Rawpowders

Nustatyta tvarka, kaip atlikti darbuotojų testavimą greitaisiais testais

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekdama nustatyti, kiek Lietuvos gyventojų jau persirgo koronavirusu (COVID-19), suteikia galimybes greitaisiais serologiniais testais išsitirti įvairiems visuomenės grupių atstovams, priklausantiems padidintai rizikai užsikrėsti koronavirusu. Tuo tikslu nustatyta darbuotojų testavimo greitaisiais testais tvarka.

Tęsiant skirtingų visuomenės grupių testavimą, nemokamai išsitirti greitaisiais testais galės ir kultūros įstaigų darbuotojai, Lietuvos oro uostų, „LTG Link“, Lietuvos transporto saugos administracijos, Transporto kompetencijų administracijos, Lietuvos automobilių kelių direkcijos, „Oro navigacijos“, Finansų ministerijos, Valstybės mokesčių inspekcijos, Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos, Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos ir Nacionalinio bendrųjų funkcijų centro darbuotojai. Jų testavimą organizuos šalies savivaldybės.

Taip pat sudarytos galimybės nemokamai išstirti ir Kalėjimų departamento bei jam pavaldžių įstaigų, Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos darbuotojams. Jų testavimą organizuos Laisvės atėmimo vietų ligoninė.

Nemokamai išsitirti dėl koronaviruso greitaisiais testais galės ir Muitinės departamento bei jam pavaldžių muitinės statutinių įstaigų pareigūnai, kurių testavimą organizuos Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centras.

Tai patvirtinta sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo Aurelijaus Verygos sprendimu.

Savivaldybės, Laisvės atėmimo vietų ligoninės ir Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centras užtikrins testavimui reikalingas patalpas, suteiks greituosius testus su užrašytu testo numeriu ir popieriaus lapelius su testo numeriu. Testavimas atliekamas laikantis visų koronaviruso infekcijos plitimo prevencijos priemonių. Medicinos personalas ir tiriamieji turės laikytis rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, dėvėti asmens apaugos priemones, laikytis fizinės distancijos. Prieš atlikdamas greitąjį testą, specialistas turės pasikeisti pirštines arba jas dezinfekuoti, o praėjus 10-15 min. įvertinti testo rezultatus.

Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stotis, organizuojanti Karštosios linijos 1808 darbą, registruos asmenis, kuriems nustatytas teigiamas koronaviruso testas ir nukreips juos dėl PRG tyrimo atlikimo mobiliuosiuose punktuose.

Visų grietųjų testų tyrimų užsakymai ir rezultatai bus suvedami į Elektroninę sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą.

Greitųjų testų atsiėmimą iš Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos ir jų išdalinimą ištyrimą atliksiančioms gydymo įstaigoms organizuos šalies savivaldybės, Laisvės atėmimo vietų ligoninės ir Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centras.

Tyrimą greitaisiais testais vykdys gydymo įstaigos, turinčios licenciją, suteikiančią teisę teikti laboratorinės diagnostikos paslaugas arba pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugas.
SAM primena, kad molekuliniai testai nustato viruso genetinę medžiagą (RNR) ir dažniausiai vadinami genetiniais arba PGR testais. Molekuliniai testai parodo, ar žmogus testo atlikimo metu serga virusu ir ar yra potencialus ligos nešiotojas. Atliekant PGR tyrimą, paimamas nosiaryklės mėginys.

Tuo tarpu greitieji serologiniai testai tiria paciento kraujyje žmogaus imuninio atsako į virusą produktus – antikūnus, susidariusius žmogaus organizme, vystantis imuniniam atsakui į koronaviruso infekciją. Šie testai leidžia aiškiau matyti šalies epidemiologinį paveikslą, valdyti šios infekcijos plitimą, įvertinti, kiek žmonių jau yra persirgę ir kokių priemonių būtų galima imtis tolimesniam ligos valdymui. Testavimas greitaisiais testais atliekamas imant kraują iš piršto ir užlašinant jo ant testo.

Operacijų vadovo sprendimą dėl greitųjų testų naudojimo darbuotojų ištyrimui rasite čia.

SAM Spaudos tarnyba

 

TAIP PAT SKAITYKITE