REXSAN

PSO: išlaidos sveikatai nuskurdina 100 mln. žmonių

Daugiau kaip 100 mln. žmonių kasmet nuskurdina ligos arba „katastrofiškos” sąskaitos už gydymą, teigia Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO).

„Nė vienas, kuriam reikia medicininės pagalbos, dėl to neturėtų rizikuoti sužlugti finansiškai”, – teigė PSO vadovė Margaret Chan.

Organizacijos kasmetinėje ataskaitoje, šiemet skirtoje sveikatos sistemų finansavimui, pabrėžiama, kad ekonomikos nuosmukio, ligų globalizacijos ir vis senėjančios visuomenės sąlygomis visapusiško sveikatos draudimo poreikis „dar niekada nebuvo toks didelis”.

Nuo 2005 metų 192 PSO valstybės narės skelbė, kad kiekvienas turi turėti galimybę naudotis sveikatos priežiūrios paslaugomis ir niekas dėl to neturėtų patirti finansinių sunkumų.

„Abiem atvejais pasauliui dar toli iki visapusiško sveikatos draudimo”, – teigiama ataskaitoje.

JT sveikatos agentūra nustatė, kad šalyse, kuriuose žmonės moka už sveikatos priežiūrios paslaugas, „sveikatos sąskaitos 100 mln. žmonių kasmet įstumia į skurdą”, o daugybė patiria „katastrofiškų išlaidų”.

Sėkmingiausios sveikatos apsaugos sistemos veikia Europoje, Japonijoje, Čilėje, Meksikoje, Ruandoje ir Tailande, kur jos remiasi fonduose sukauptais ištekliais, padedant paskirstyti finansinę naštą, pabrėžia PSO.

Ataskaitoje išskiriamos trys „esminės, tarpusavyje susijusios” problemos, neleidžiančios šalims priartėti prie visapusiško sveikatos draudimo. Tai per didelis pasitikėjimas tiesioginiais mokesčiais, ne visų priežiūros ir gydymo paslaugų prieinamumas, „neefektyvus ir netinkamas” išteklių naudojimas.

„Kukliais skaičiavimais, 20–40 proc. sveikatos apsaugos lėšų yra iššvaistoma”, – teigiama ataskaitoje.

Nors labiausiai nuo to kenčia skurdžiausios pasaulio šalys, ataskaitoje pažymima, kad sveikatos apsaugai žalą daro net ir tarp turtingiausių pasaulio šalių esantys skirtumai.

Ataskaitoje cituojamas 2007 metais Harvardo universiteto atliktas tyrimas, kuriame teigiama, kad medicininės sąskaitos prisidėjo prie 62 proc. šeimų bankroto.

„Tai tiesiog nepriimtina. Be to, tai visai nebūtina, nes šiuo klausimu kažką galima padaryti”, – Ženevoje kalbėjo už sveikatos sistemų finansavimą atsakinga PSO atstovas Davidas Evansas.

PSO pažymi, kad net ir skurdžios šalys turi galimybių 15 proc. viešųjų išlaidų skirti sveikatos apsaugai ir padvigubinti dabar tam skiriamą finansavimą, tuo metu tarptautinė pagalba turėtų pasiekti žadėtą lygį.


LRT

TAIP PAT SKAITYKITE