REXSAN

Peliukai supažindina, kaip narkotikai veikia smegenis

Kaip narkotikai, patekę į organizmą, daro poveikį smegenims, galima susipažinti internete. Jutos universiteto Genetikos mokymo centro (Genetic Science Learning Center) internetinėje svetainėje lankytojui žaismingai „peliukų vakarėlyje” pristatoma, kaip narkotikai žaloja smegenis.

Paaiškina įvairių narkotikų poveikį

Patekę į organizmą, narkotikai daro poveikį įvairioms smegenų sritims, nes tuo pačiu metu sąveikauja su daugeliu nervinių ląstelių, įvairių rūšių receptoriais skirtingose smegenų srityse. Kiekvienas narkotikas, kuriuo piktnaudžiaujama, turi savo specifinį veikimo mechanizmą smulkiausiose organizmo dalyse. „Peliukų vakarėlyje” galima pamatyti, kaip įvairūs narkotikai trikdo natūralius organizme vykstančius procesus. Interaktyvią programą galima rasti adresu http://learn.genetics.utah.edu/content/addiction/drugs/mouse.html

Narkotikų kontrolės departamentas prie LR Vyriausybės plačiau supažindina su šios interneto svetainės medžiaga ir nurodo, koks yra narkotikų poveikis smegenims. Plačiau >>>

Departamento direktorė dr. Audronė Astrauskienė aiškina, kad šiuolaikinis mokslas pateikia išsamesnius smegenų tyrimų duomenis ir keičia ankstesnį supratimą apie priklausomybę nuo psichoaktyviųjų medžiagų. „Smegenys yra ypač svarbus ir sudėtingas žmogaus kūno organas, nuo kurio priklauso žmogaus psichika ir elgesys, kitų organų ir gyvybinės organizmo funkcijos. Piktnaudžiavimas narkotikais sukelia smegenų struktūrų, jų funkcijų pakitimus, lemiančius žmogaus psichikos ir elgesio sutrikimus. Patekę į smegenis stimuliuojantys narkotikai sukelia „audringą” dopamino išsiskyrimą, kuris ne tik sukelia laikiną euforiją, bet ir lemia priklausomybės atsiradimą”, – teigia A. Astrauskienė.

Gavo apdovanojimus

Už interaktyvius sprendimus tobulinant genetikos mokslą ir aiškiai pateikiamas žinias moksleiviams Jutos universiteto darbą jau įvertino JAV Nacionalinis priklausomybių nuo narkotikų institutas (angl. National Institute on Drug Abuse – NIDA). Apdovanojimai skirti už interneto svetainę (http://learn.genetics.utah.edu), kurioje informacija yra suprantama net penktokams. Centro „peliukų vakarėlio” tinklalapis (http://teach.genetics.utah.edu) pedagogams taip pat padeda išplėsti alternatyvias vaikų mokymo programas.


Technologijos.lt

TAIP PAT SKAITYKITE