REXSAN

Marius Lasinskas. Panacėjos beieškant: sveikata ir laimė

Jei manai, kad parašysiu dviejų eilučių ilgumo vaistų pavadinimą ar sudėtinį receptą, nuo kurio akimirksniu tapsi sveikas ar net laimingas, – turiu tave nuvilti, bet jei tiki gamtos nuoširdumu ir žmogaus begaliniais resursais, tuomet skaityk įdėmiai. Gamta mums kiekvieną dieną sako: „Pažiūrėk, kokia graži saulė tave pasveikina rytais, koks skaidrus ir švelnus vandenėlis atgaivina, nuplauna veidą ir rankas, gaivus oras tave pasitinka, jei tik išeini su juo pasisveikinti…”

Jei sakome, kad sveikata ir laimė skirta ne visiems, – klystame. Mes visi turime milžiniškų pajėgumų būti sveiki ir laimingi. Tikriausiai iš visų stebuklų žmogaus protas ir kūnas yra labiausiai stulbinamas. Be to, gamta nuotatos dirba, kad užtikrintų mūsų organizmo nepriekaištingą veiklą. Sveikata ir laimė – tai mūsų natūrali būsena! – pasibraukime šį sakinį raudonai ar žaliai, dar geriau – išsikirpkime ir prisiklijuokime prie lovos, šaldytuvo ar vaizduoklio. Taigi mes visi esame sveikutėliai ir laimingi ligi ausų, tik nuo mūsų pačių priklauso, ko mes norime. Kiekvieną akimirką gamta stengiasi, kad būtume sveiki ir laimingi. Ji egzistuoja dabarčiai. Nesipriešina. Net ir tie, kurie labai mažai laiko skiria sveikatai, neturėtų būti ligoti. O tiems, kas nori būti laimingi ir sveiki, yra septyni žingsneliai, kuriuos sugalvojau ne aš, ne mokslininkai, o pati gamta:

  1. Raskime vietos savo gyvenime dvasiniams dalykams: nuoširdumui, tikėjimui, sąžiningumui, atsakingumui, dosnumui ir meilei.

  2. Puoselėkime ir auginkime teigiamą požiūrį.

  3. Kurkime nuoširdžius ir teigiamus santykius.

  4. Domėkimės sveika gyvensena.

  5. Būkime aktyvūs ir reguliariai sportuokime.

  6. Maitinkimės sveiku maistu.

  7. Palaikykime sveikatą nuoširdžiu darbu.

Tikriausiai jau žinote žodžio sveikata apibrėžimą. Pasikartokime: sveikata – tai visiška fizinė, protinė ir socialinė gerovė, tai ne tik ligos ar negalios nebuvimas. Graudu, netgi labai graudu, jog tiek daug rašoma, skaitoma, rodoma apie sveikatą (nekalbu apie informaciją, kuri klaidina žmogų; įsidėmėkime: teisybių yra daug, o tiesa – viena ir ji visad yra paprasta), bet iš tikrųjų mažai kas rimtai ja rūpinasi, kol sveiki. Nėra nė vienos pasaulyje struktūros, kuriai būtų naudinga išsaugoti gerą žmogaus regą, klausą, skrandžio ar protinę veiklą… Šiuolaikinis (sinonimai: modernus, vartotojiškas) žmogus inertiškas ir linkęs gyventi kaip išeina, kol neprispirs bėda, nesistengia saugoti sveikatos.

Sveikata neegzistuoja pati savaime, kartą duota, pastovi ir nekintama. Ja turi rūpintis žmogus visą gyvenimą! Taip taip būtent mes patys turime rūpintis savo sveikata. Nereikia tapti visišku asketu, atsiskyrėliu, ar valgant sverti kiekvieną sūrio gabalėlį. Tačiau reikia atskirti būtinybę nuo pramogos – juk valgome, kad gyventume, o ne gyvenam, jog valgytume. Klaidinga manyti, jog sveikas gyvenimas yra liūdnas ir sunkus. Pastangos reikalingos tik iš pradžių: toks režimas, tapęs norma, suteiks mums žvalumo ir daug naujo džiaugsmo. Kaip mes suprasime, jog jau esame visiškai sveiki ir laimingi? Kai ryte atsibudę, pirmiausia pažiūrėsime ne į mobilųjį telefoną, o į kylančią skaisčią saulę, kai ranka pamojuosime mažutėliam paukšteliui, snapeliu barbenančiam į mūsų langą, kurį pravėrę įsileisime gaivaus oro, nusišypsosime visam pasauliui ir padėkosime už dar vieną nuostabią dieną. Galite man drąsiai sakyti, kad sveikata – tai dar ne viskas. Sutinku! Bet be sveikatos viskas yra niekas. Mylėkime žmones tokius, kokie jie yra, jei norime būti mylimi. Atminkime, jei nesame mylimi tokie, kokie esame, greičiausiai nesame mylimi iš viso. Tikėkime stebuklais, tikra meile ir sielos draugais, su kuriais galime kartu ieškoti naujų krantų, kurti naujas svajones ir jas pasiekti, skrieti per laimingą gyvenimą lyg oro balionai: į viršų vis aukštyn ir aukštyn!

Vaistininkas Marius Lasinskas


Bernardinai

TAIP PAT SKAITYKITE