Sebamed

Mirtis prie vairo – juodos lemties kopija?

Automobilio avarija, praėjusią savaitę įvykusi Kauno senamiestyje, privertė susimąstyti: gal žmogus būtų likęs gyvas, jei, blogai jausdamasis, nebūtų sėdęs prie automobilio vairo? Jo uošvis lygiai taip pat mirė žmonos akyse, vos atidaręs automobilio dureles.

Donoro inksto nesulaukė

„Mano vyras kasdien atvažiuodavo pasitikti manęs pareinančios iš darbo, kad man nereikėtų lipti į kalną”, – sunkiai rinkdama žodžius apie netikėtai ypatingomis aplinkybėmis įvykusią tragediją pradėjo pasakoti kaunietė Jolanta Bisikirskienė.

Ji gyvena Žaliakalnyje, A.Mackevičiaus gatvėje. Dirba „Kauno energijoje”. Iš darbo iki Senamiesčio parvažiuoja troleibusu, o Gimnazijos gatvės papėdėje ją pasitikdavo vyras, atvažiuodavęs automobiliu.

Sauliui Bisikirskui buvo 46-eri, bet jis niekur nedirbo, nes sirgo inkstų nepakankamumu. Jau penkti metai tris kartus per savaitę jam buvo dializuojamas kraujas, nes inkstai jo nebevalė. Vyras laukė donoro organo.

„Laukėme eilėje, nes donorų organų trūksta. Mano vyras buvo labai sąžiningas žmogus, nė minties neturėjo kokiais nors būdais kitiems užlįsti už akių”, – į klausimą, kodėl taip ilgai teko laukti inkstų transplantacijos, atsakė J.Bisikirskienė.

Ji mano, kad vyro inkstai neatlaikė dėl darbo: S.Bisikirskas dirbo automobilių dažytoju.

Dabar sutuoktiniai kiekvieną dieną gyveno donoro organo laukimu. Tam, kad būtų pasiruošęs transplantacijai, S.Bisikirskas periodiškai tikrinosi sveikatą. Vairuoti automobilį jam nebuvo uždrausta.

„Tyrimai buvo atliekami kartą per mėnesį. Rugsėjį buvo ištirti absoliučiai visi vidaus organai, taip pat ir širdis. Vyras buvo persirgęs miokardo infarktu, bet jis buvo ištikęs labai seniai ir pastaruoju metu jokių širdies problemų Saulius neturėjo”, – pasakojo J.Bisikirskienė, lygiai prieš savaitę tapusi našle.

Jos vyras donoro inksto taip ir nesulaukė. Mirė ypatingomis aplinkybėmis.

Medikai buvo čia pat

J.Bisikirskienė jau lipo į kalną Gimnazijos gatve, kai pamatė atvažiuojantį savo vyrą. Automobilis riedėjo lėtai, moteris pamanė, kad vyras stabdo ją pamatęs. Labai nustebo, kai mašina pravažiavo pro ją. Negana to, prie vairo nieko nebuvo matyti.

„Puoliau bėgti paskui automobilį. Mums degė raudonas šviesoforo signalas, bet ir Šv.Gertrūdos gatve niekas nevažiavo, nes vairuotojai turbūt pamatė, kad aš bėgu paskui automobilį. O gal taip lėmė apvaizda, kad neįvyko dar baisesnė autoavarija”, – svarsto J.Bisikirskienė.

S. ir J.Bisikirskų „Chevrolet” automobilis trenkėsi į šviesoforo stulpą Šv.Gertrūdos ir Birštono gatvių sankryžoje.

Pirmi prie jo pribėgo pro šalį važiavę policininkai. Jie rado automobilyje prie vairo be sąmonės susmukusį vairuotoją. Lygiai taip pat atsitiktinai netrukus pro šalį važiavo greitosios pagalbos automobilis. Policininkai jį sustabdė.

„Mūsų darbuotojų brigada kaip tik važiavo į stotį gavę iškvietimą. Medikai ėmė gaivinti automobilio vairuotoją. Į pagalbą buvo išsikviesta kita gyvybės palaikymo brigada, tačiau pastangos buvo bevaisės – žmogaus gyvybės išgelbėti nepavyko”, – su liūdesiu konstatavo Kauno greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja Irena Dabulskienė.

Mirė nuo infarkto

„Mano vyras mirė nuo miokardo infarkto. Tai galėjo atsitikti ir namuose, ir išėjus iš namų, bet kur ir bet kurią minutę”, – mirties priežastį įvardijo J.Bisikirskienė.

Ji papasakojo dar vieną šiurpią istoriją. Greitai, balandžio mėnesį, bus 23 metai, kai nuo širdies infarkto jos mamos akyse gatvėje prie automobilio mirė moters tėtis.

„Mano tėtis dirbo vadovaujamąjį darbą vienoje didelėje Kauno įmonėje miesto centre. Buvo stiprus ir sveikas, bet tą balandžio dieną nuvažiavęs į darbą pasijuto prastai ir nusprendė grįžti namo. Miesto centre buvusiame Metrologijos centre darbo reikalais kaip tik tuo metu lankėsi mama ir nusprendė užsukti pas tėtį. Užėjusi sužinojo, kad tėtis ką tik išėjo namo. Išskubėjusi į gatvę, jį pamatė. Tėtis jau buvo atvėręs mašinos dureles, bet mamos akyse susmuko ant grindinio. Gatvėje buvo intensyvus eismas, mama negalėjo jos perbėgti, o mašinos nestojo…”– lyg viskas būtų buvę vakar, pasakoja J.Bisikirskienė.

Ir priduria: viskas įvyko beveik taip, kaip ir jos vyrui. Medikai gaivino, bet neatgaivino. Mirties priežastis – ta pati. Juodos lemties kopija. Tėvams iki sidabrinių vestuvių buvo likę dveji metai, jų dukrai – vieni. Uošvis iškeliavo anapilin būdamas trejais metais jaunesnis už žentą. Beje, J.Bisikirskienės močiutė iš mamos pusės našle tapo 28-erių.

„Kažkas iš aukščiau žmogų valdo, kiekvienas atsineša savo likimą”, – dabar jau įsitikinusi J.Bisikirskienė.

Inkstų ligos ir vairavimas

Pagal sveikatos apsaugos ministro nustatytą tvarką vairuotojams, sergantiems sunkiu inkstų nepakankamumu, sveikatos pažymėjimai gali būti išduodami pagal gydytojo nefrologo išvadą ir reguliariai atliekant medicinines apžiūras.

Sergantys inkstų nepakankamumu ir dializuojami ligoniai gali gauti transporto priemonės išlaidų pritaikymo kompensaciją, kurią skiria nefrologai, todėl pas šiuos specialistus ligoniai nuolat lankosi. Gydytojai žino, kokia ligonių būklė ir galimybės vairuoti automobilį.

Vairuotojams, kuriems buvo persodinti organai ar implantuoti dirbtiniai, darantys poveikį gebėjimui vairuoti, vairuotojo pažymėjimai gali būti išduodami pateikus atitinkamos profesinės kvalifikacijos gydytojo išvadą ir prireikus reguliariai pereinant medicinines apžiūras.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE