organizmas nesugeba kovoti su aktyviai besireiškiančia ligos forma.
Laiku gydomi nemalonūs požymiai išnyksta. Pavojingiausios reumato komplikacijos – vidaus organų – inkstų, plaučių ir širdies – pažeidimai. Dėl 80 proc. įgytų (tai yra gautų jau po gimimo) širdies ydų kaltas būtent reumatas.
Lovos režimas ir tinkama mityba
Atsiradus pirmiesiems reumato požymiams, būtinas lovos režimas. Šiuo periodu ypač svarbu laikytis gydytojo nurodymų ir reguliariai vartoti paskirtus vaistus. Didelį vaidmenį turi ir dietos laikymasis: mitybos racioną būtina praturtinti vaisiais, daržovėmis, kiaušiniais, lengvai pasisavinamais baltymais (vištiena, neriebi veršiena, žuvis).
Norint sustiprinti širdies veiklą, verta atkreipti dėmesį į tuos produktus, kuriuose yra daug kalio (džiovinti abrikosai, bulvės, grikiai). O imuninę sistemą stiprina ir uždegimą slopina vitaminas C (erškėčiai, paprika, žiediniai kopūstai, citrusiniai vaisiai).
Svarbu sumažinti druskos kiekį maiste ir vartoti mažiau skysčių, nes tai skatina pabrinkimų atsiradimą ir suteikia papildomą krūvį širdžiai.
Reumatui gydyti naudojamos ir fizioterapijos procedūros. Kai ligos paūmėjimas atslūgsta, svarbu atlikti gydomąjį masažą ir fizinius pratimus, kad būtų palaikoma sąnarių funkcija.
Liaudies medicinos vaistinėlė
Efektyvių priemonių, kurios padeda sumažinti skausmą, tinimą, „pamaitina” sąnarius priešuždegiminiais komponentais, siūlo ir liaudies medicina.
Vieną citriną (su žieve) smulkiai supjaustykite ir užpilkite stikline degtinės arba perpus vandeniu skiesto medicininio spiritu. Užpilą laikykite 2–3 dienas. Kasdien vakarais šiuo užpilu įtrinkite maudžiamus sąnarius, o paskui apvyniokite juos vilnoniu arba flanelės audiniu. Citrina veikia kaip gera priešuždegiminė priemonė, o spiritas stimuliuoja kraujotaką, šildo, gerina aktyvių medžiagų patekimą į audinius.
Reumato simptomus sušvelnins toks kompresas: patepkite skaudamus sąnarius gyvuliniais riebalais (geriausia vidiniais), apriškite medvilniniu arba lininiu audiniu, suvilgytu degtinėje (arba spirite), ir ant viršaus dar apvyniokite vilnoniu audiniu arba pūkine skara.