Gaidelis

Prancūzijoje aptikta radioaktyvaus jodo pėdsakų

Prancūzijoje aptikta radioaktyvaus jodo pėdsakų

Prancūzijoje aptikta radioaktyvaus jodo pėdsakų. Apie užfiksuotą nedidelę taršą jau anksčiau pranešė Čekija, Lenkija, Slovakija ir Austrija.

Praėjusią savaitę keturiose stebėjimo stotyse šiaurinėje ir rytinėje Prancūzijoje aptikta kelis mikrobekerelius kubiniame metre siekianti jodo-131 koncentracija, pranešė šalies Radiologinės apsaugos ir branduolinio saugumo institutas.

„Nors jodo-131 buvimas mūsų šalies teritorijoje yra gana išskirtinis dalykas, stebimi koncentracijos lygiai pavojaus visuomenės sveikatai nekelia. Radioaktyvios emisijos, sukėlusios šią taršą, šaltinis ir data šiuo metu nežinomi”, – pranešime pažymi institutas.

Jodas yra trumpai gyvuojantis izotopas, jo pusėjimo trukmė siekia aštuonias dienas. Dėl šios priežasties mažai tikėtina, kad radioaktyviosios dalelės atkeliavo iš pažeistos Fukušimos atominės elektrinės Japonijoje, iš kurios kovą jodas sklido, tačiau vėliau jo sklidimas sustabdytas, teigia agentūra.

Galimas šaltinis – reaktorius, naudojamas tyrimams ar elektrai gaminti, ar gamykla, naudojanti jodą-131 medicininiams prietaisams gaminti, spėliojo institutas.

Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) praėjusį penktadienį pranešė, kad „labai žemi” jodo-131 lygiai aptikti ore Čekijoje.

Lenkija, Slovakija ir Austrija taip pat pranešė apie nenormalius, tačiau labai žemus radioaktyvių dalelių kiekius. Vis dėlto Lenkijos atominės energijos agentūra teigė, kad jodo-131 kiekiai, fiksuoti kovą po nelaimės Fukušimoje, buvo šimtą kartų didesni.


LRT

Evolu

TAIP PAT SKAITYKITE