Mollers

Pavojų kelia gripo komplikacijos

Gripas įsibėgėja, bet išgyvenę vadinamojo kiaulių gripo pandemiją šiemet gyvename be baimės. Gydytojai perspėja, kad atsargumo prarasti nevalia, nes ir įprasto gripo komplikacijos gali būti pavojingos.

Artėja prie epidemijos

„Viena pagrindinių širdies transplantacijų jauniems žmonėms priežasčių yra gripo komplikacijos”, – šios ligos padarinius įvardija Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Šeimos medicinos klinikos vadovas profesorius Leonas Valius.

Sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis per savaitę gerokai padidėjo. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, daugiausiai serga Trakų ir Vilniaus gyventojai: 86,7 ir 77 iš 10 tūkst. Kaune ir Kauno rajone sergamumas gerokai mažesnis, iš 10 tūkst. gyventojų serga 57,5. Gripo epidemija skelbiama, kai serga 100 iš 10 tūkst. gyventojų.

Profesorius L.Valius visiems sergantiesiems pataria neiti į darbą, gerti daug skysčių, geriausiai arbatos, matuotis kūno temperatūrą. Jai pakilus per 38 laipsnius, gerti ne aspiriną, o paracetamolį, nes šis mažiau dirgina virškinamąjį traktą.

Kodėl serga vaikai?

Virusai puola žmones, kurių imunitetas yra nusilpęs. Susergama įkvėpus virusų. Jie net 90 proc. kalti dėl abiejų ligų, jų apstu visur: viešajame transporte, prekybos centruose, koncertų, kino, teatro salėse.

Tūkstantį kartų esame girdėję, kaip stiprinti imunitetą ir kaip jį saugoti: nerūkyti, nevartoti alkoholio, vėdinti patalpas, kasdien pasivaikščioti gryname ore, vengti streso, pakankamai ilsėtis. Įdomu tai, kad imunitetas nėra pastovus, kad ir kaip sveikai gyventum.

„Imunitetas banguoja nuo hormonų pusiausvyros ir jų lygio kitimo, nuo amžiaus, gretutinių ligų, kurios gali paūmėti arba būti ramybės fazėje. Lėtinėms ligoms paūmėjus, imunitetas kovoja su jomis ir neturi laiko užsiimti įsiveržėliais”, – aiškina profesorius L.Valius.

Vaikai negeria, nerūko, o infekcinėmis ligomis serga dažniau nei suaugusieji. Šį faktą profesorius L.Valius grindžia organizmo atminties faktoriumi. Suaugusieji, persirgę įvairių virusų sukeltomis ligomis, įgyja imunitetą, o organizmas – jų atmintį. Vaikai, atėję į šį pasaulį, su kiekvienu nauju virusu susiduria pirmą kartą. Reikia laiko, kad organizmas įgytų imunitetą, tarsi duomenų bazę apie virusų štamus, ir išmoktų apsiginti. Medikų teigimu, yra natūralu, kad kiekvienas ikimokyklinio amžiaus vaikas virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis serga vidutiniškai keturis kartus per metus. Tai yra neišvengiama, todėl susirgus reikia saugoti vaikus nuo komplikacijų.

Dvejopas plaučių uždegimas

„Kai sakoma, kad žmogus mirė nuo gripo, kalbama netiesa. Mirštama ne nuo šios ligos, o nuo jos komplikacijų”, – patikslina profesorius L.Valius ir dar kartą pabrėžia, kodėl susirgus reikia neiti iš namų.

Viena dažniausių gripo komplikacijų – plaučių uždegimas. Jis būna dvejopas. Šiemet būdingas vangusis plaučių uždegimas, kai žmogus, kelias savaites kosėjęs, apsilanko pas gydytoją ir jam rentgenu nustatomas plaučių uždegimas.

„Tikrajam plaučių uždegimui būdinga ūmi eiga, kai staiga pakyla temperatūra, kankina kosulys, skauda šoną. Tokių simptomų žmogus ilgai neištveria ir skuba pas gydytoją”, – žino profesorius L.Valius ir pataria reaguoti į bet kokius sveikatos sutrikimo simptomus.

Net ir vangusis plaučių uždegimas gali būti pavojingas, todėl sergantiesiems medikų patarimas labai paprastas ir aiškus: negaluojant gulėti lovoje. Gripą nuo kvėpavimo takų kataro galima atskirti vaistinėse pardavinėjamu nosiaryklės tepinėlio diagnostiniu testu arba pagal požymius. Gripas yra pavojingesnis.

Gripas ar kataras?

Tipinio gripo požymiai: bendra organizmo intoksikacija, galvos, raumenų skausmai, silpnumas, prakaitavimas, karščiavimas, apetito stoka, nemotyvuotas nuovargis. Sloga, gerklės, ausų skausmas gali pasireikšti tik maždaug trečią ligos dieną.

Viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymiai: sloga, gerklės, ausų skausmas. Kūno temperatūra padidėja praėjus dviem trims dienoms po pirmųjų negalavimo simptomų.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE