Natula

Pigesnių vaistų – į kitas šalis

Farmacijos įmonėms Lietuva – trečioji valstybė. Ligoniai Lietuvoje gydomi vaistais, kurie Vakarų Europos šalyse tėra maisto papildai ir kainuoja keliolika kartų pigiau.

Vėžys – liga, kuria susirgę žmonės išbando daugybę vaistų. Ir tų, kuriuos paskiria gydytojai, ir tų, kuriuos rekomenduoja pažįstami.

Vaistų paieška jiems sukelia ir karčią nuostabą. Nes Lietuvoje kai kurie preparatai kainuoja dešimtis kartų brangiau nei užsienio valstybėse.

Nuomonės išsiskyrė

„Mano anytai neseniai buvo diagnozuotas gimdos kaklelio vėžys. Šiuo metu jai taikoma radioterapija – spindulinis gydymas.

Sužinojome, kad kartu su radioterapija ligoniams skiriama vadinamojo „Wobe Mugos”.

Tai Vokietijoje gaminamas preparatas – tam tikrų fermentų derinys. Jis esą tinkamiausias tuomet, kai dar nėra metastazių, nes trikdo ir auglio kraujodarą”, – pasakojo Lolita.

Informacijos apie šiuos vaistus ligonės artimieji ieškojo ir internete, ir klausinėjo gydytojų.

Vieni jų pritariamai linkčiojo galvą, esą „Wobe Mugos” – veiksmingas.

Kiti, atvirkščiai, patarė susilaikyti nuo pirkinio, nes jis yra labai brangus, o poveikis – abejotinas.

„Spindulinio gydymo metu šių vaistų reikia didelių dozių, maždaug 12 kapsulių per dieną. 100 kapsulių pakuotė Lietuvoje kainuoja apie 550-575 litus. Tokio kiekio užtektų vos savaitei”, – skaičiavo Lolita.

Ligonės artimieji surado išeitį. Pasak Lolitos, ieškodami informacijos apie preparatą internete, jie aptiko ir jo europines kainas.

Lietuvoje permokama

„Mūsų draugai rengėsi slidinėti į Austriją. Jų ir paprašėme parvežti šių vaistų.

Austrijoje „Wobe Mugos” 800 kapsulių pakuotė kainuoja vos 116 eurų (apie 400 litų).

Juk tai apie 12 kartų pigiau”, – lietuviškos vaistų kainos šokiravo Lolitą.

Anot pašnekovės, tai – ne pirmas kartas, kai jai teko įsitikinti: Lietuvoje medicinos preparatų kainos smarkiai išpūstos.

„Anytai pirkome ir befungino – ekstrakto, pagaminto iš juodųjų beržų grybo.

Lietuvoje 100 mililitrų buteliukas kainuoja apie 40 litų, Rusijoje – 10 kartų pigiau”, – kalbėjo Lolita.

Vaistinėse prekiaujama ne tik „Wobe Mugos”, bet ir kitu Vokietijos farmacijos įmonės „Mucos Pharma” gaminamu preparatu – kitokių fermentų deriniu „Wobenzym”.

Lietuvoje 800 kapsulių pakuotė kainuoja apie 402 litus, o JAV – 120 dolerių (apie 300 litų).

Be to, Lietuvoje „Wobe Mugos” yra receptiniai vaistai – parduodami turint gydytojo išrašytą receptą. Austrijoje jų galima įsigyti be recepto.

Preparatas, kaip rašoma informaciniame vaistų lapelyje, gerina organizmo būklę ir chemoterapijos ar gydymo spinduliais metu, ir po jo. Esą jis skatina organizmo gynybines galias, veikdamas imuninės sistemos ląstelių aktyvumą.

Informaciniame lapelyje išvardytos preparato sudedamosios dalys.

Tai fermentai tripsinas, chimotripsinas ir papainas.

Kainą diktuoja gamintojas

Preparatas „Wobe Mygos” iš Europos Sąjungos valstybių tik Lietuvoje yra registruotas kaip vaistai. Tokia registracija galioja nuo 1997 metų.

Latvijoje „Wobe Mugos” gavo kitą statusą. Nepratęsus jo kaip vaistų registracijos, juo prekiaujama kaip vardiniu preparatu.

„Visose kitose ES valstybėse tai – maisto papildas. Tokia yra gamintojos – farmacijos įmonės „Mucos Pharma” – politika.

Kainodara – taip pat jos valioje. Ji Vakarų Europos rinkose yra nustačiusi vienokią preparato kainą, Rytų Europos rinkose – kitokią”, – sakė farmacijos įmonės „Mucos Pharma” atstovas Lietuvoje Remigijus Dragūnas.

Lietuvoje šis preparatas turi šiek tiek kitokį prekės ženklą nei Vakarų Europoje ir pavadinime raidę E. „Wobe Mugos E” sudėtis nuo Europos senbuviams skirto „Wobe Mugos” skiriasi vienu iš trijų fermentų.

Rusijoje, Baltarusijoje, Gruzijoje, Ukrainos ir kitose Rytų Europos rinkose „Wobe Mugos E” kainuoja tiek pat, kiek ir Lietuvoje. 100 kapsulių pakuotė – apie 575 litus.

„Jei lietuvis, užbėgęs į vaistinę Vokietijoje ar Austrijoje, nusiperka „Wobe Mugos”, jis ne tik sumoka pigiau. Jis įsigyja šiek tiek kitokį preparatą, nes nusiperka ne vaistų, bet maisto papildą”, – aiškino R. Dragūnas.

Ar tą maisto papildą Europoje gydytojai taip pat skiria vėžiu sergantiems žmonėms gydyti?

Anot R. Dragūno, kadangi tai maisto papildas, jis skiriamas ne ligoms gydyti, bet onkologinių ligų prevencijai.

„Tuo tarpu vaistai „Wobe Mugos E” skiriami papildomam vėžio gydymui”, – užsiminė R. Dragūnas.

Pasinaudojo situacija?

Kodėl „Wobe Mugos” iš ES šalių tik vienintelėje Lietuvoje įregistruotas kaip vaistai?

„Šis preparatas buvo registruotas maždaug prieš keturiolika metų. Pasinaudojus tuomete situacija, gauti tokią registraciją Lietuvoje buvo nesudėtinga.

Yra ir daugiau preparatų, kurių poveikis gydymo rezultatams abejotinas, bet jie Lietuvoje, kaip ir Rytų Europos valstybėse, turi vaistų statusą”, – sakė Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininko pavaduotojas Rimas Jankūnas.

Jo aiškinimu, gamintojai savo produktams tokio – ne maisto papildų, bet vaistų – statuso dažniausiai siekia rinkodaros sumetimais. Prieš dešimtmetį „Wobe Mugos” irgi buvo agresyvokai reklamuojamas, ypač onkologinėse ligoninėse.


LRT

TAIP PAT SKAITYKITE