REXSAN

Prostatos vėžys: sergantiesiems – naujas gydymo metodas

Pažangus prostatos vėžio gydymas prailginto veikimo hormonine terapija jau galimas ir Lietuvoje.

Kaip rašoma Lietuvos urologų draugijos pranešime, iki šiol pacientams, kuriems parinktas šis gydymo būdas, jis buvo taikomas kas 1-3 mėnesiai, o dabar, taikant naująjį metodą, hormonų terapijos veikimo laikas gali pailgėti iki pusės metų. Tai leis ne tik labiau tausoti paciento sveikatą, bet ir taupyti jo laiką bei kelionės pas specialistą išlaidas.

Naujasis gydymo metodas yra kompensuojamas iš Ligonių kasų, todėl pacientus gydant prailginto veikimo hormoniniais vaistais, bus taupomos ir valstybės lėšos.
„Tai didelis palengvinimas pacientams, kuriems paskirtas gydymas hormonų terapija – jie gaus efektyvų gydymą lankydamiesi rečiau pas gydytojus specialistus. Ypač tai svarbu mažesnių miestų ar kaimų gyventojams, kuriems ne tik kelionė daug kainuoja, bet kartais reikia patiems organizuotis ir susisiekimo priemonę”, – sako Lietuvos urologų draugijos pirmininkas doc. Daimantas Milonas.

Tačiau jis pabrėžia, kad net patys pažangiausi gydymo metodai bus bejėgiai, jei prostatos vėžys bus diagnozuotas jau sparčiai pažengęs. „Kuo anksčiau nustatoma liga, tuo gydymo galimybės platesnės”, – sako specialistas, apgailestaudamas, kad iki šiol kasmet vykdyta Ankstyvosios prostatos vėžio diagnostikos programa nuo šių metų vasaros suretinta iki kas dveji metai atliekamų patikrų. „Padidintos rizikos grupei priklausantiems vyrams tai turės įtakos – bus diagnozuojamos vėlesnės ligos stadijos, – įsitikinęs doc. D. Milonas. – Be to, Lietuvos vyrai vis dar nepakankamai informuojami apie šią programą ir nemokamas patikras, nors kiekvienam, sulaukusiam 50- ies, būtina pas gydytoją urologą tikrintis kartą per metus”.

Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos pirmininko Gedimino Žižio nuomone, džiugina faktas, kad modernus gydymas bus kompensuojamas, vadinasi, prieinamas visiems pacientams. „Pažangūs metodai didina gydymo efektyvumą ir tai suteikia mums daugiau vilties, – sako jis. – Kaip žinia, didžiąją prostatos vėžiu sergančiųjų dalį sudaro senjorai, kurių pensijos nėra pakankamos ir pragyventi, tad galimybės sutaupyti gydant šią lėtinę ligą jiems yra labai svarbios”.

G. Žižys sako norįs tikėti, kad Lietuvoje, kaip ir kitose pasaulio šalyse, gydymo metodikos, ypač gydant onkologines ligas, bus dažniau keičiamos pažangesnėmis: „Pavyzdžiui, Japonijoje gydymo metodikos yra peržiūrimos kas treji metai ir atnaujinamos pagal pažangiausius medicinos pasiekimus”.

Šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerijoje yra parengtas svarstyti sveikatos apsaugos ministro 2002 m. kovo 8 d. įsakymo Nr. 112 „Dėl vaistų receptų rašymo ir vaistų išdavimo (pardavimo)” pataisos projektas. Priimta pataisa suteiks galimybę hormoniniam gydymui taikomą 6-is mėnesius veikiantį vaistinį preparatą išrašyti viename kompensuojamųjų vaistų recepte.

Hormonų terapija – viena iš prostatos vėžio gydymo sudedamųjų dalių, dažnai taikoma kartu su spinduline terapija ir chirurginiu gydymu. Kada pacientui reikia pradėti taikyti hormonų terapiją sprendžia jo gydytojas, atsižvelgdamas į paciento sveikatą ir organizmo būklę.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE