Mollers

Panevėžio ligoninė vėl aprengia mirusiuosius

Po pusantrų metų pertraukos iš Panevėžio ligoninės Patologijos skyriaus mirusieji už tam tikrą mokestį vėl atiduodami jau parengti šarvoti.

Vėl leido teikti paslaugą

Po pusantrų metų pertraukos iš Panevėžio ligoninės Patologijos skyriaus mirusieji už tam tikrą mokestį vėl atiduodami jau parengti šarvoti: nuprausti, sutvarkyti, aprengti ir paguldyti į karstą.

Galimybę atnaujinti anksčiau labai populiarios paslaugos teikimą  ligoninei suteikė pakoreguotas Žmonių palaikų laidojimo įstatymas.

Ligoninėje anksčiau ši paslauga buvo teikiama daug metų. Jeigu mirusiojo giminės pageidaudavo, Patologijos skyriaus sanitarai velionį nuprausdavo, nugrimuodavo, aprengdavo. Jei artimieji pageidaudavo, kad kūną sutvarkytų ritualinių paslaugų firma, mirusįjį atiduodavo maiše.

Tačiau nuo 2009-ųjų liepos 1-osios Žmonių palaikų laidojimo įstatymas buvo sugriežtintas ir atėmė iš ligoninės teisę teikti ritualines paslaugas, prie jų buvo priskirtas ir mirusiojo paruošimas šarvoti.

Pagal tuomečius teisės aktus, mirusįjį paruošti paskutinei kelionei turėjo teisę tik licenciją teikti ritualines paslaugas gavusios įmonės. Tad Panevėžio ligoninė ir kitos gydymo įstaigos mirusių pacientų kūnus artimiesiems grąžindavo specialiuose maišuose.

Dalis gyventojų, ypač atvykę iš kitų apskričių miestų, dėl to reiškė didelį nepasitenkinimą. Ne paslaptis, kad žmonės mėgindavo susitarti su  sanitarais, už paslaugą jiems siūlydavo sumokėti.

Laidojimo paslaugų firmos džiaugėsi  papildomu uždarbiu. Dabar gyventojams patogu, o ritualinių paslaugų teikėjams – apmaudu. Juolab kad kai kurie iš jų tam, kad gautų licencijas, į patalpų remontą, įrangą investavo didelius pinigus.

Panevėžio ligoninės vadovai teigia, kad iš tokių paslaugų ligoninė nepralobs, esą tik stengiamasi, kad gyventojams būtų patogiau.

Įstaigoje praėjusiais metais mirė 776 žmonės.

Paslaugos įkainiai pakilo

Kaip tvirtino Patologijos skyriaus gydytojas Kęstutis Štaras, jau gruodžio mėnesį laukiamajame buvo iškabintas skelbimas, kad ligoninė vėl teikia mirusiųjų paruošimo šarvoti paslaugą, buvo nurodyti įkainiai. Jie – keliomis dešimtis litų didesni, nei galiojusieji iki 2009 metų liepos.

Mirusiojo palaikų išorinis sutvarkymas, aprengimas, įdėjimas į karstą įkainotas 100 litų. Kūno vidinis sutvarkymas, aprengimas ir paguldymas į karstą – 180 litų. Vidinis sutvarkymas – tai sanitaro atliekama autopsija.

Puse minėtos paslaugos sumos tenka sanitarui. Tiksliau – ligoninė jam moka atlyginimo priedą.

Patologijos skyriuje dirba du sanitarai – vienas budi vieną savaitę, kitas – kitą. Kai prieš pusantrų metų ligoninėje buvo uždrausta aprengti mirusiuosius, jie pasiieškojo papildomo darbo ritualinių paslaugų firmose.

Pasak K.Štaro, mirusiųjų artimieji, kurie norės, ir toliau patys ar jų pasirinktos laidojimo firmos galės pasiimti velionį maiše. „Niekas nevers jų rinktis mūsų paslaugų”, – patikino jis.

Beje, ritualinių paslaugų teikėjai, atvykę pasiimti kūno, turi pateikti raštišką velionio giminių įgaliojimą.

Tie, kurie pageidaus, kad mirusysis būtų aprengtas ligoninėje, tokią paslaugą gaus ir jiems beliks  jį su karstu nuvežti į šarvojimo salę.

Patologijos skyriuje mirusieji laikomi šiuolaikiškuose šaldytuvuose nemokamai. K.Štaras sakė, kad velionių artimieji be reikalo skubina kuo greičiau mirusiajam atlikti skrodimą. Pasak jo, šaldytuve bent 6 valandas pagulėjęs velionio kūnas geriau išsilaiko.

Ritualinių paslaugų teikėjai pasipiktinę

Lietuvos ritualinių paslaugų asociacijos valdybos pirmininkas Raimundas Pocius teigė, kad jie labai neigiamai vertina minėto įstatymo pataisas, suteikiančias teisę gydymo įstaigoms velionius paruošti šarvoti.

Pasak jo, ritualinių paslaugų įmonės, kad atitiktų joms keliamus reikalavimus, investavo į verslą didžiules pinigų sumas, o dabar iš jų atimama dalis uždarbio.

R.Pociaus žiniomis, nė vienoje Europos šalyje nėra taip, kaip Lietuvoje – kad mirusysis būtų rengiamas šarvoti gydymo įstaigoje.

„Jau beveik porą metų ligoninės tokių paslaugų nebeteikė. Buvo nusistovėjusi tam tikra tvarka. Dabar gyventojų vėl laukia painiava”, – kritikavo Lietuvoje egzistuojančią  nuolatinę įstatymų kaitaliojimo praktiką pašnekovas.

Kalbėdamas apie Žmonių palaikų laidojimo įstatymo pataisą, atrišusią ligoninėms rankas, R.Pocius svarstė, kad ją „pramušė” kai kurių gydymo įstaigų lobistiniai interesai. Anot jo,  asociacija gauna ne vieną skundą iš didžiųjų šalies miestų gyventojų dėl negražios konkurencijos dėl mirusiųjų, kurioje dalyvauja ir gydymo įstaigos.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE