Gudručio vaistinė

Neveikiant e. sveikatos sistemai, kompensacijų už vaistus senjorams teks palaukti

Jau antrą savaitę neveikiant e. sveikatos sistemai, sutriko ir liepos mėnesį įsigaliojusios tvarkos, pagal kurią kai kurie asmenys gali nemokamai įsigyti kompensuojamųjų vaistų, taikymas. Veikiant e. sistemai, vyresniems nei 75 metų ir mažas pajamas gaunantiems asmenims priemoka už vaistus buvo kompensuojama automatiškai. Tačiau dabar priemoką jie turi susimokėti patys, o jos susigrąžinimo mechanizmas – pakankamai ilgas ir komplikuotas.

„Į vaistines ateinantys pacientai, norintys kompensuojamųjų vaistų įsigyti nemokamai, yra tiesiog pasimetę. Neveikiant e. sveikatos sistemai, vaistininkai net negali patikrinti, ar pacientui priklauso priemokos už vaistus kompensacija. Sveikatos apsaugos ministerija informavo, kad tokiais atvejais gyventojai, priemoką sumokėję vaistinėje, vėliau gali kreiptis į teritorinę ligonių kasą ir atgauti kompensaciją. Tačiau kokiu būdu, kada ir kur konkrečiai kreiptis – pacientai paprasčiausiai nežino“, – sako vaistinių tinklo „Gintarinė vaistinė“ generalinė direktorė Rūta Bagdonavičienė.

Vaistinių tinklas savo iniciatyva paruošė informaciją, ką tokiais atvejais daryti daugiau nei 75 metų sulaukusiems senjorams ir kitiems asmenims, turintiems teisę į nemokamus kompensuojamuosius vaistus.

Vaistinėje sumokėję priemoką už įsigytus kompensuojamuosius vaistus, klientai gali gyvai, raštu arba elektroniniu paštu kreiptis į Valstybinės ligonių kasos (VLK) Vaistų kompensavimo skyrių. Šio skyriaus padaliniai veikia Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje.

Kreipiantis į VLK reikia pateikti prašymą su įrašytu banko sąskaitos numeriu, asmens tapatybės dokumentą arba jo kopiją, recepto, pagal kurį įsigyta kompensuojamųjų vaistų, kopiją, vaistinės kasos kvito kopiją arba raštišką vaistinės patvirtinimą apie sumokėtą priemoką, taip pat asmens sutikimą dėl asmens duomenų tvarkymo.

Pateikus visus šiuos reikalingus dokumentus, pagal nustatytą tvarką VLK sumokėtą priemoką turėtų sugrąžinti per 20 darbo dienų.

„Kaip matome, priemokos susigrąžinimo mechanizmas senjorams ir kitiems remtiniems asmenims nėra labai paprastas. Juolab kad nemaža dalis šios amžiaus grupės gyventojų nepasižymi puikiais skaitmeninio raštingumo įgūdžiais – tokiu atveju jiems arba tenka prašyti artimųjų pagalbos pateikiant dokumentus e. paštu, arba patiems vykti į VLK padalinius“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vadovė.

Veikiant e. sveikatos sistemai, pacientui jokių papildomų veiksmų atlikti nereiktų. Vaistininkui suvedus paciento duomenis, e. sistemoje automatiškai rodoma, ar pacientui priklauso vaistų priemokos kompensacija – jei atsakymas teigiamas, pacientui jokios priemokos mokėti nereikia.

LR Vyriausybės nutarimu nuo liepos 1 d. priemokų už kompensuojamus vaistinius preparatus ir medicinos priežiūros priemones nebeturi mokėti visi 75 metų amžiaus ir vyresni asmenys, apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, taip pat asmenys, gaunantys senatvės pensiją ir turintys negalią, jei jų pajamos (pensijos, socialinės išmokos, pašalpos) nesiekia 95 proc. minimalių vartojimo poreikių dydžio – išlaidų, reikalingų minimaliems žmogaus poreikiams tenkinti per mėnesį (maistui ir kt. prekėms, paslaugoms). Dabar ši suma siekia 257 eurus.

Preliminariais skaičiavimais, Lietuvoje yra apie 250 tūkst. žmonių, galinčių pasinaudoti galimybe kompensuojamus vaistus įsigyti nemokamai.

 

TAIP PAT SKAITYKITE