Eurovaistinė

Mirties priežastimi dažnai tampa netinkama žaizdų priežiūra

Mirties priežastimi dažnai tampa netinkama žaizdų priežiūra

Lietuviai žaizdas vis dar gydo senais, medikų nerekomenduojamais metodais.

Tai paaiškėjo po farmacinės kompanijos „Gedeon Richter” apklausos, atliktos šių metų birželio–liepos mėnesiais.

Net 76 procentai apklaustųjų teigė, jog žaizdoms gydyti renkasi jodą, vandenilio peroksidą ar briliantinę žalumą. Medikai teigia, jog esant smulkiai traumai, tokios „tradicinės” priemonės gali ne tik nepadėti, bet netgi rimtai pakenkti.

„Dezinfekcinės medžiagos, tokios kaip vandenilio peroksidas, spiritas, briliantinė žaluma, kalio permanganatas bei įvairūs antibiotikų tepalai naudotini tik po to, kai žaizda pradeda pūliuoti ar į ją patenka infekcija. Kitu atveju šios priemonės yra žalingos, nes jos sausina žaizdą, toksiškai veikia audinius, o tai neskatina gijimo.” – sako žaizdų asociacijos vadovas, Kauno klinikų chirurgas, docentas Rytis Rimdeika.

Iš viso lietuviai tyrime paminėjo net 50 skirtingų priemonių, kuriomis jie gydo žaizdas. Tarp jų – kiaušinio baltymas, aliejus, soda, muilas, žiedadulkės ar trauklapiai. Anot specialistų, šios priemonės gali pakenkti ne tik žaizdos gijimui, bet ir žmogaus sveikatai.

Be to, net penktadalis apklaustųjų iš viso nekreipia dėmesio į buitines traumas ir jų visai negydo. Dažnai smulkios traumos (įsipjovimas, įsidūrimas, nusideginimas ar pūslės pritrynimas) vis dar atrodo nereikšmingos ir nekeliančios pavojaus, tačiau iš tiesų, šias žaizdas reikia prižiūrėti ir gydyti. Remiantis praėjusių metų statistiniais duomenimis, šalyje buvo užfiksuoti 64 atvejai, kai dėl kraujo užkrėtimo, kuris kitaip vadinamas sepsiu, mirė žmonės.

Pagal šiuolaikinius žaizdų priežiūros principus, rekomenduojamus specialistų, reikėtų laikytis keletos taisyklių: apsaugoti žaizdą nuo užkrato iš aplinkos (naudoti priemones, saugančias nuo infekcijos) bei užtikrinti pakankamą drėgmės kiekį žaizdos aplinkoje. Taip sudaromos idealios sąlygos gijimui ir gijimas spartėja. Tokiomis savybėmis pasižymi hidrogelio pagrindu gaminami preparatai, į kurių sudėtį įeina natūralūs dermos (odos) komponentai, tokie kaip kolagenas, hialurono rūgštis ir kt.

„Visoms žaizdoms, kur nėra infekcijos – absoliučiai daugumai buitinių žaizdų – naudotinos priemonės, apsaugančios nuo bakterijų ir užtikrinančios pakankamą drėgmės kiekį, – tai skatina gijimą. Todėl daugumos buitinių žaizdų priežiūrai rekomenduotini hidrogeliai.” – sakė doc. R. Rimdeika.

Apklausa atlikta šalies sostinėje Vilniuje ir pajūryje. Iš viso tyrimo metu buvo apklausti 306 respondentai. Rezultatai atspindi 18–65 metų Lietuvos gyventojų nuomonę.



TAIP PAT SKAITYKITE