REXSAN

Pavasario spalvos: vaikai smėlio dėžėje

Vienas mėgstamiausių įvairaus amžiaus vaikų užsiėmimų lauke – žaidimai smėlyje. Tačiau daugiabučiuose gyvenančios šeimos patvirtins: smėlio dėžė, deja, ne tik vaikų žaidimų vieta. O ir priežiūra jose tėra viena – pavasarį atvežama naujo smėlio ir nieko daugiau nedaroma iki kitų metų. Tiesa, pastebėjome, kad prieš pusę metų ar metus statytose visiškai naujose vaikų žaidimų aikštelėse smėliadėžių jau nebelieka…

Tačiau kaip elgtis tėvams, jei smėlio dėžė vaikų žaidimų aikštelėje yra, ir visiškai uždrausti žaisti smėlyje neįmanoma. Tokiose viešose ir neprižiūrimose dėžėse vaikams kylančių vienas didžiausių pavojų – galimybė užsikrėsti parazitinėmis kirmėlėmis (tiksliau, jų kiaušinėliais) ar pasigauti kokią infekciją.

Vaikų raidos specialistai ir psichologai teigia, kad žaidimas smėlyje – vienas būdų smulkiajai motorikai ugdyti bei puiki neigiamų emocijų sugėrimo ar nusiraminimo priemonė. Šiandien jau žinome apie tiesioginį ryšį tarp vaiko pirštukų motorikos ir kalbos vystymosi, tad smėlio vengti tikrai nevertėtų. Tačiau kaip ir daugybėje kitų pažinimo atvejų, su smėliu supažindinti vaikus turėtume mes – tėvai. Svarbiausia, parodyti, koks smėlis gali būti – sausas, šlapias, kad iš jo galima kurti įvairias formas ir statinius, puošti, piešti įvairias linijas ir ornamentus pirštuku ar pagaliuku, kaip kastuvėliu semti smėlį, kaip daryti formeles ir pan.

Yra keletas paprastų taisyklių, kurių derėtų laikytis prižiūrint smėlyje žaidžiantį vaikutį.

Visų pirma atidžiai pasirinkite vietą žaidimams. Puiku, jei tai būtų dangčiu nakčiai uždengiama smėlio dėžė, tačiau ne paslaptis, kad tokių pas mus itin reta. Ne viena mama ir tėtis tikriausiai yra matę, kad smėlio dėžės daugiabučių kiemuose neaplenkia ir katės ar šunys. Deja, ir suaugusieji elgiasi ne ką geriau – čia galima rasti ir nuorūkų, ir net stiklo šukių. Tačiau, jei kieme esama daugiau mamų su mažyliais, tikrai galima pabandyti rasti sprendimų: prižiūrėti smėlio dėžę patiems, žaidimų metu saugoti vaikutį, žaisti kartu su juo, pasirūpinti, kad smėlis nebūtų apleistas ir pan. Tiesą sakant, specialistai sako, kad saugiau yra leisti vaikui žaisti paplūdimio (jūros, upės, ežero…) smėlyje, mat prie vandens jis labiau įkaista ir taip žūva daugiau kenksmingų mikroorganizmų.

Taip pat pasirūpinkite ir tinkamomis žaidimo priemonėms. Tiesą sakant, svarbiausia, kad būtų kibirėlis ir kastuvėlis, visa kita – priedai, kuriuos galite pasirinkti pagal vaiko charakterį. Puikių indelių galima pasigaminti ir patiems: namuose tikrai lieka indelių nuo grietinės, jogurto, kremo ar kt. Svarbiausia pagalvoti apie skirtingas formas, kurias galėtumėte iš jų išgauti žaisdami su smėliu.

Kitas patarimas – griežtai drausti užkandžiauti žaidimų smėlyje metu. Tai ne tik nehigieniška, bet ir nesveika. Dažnai plauti rankų žaidimų metu greičiausiai nepavyks, tačiau stebėti, kad vaikutis neragautų smėlio ir smėlėtų rankų ar žaisliukų negrūstų burnytėn, tikrai įmanoma. Gerai būtų sudrausminti ir smėliu besišvaistančius vaikus, mokyti nežaisti su smėlyje rastais (ne savo) daiktais.

Jau dabar vaikai nerimsta ir svajoja apie žaidimus smėlyje. Tačiau kol kas daugelyje kiemų dar nėra atvežta naujo smėlio, be to, užsitęsus ilgai žiemai, žemė dar nėra įšilusi, todėl leisti vaikui sėdėti ant drėgno pernykščio smėlio visiškai nederėtų. Jei tai skaudi tema vaikui, pasistenkite eiti į tas žaidimų aikšteles, kuriose nėra smėlio dėžės arba pasivaikščioti eikite į parką.

Baigus žaisti, būtina veidą ir rankas nuplauti vandeniu ar bent jau nuvalyti drėgna servetėle. Namuose grįžus būtina nusiprausti su muilu (veiduką, rankas, kaklą), persirengti drabužius ir pakeisti avalynę. Jei smėlio pateko į akis, jį reikėtų bandyti praplauti vandeniu nuo išorinio voko kampo vidinio link. Vėliau uždėkite ramunėlių nuoviro kompresų, kurie malšina uždegimą.

Idealu, jei turite savo kiemą ar sodą (sodybą) ir galite patys prižiūrėti smėlio dėžę (svarbiausia, kad jame būtų tinkamo žaisti smėlio ir nakčiai uždengti specialiu dangčiu). Tokiu atveju jums tereikia pasirūpinti, kad vaikutis pažintų žaidimo smėlyje malonumą. Juk iš smėlio galima ne tik pilis statyti ar kepti bandeles. Beje, būtinai nufotografuokite tai, ką sukursite! Tai juk pati nuoširdžiausia vaiko kūryba.

Parengė JLK
Bernardinai.lt

TAIP PAT SKAITYKITE