Mollers

Mirtinas meningokokinės infekcijos atvejis Vilniuje – imtasi visų būtinų priemonių

Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad Vilniuje, J. Basanavičiaus gimnazijoje, kurioje užfiksuotas vienetinis mirties atvejis dėl meningokokinės infekcijos, yra taikomos visos būtinos profilaktikos priemonės, kad infekcija neišplistų. Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai šiandien užbaigs vakar gimnazijoje pradėtas tokių susirgimų atvejais taikomas standartines procedūras, iki minimumo sumažinančias infekcijos plitimo riziką.

Meningokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas). Susirgimai dažnesni šaltuoju sezonu: rudens – žiemos – pavasario mėnesiais.

„Lietuvoje per metus nuo meningokokinės infekcijos miršta nuo 2 iki 10 įvairaus amžiaus pacientų. Šia klastinga liga serga ir visai maži vaikai, ir jaunuoliai, ir garbaus amžiaus žmonės. Ir mokslas, deja, dar nežino, kodėl vieni perserga visai lengvai, kiti – išvis neserga, yra tik infekcijos nešiotojai, o treti – miršta. Šiuo konkrečiu atveju – tai vienetinis sporadinis ligos atvejis, kurių deja, pasitaiko”, – teigia Europos vaikų infekcinių ligų draugijos mokymo komiteto narys prof., habil. dr. Vytautas Usonis.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai šiandien užbaigs vakar Vilniaus J. Basanavičiaus gimnazijoje pradėtas tokių susirgimų atvejais taikomas, tarptautines rekomendacijas atitinkančias procedūras, kurios iki minimumo sumažina riziką galimam infekcijos plitimui.

„Mūsų specialistai atliko epidemiologinio židinio tyrimą ir paskyrė visas būtinas profilaktikos priemones, kurios turi būti taikomos siekiant likviduoti židinį. Epidemiologai buvo susitikę ir su berniuką gydžiusiais gydytojais, taip pat lankėsi gimnazijoje. Yra nustatyti visi su sirgusiuoju artimą sąlytį turėję asmenys (šeimos nariai, klasės draugai, pedagogai), dar vakar jie visi turėjo kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris profilaktiškai turėjo paskirti gydymą antibiotikais. Šiems asmenims rekomenduota atidžiai stebėti savo sveikatą bent 10 dienų. Taip pat buvome susitikę su gimnazijos bendruomenės atstovais, atkreipėme jų dėmesį, kad asmenims, kurie neturėjo artimo sąlyčio su sirgusiuoju, rizika užsikrėsti ir susirgti yra maža, todėl profilaktinis gydymas antibiotikais nėra būtinas. Mokykloje paskelbta papildoma informacija apie meningokokinę infekciją, ji taip pat bus išplatinta gimnazijos moksleivių tėveliams, mokykla papildomai išvalyta, išvėdinta – tai taip pat rekomenduojamos profilaktikos priemonės infekcijos plitimui išvengti”, – aiškina Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistė Biruta Zdanevičienė.

Meningokokinės infekcijos gydymui naudojami antibiotikai. Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad infekcija plinta oro lašeliniu būdu, imlūs asmenys artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus, užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas.

Meningokokinė infekcija gali pasireikšti įvairiai, tačiau visoms formoms būdingas karščiavimas bei bendrosios intoksikacijos požymiai. Visais atvejais ligos pradžioje pakyla temperatūra, atsiranda galvos skausmas, galimas raumenų skausmas, kaklo raumenų rigidiškumas (stingimas, atsiradęs dėl raumenų įtempimo), vėmimas. Būdingas meningokokcemijos požymis – odos bėrimas. Susirgus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pas savo šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą. Siekiant apsisaugoti nuo meningokokinės infekcijos svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis. Antimikrobinė profilaktika rekomenduojama tik asmenims, glaudžiai kontaktavusiems su ligoniu.TAIP PAT SKAITYKITE