Sebamed

Patikrintos bendrojo lavinimo mokyklos 11.01.06

2010 m. rugsėjo–lapkričio mėnesiais Valstybinei visuomenės sveikatos priežiūros tarnybai (VVSPT) pavaldžios teritorinės visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos atliko bendrojo lavinimo mokyklų visuomenės sveikatos saugos kontrolę. Patikrintos 1206 mokyklos – apie 80 proc. visų Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklų. Pažeidimų nustatyta 917 mokyklų.
Kasmet atliekamos visuomenės sveikatos saugos kontrolės metu tikrinama, kaip mokyklos atitinka higienos normos reikalavimus. Dažniausiai šiemet nustatytas higienos normos pažeidimas – kad mokyklos patalpų įrengimas neatitinka teisės aktų reikalavimų. Tokių mokyklų buvo net 505. Taip pat nemaža dalis mokyklų – 343 – neturėjo leidimo-higienos paso. Pasak, VVSPT Saugos kontrolės skyriaus vyr. specialistės Giedrės Namajūnaitės, be leidimo-higienos paso veikiančių mokyklų pastaraisiais metais mažėja, tačiau tokių turėtų nebūti visai. „Nuo šių metų liepos 1 d. mokyklų higienos norma buvo gerokai sušvelninta, palikti tik būtiniausi reikalavimai, bet didelio paraiškų gauti leidimą-higienos pasą antplūdžio nepastebėta”, – apgailestauja visuomenės sveikatos specialistė. 

Nemažai daliai pažeidimų pašalinti reikalingos nemenkos finansinės investicijos. Pavyzdžiui, higienos normos reikalavimų neatitiko 315 (26,1 proc.) mokyklų mokymo klasių ir kabinetų grindų danga ir 208 (17,2 proc.) mokyklų koridorių grindų danga. Reikalaujama, kad ji būtų neslidi, lygi, be plyšių, lengvai valoma drėgnuoju būdu ir atspari cheminiams valikliams bei dezinfekcijos medžiagoms. Taip siekiama mokinius apsaugoti nuo galimų nelaimingų atsitikimų bei užtikrinti kokybišką patalpų valymą. Kita opi problema: dėl vietos ar lėšų stokos neįrengiama pakankamai drabužinių, prie sporto salių nėra persirengimo kambarių ir dušų.

Parak, G. Namajūnaitės, yra pažeidimų pašalinimas nemažai priklauso nuo mokyklos vadovybės, darbuotojų ir netgi mokinių tėvų. Štai net 233 mokyklose ne visi mokiniai buvo pateikę vaiko sveikatos pažymėjimus. O juk labai svarbu, kad mokykla laiku gautų informaciją apie vaiko sveikatą. Ji reikalinga parenkant tinkamą suolą, nustatant, kokiu krūviu vaikas gali sportuoti kūno kultūros pamokoje ir kt.

Taip pat ne visose mokyklose yra tinkamai sukomplektuotos vaistinėlės, nemažai pedagogų ir kitų mokyklų darbuotojų buvo nepasitikrinę sveikatos, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis, neišklausę privalomosios pirmosios pagalbos teikimo programos. „Noriu priminti, kad tai turi būti atliekama laiku, kad būtų užtikrintas vaikų sveikatos saugumas”, – sako VVSPT atstovė.
Kiekvienais metais apie mokyklose nustatytus pažeidimus informuojami mokyklų steigėjai – savivaldybės – ir Šveitimo ir mokslo ministerija. Kaip ir anksčiau, taip ir šiemet VVSPT tikisi, kad į visuomenės sveikatos specialistų pastabas bus reaguojama ir higienos normos neatitikimai šalinami.
Daugiau irnformacijos apie mokyklų patikrinimo rezultatus rasite VVSPT svetainėje (http://www.vvspt.lt/naudinga-informacija/apie-svietimo-istaigas/ ).
Kontaktai žiniasklaidai:
Lina Biekštaitė,
Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos
vyr. specialistė (ryšiams su visuomene)
el. p. lina.biekstaite@vvspt.lt
tel. (8 5) 277 8036,


Sveikatos ministerija

TAIP PAT SKAITYKITE