Birželio 1 dieną visoje Lietuvoje rengiama akcija „Gimiau nerūkanti/is”, kurios tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į rūkančių tėvų įtaką savo ir savo vaikų sveikatai bei paraginti visuomenę atsisakyti šio žalingo įpročio. Akcijos metu, marškinėliais su užrašu „Gimiau nerūkantis” ar „Gimiau nerūkanti” visoje Lietuvoje apdovanojami gegužės 31 dieną, Pasaulinę dieną be tabako, gimę naujagimiai.
Vilniuje gimė 27 mažyliai
Šiais metais akcijoje dalyvavo 22 savivaldybių visuomenės sveikatos biurai, taigi mažyliai buvo pasveikinti visoje Lietuvoje.
Departamento atstovai kartu su Vilniaus savivaldybės Visuomenės sveikatos biuru bei Valstybiniu psichikos sveikatos centru, vykdydami akciją Vilniuje, aplankė Vilniaus gimdymo namus, Universitetinę Antakalnio kliniką, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos Centro filialą. Per Pasaulinę dieną be tabako Vilniuje gimė 27 mažyliai.
Nors aplankytos mamos teigė nerūkančios, dalis jų neslėpė, kad šio įpročio atsisakė tik tuomet, kai sužinojo, kad yra pastojusios. „Savo vaikus norime auginti aplinkoje be tabako dūmų“ – tvirtino aplankytos mamos.
Leiskit gimti ir augti sveikam
Rūkymo sukeltos ligos Lietuvai kasmet kainuoja apie 7000 gyvybių. Dėl šios priežasties akcijos organizatoriai, matydami vis labiau visuomenėje, o ypač tarp moterų, plintantį rūkymą, siekia informuoti visuomenę ir paraginti ją saugoti savo vaikų ir savo sveikatą.
Departamento direktoriaus Zeniaus Martinkaus teigimu, moterų rūkymas šalyje vis dar išlieka nerimą keliančia problema. „Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2010 m. kasdien rūkančiųjų moterų skaičius siekė 14,4 proc. Rūkančios moterys žaloja ne tik savo, bet ir savo esamų bei būsimų vaikų sveikatą. Apmaudu tai, kad rūkanti mama daro didžiulę įtaką vaiko požiūriui į tabako gaminių vartojimą. Šeimos planavimas, naujos gyvybės atėjimas į šį pasaulį turi paskatinti kiekvieną mamą ir tėtį mesti rūkyti, kad vaikelis nuo pirmųjų dienų augtų saugioje aplinkoje“ – sako Z.Martinkus.
Rūkantys tėvai žaloja savo vaikus
Medikų paskelbti duomenys rodo, kad trečdalis perinatalinių mirčių, kai vaikas miršta dar įsčiose yra sąlygotos motinų rūkymo. Vaikai, kurių mamos rūko nėštumo metu, dvigubai dažniau miršta nuo staigios kūdikių mirties sindromo.
Taip pat paaiškėjo, kad rūkančios mamos dvigubai dažniau nei nerūkančios gimdo prieš laiką, o naujagimiai būna mažesnio svorio. Mamų rūkymas iki 30 proc. padidina apsigimimų („kiškio lūpos”, „Vilko gomurio” ir kt.) riziką. Be to rūkančioms ir krūtimi maitinančioms mamoms pasigamina žymiai mažesnis pieno kiekis, nes nikotinas slopina prolaktino gamybą. Taip pat įrodyta, kad rūkančių mamų vaikai dažniau serga peršalimo ligomis, bronchitu, bronchine astma.
Sociologiniai tyrimai rodo, kad rūkančių tėvų vaikams sunkiau sekasi mokytis. Augdami vaikai perima tėvų elgesio modelį ir patys dažniau pradeda rūkyti. Vaikai, kurių mamos rūko nėštumo metu dvigubai dažniau miršta nuo staigios kūdikių mirties sindromo.