Sebamed

Onkologinės ligos vasarą nedingsta – skirkite vieną atostogų dieną prevencijai

Prevencinius tyrimus dažnas linkęs atidėti ateičiai – „kai bus daugiau laiko“. Stabdo ir įvairūs mitai – skauda, ilgai užtrunka, tenka ilgai laukti eilėje. Lietuvoje įgyvendinamos keturios nemokamos onkologinių ligų prevencijos programos, kuriomis pasinaudojus galima anksčiau diagnozuoti ir lengviau įveikti sudėtingas ligas. „Eurovaistinės“ vaistininkai bendraujantys su savo klientais dažnai primena apie šią galimybę ir rekomenduoja ja pasinaudoti.

„Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Juodsnukytė sako dažnai išgirstanti iš klientų, kad jie yra girdėję apie profilaktines programas, tačiau vizitus pas specialistus vis atideda.

„Nejausdami simptomų žmonės neskuba kreiptis į specialistus ir atideda tai vėlesniam laikui. Nors visuomet svarbu prisiminti, kad ankstyva diagnostika palengvina patį ligos įveikimą. Dažnai apie prevencines programas teiraujasi, išgirdę apie susirgusius artimuosius ar perskaitę apie tai žiniasklaidoje“, – pastebi vaistininkė.

Ankstyvoje stadijoje diagnozavus ligą, ją įveikti pavyksta daug dažniau. „Veiksmingiausių rezultatų gydant onkologinius susirgimus pasiekiama diagnozavus ligą ankstyvojoje stadijoje ir pradėjus gydymą kuo anksčiau. Tyrimai rodo, kad chirurginiam vėžio gydymui vėluojant 4 mėnesiams, mirtingumas išauga 6–8 proc., o tokiam pat terminui atidėjus radioterapiją ar sisteminį gydymą – 10 procentų. Todėl visus gyventojus, kurie įtraukti į rizikos grupes ir gali nemokamai dalyvauti storosios žarnos vėžio, krūties vėžio, gimdos kaklelio vėžio ir priešinės liaukos vėžio diagnostikos programose, raginame tai padaryti nedelsiant“, – sako gydytoja radiologė, Nacionalinio vėžio instituto prevencinių programų koordinatorė dr. Rūta Briedienė.

Ankstyvosios diagnostikos programos rekomenduojamos konkretaus amžiaus žmonėms, taip pat svarbus ir jų reguliarumas. 25–59 m. moterims skirta gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa, kuria rekomenduojama pasinaudoti 1 kartą kas 3 metus ir krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, kuri rekomenduojama 50–69 m. moterims 1 kartą kas 2 metus. Vyrams skirta prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, ji rekomenduojama 50–69  m. vyrams 1 kartą kas 2 metus. 50–74 metų vyrams ir moterims 1 kartą kas 2 metus rekomenduojama storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa.

Pasak dr. R. Briedienės, profilaktinių tyrimų geriau neatidėlioti ir apsilankyti pas gydytoją kuo skubiau. „Vasarą vėžys neatostogauja, todėl tinkamiausias laikas sveikatos prevencijai ir diagnostikai yra „dabar“. Norint pagal prevencijos programą pasitikrinti dėl storosios žarnos vėžio, Nacionaliniame vėžio institute šiuo metu laukti reikėtų maždaug 2 savaites, dėl krūties vėžio – 2–3 savaites“, – sako medikė.

Amžiaus kategorija ir tyrimų dažnumas gali priklausyti ir nuo kitų faktorių, todėl visada verta pasikonsultuoti su specialistais, atkreipti dėmesį į jų rekomendacijas.

10 rekomendacijų, kaip sumažinti riziką susirgti vėžiu:

  1. Nevartokite jokių tabako gaminių ir venkite aplinkos, kurioje būtų rūkoma.
  2. Stenkitės palaikyti normalų kūno svorį.
  3. Būkite fiziškai aktyvūs kiekvieną dieną.
  4. Skirkite dėmesio sveikai mitybai.
  5. Ribokite arba visai atsisakykite bet kokios rūšies alkoholio.
  6. Venkite per ilgai būti saulėje, ypač saugokite vaikus.
  7. Saugokitės vėžį sukeliančių medžiagų poveikio savo darbo vietoje vadovaudamiesi saugaus darbo instrukcijomis.
  8. Suteikite galimybę savo vaikams dalyvauti skiepų programose: Hepatito B (naujagimiams), žmogaus papilomos viruso (ŽPV) (mergaitėms)
  9. Dalyvaukite atrankinės patikros programose dėl vėžio.

TAIP PAT SKAITYKITE