REXSAN

Maisto įtaka žmonių sveikatai

Kaip informuoja Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) specialistai, Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) mokslininkai, kurie specializuojasi dietiniuose produktuose, mityboje ir alergijose, pasiekė pagrindinius savo užsibrėžtus tikslus, vertinant teiginius apie maisto produktų įtaką žmonių sveikatai, paskelbdami paskutinius teiginių vertinimus.

Paskutinės 35 vertinimų publikacijos yra daugiau nei trejus metus trukusio darbo, kurį atliko EFSA ekspertai, užbaigimas. Nuo 2008 m. ekspertų grupė įvertino 2758 su maisto produktų įtaka žmonių sveikatai susijusius teiginius aiškinadamiesi, ar šie teiginiai paremti patikimais moksliniais įrodymais, tokiu būdu siekdami padėti Europos Komisijai ir šalims narėms sudarant leidžiamų teiginių apie maisto produktus sąrašų reikalavimus. Šie patvirtinti teiginiai suteiks Europos vartotojams daugiau patikimos informacijos apie maisto produktus.

Remiantis EFSA nepriklausomo vertinimo išvada, nemažai teiginių apie maisto produktus yra paremti moksliniais argumentais, įskaitant teiginius, susijusius su maisto teigiamu poveikiu sveikatai.

Vertinimo rezultatai buvo laikomi teigiamais, kai buvo rasta patikimų mokslinių įrodymų, pagrindžiančių teiginius. Taip buvo įvertintas beveik kas penktas peržiūrėtas teiginys, teigiamai įvertinti teiginiai dažniausiai buvo susiję su:

 • Vitaminais ir mineralais;
 • Maistinėmis skaidulomis ir jų poveikiu kraujo gliukozės ir cholesterolio kiekio palaikyme bei svorio reguliavime;
 • Gyvomis jogurtų kultūromis ir laktozės virškimu;
 • Polifenolių, esančių alyvuogių aliejuje, antioksidaciniu poveikiu;
 • Graikiniais riešutais ir pagerėjusia kraujagyslių funkcija;
 • Miltų pašalinimu iš maisto raciono ir svorio kontrole;
 • Riebiosiomis rūgštimis ir svorio kontrole;
 • Galimu cukraus pakaitalų (ksilitozės ir sorbitolio) poveikiu išlaikant dantų mineralizaciją arba sumažinant kraujo gliukozės lygį po valgio;
 • Karbohidratų-elektrolitų gėrimų ir kreatino poveikį sportuojant.

Ekspertai paneigė tuos teiginius, kuriuose daklaruojamas maisto produkto poveikis nebuvo moksliškai pagrįstas. Galimos teiginio nepatvirtinimo priežastys:

 • Trūksta informacijos apie medžiagas, apie kurių poveikį sveikatai yra minima teiginiuose (pvz., kalbama apie probiotikus arba maistines skaidulas, bet nenurodoma konkrečiai apie kokias maistines skaidulas kalbama);
 • Trūksta įrodymų, kad deklaruojamas efektas yra iš tikrųjų naudingas ir/ar pagerina organizmo funkcijas (pvz., kai kalbama apie maisto produktus su antioksidantais arba teigiamą poveikį inkstams vandens šalinime);
 • Trūksta tikslumo dėl poveikio sveikatai (pvz., tokie teiginiai kaip ,,energija”, ,,gyvybingumas” arba teiginiai apie teigiamą poveikį moterų sveikatai bei psichinei būklei yra nekonkretūs);
 • Trūksta atliktų tyrimų, kad būtų galima teigti apie teigiamą poveikį žmogaus sveikatai;
 • Teiginiai, kuriuose yra įvardintas tam tikras poveikis sveikatai ir kuriuose nurodytos plačios maisto grupių kategorijos (pvz., ,,vaisiai ir daržovės” arba ,,pieno produktai”), kurioms priskiriami tam tikri poveikiai.

Šį darbą EFSA atliko etapais dėl didelio teiginių kiekio ir pageidavimų greitai pateikti informaciją siekinat užtikrinti skaidrumą. EFSA taip pat sujungė panašius teiginius (pvz., pagal medžiagą / naudą), siekiant palengvinti rizikos vertinimą ir jį padaryti nuoseklų.

Catherine Geslain-Laneelle, EFSA’os vykdančioji direktorė teigė, kad: ,,EFSA darbo bendroji funkcija teiginiuose apie sveikatą yra pabrėžti konstruktyvaus dialogo svarbą tarp rizikos vertintojų, mokslininkų, sprendimus priimančių asmenų ir suinteresuotų asmenų bei prisidėti prie vizijų apie ateities organizaciją kūrimo”.

Europos maisto saugos tarnybos mokslininkai, kurie specializuojasi dietiniuose produktuose, mityboje ir alergijose, pratęs teiginių, kuriuose kalbama apie vaikų vystymasi ir sveikatą, vertinimą. Po praėjusias metais vykusio susitikimo su suinteresuotas asmenimis, EFSA parengė rekomendacinius dokumentus dėl sveikatos teiginių, susijusių su žarnyno ir imuninės sistemos funkcija ir pradėjo tiesioginę konsultaciją dėl teiginių, susijusių su kaulų, sąnarių ir burnos ertmės sveikata, oksidaciniu stresu ir kardiovaskulinėmis problemomis, svorio kontrole ir gliukozės kiekio kraujyje reguliavimu.

Ekspertų grupės mokslinės išvados apie keletą išanalizuotų teiginių

Mokslinė nuomonė apie teiginį, jog ryžių raudonųjų mielių išskiriamas monakolinas K turi teigiamą poveikį reguliuojant kraujyje cholesterolio kiekį.
Europos maisto saugos tarnybos mokslininkai, kurie specializuojasi dietiniuose produktuose, mityboje ir alergijose, vertindami šį teiginį atsižvelgė į du eksperimentinius kontrolinius tyrimus, pagal kurių išvadas galima teigti, kad ryžių raudonųjų mielių išskiriamas monakolinas K, vartojant šios medžiagos apie 10mg per parą, daro teigiamą įtaką mažinant mažo tankio lipoproteinų kiekį esant hiprecholesterolemijai. Taigi, remiantis pateiktais duomenimis, galima daryti išvadą, kad yra teigiamas ryšys tarp monakolino K vartojimo ir normalios mažo tankio lipoproteinų koncentracijos palaikymo.

Mokslinė nuomonė apie teiginį, kad sojų izoflavonai apsaugo DNR, baltymus ir lipidus nuo oksidacinio streso, palaiko normalią kraujo cholesterolio koncentraciją, sumažina vazomotorinius simptomus menopauzės metu, palaiko normalų odos tonusą, skatina plaukų augimą, gerina kardiovaskulinės sistemos būklę, padeda išgydyti prostatos ir viršutinių kvėpavimo takų vėžį.
Jokios atliktos studijos nepatvirtino fakto, kad yra teigiamas ryšys tarp sojų izoflavonų ir DNR, baltymų ir lipidų apsaugos nuo oksidacinio streso. Išanalizavus atliktus tyrimus taip pat nustatyta, kad nėra teigiamo ryšio tarp sojų izoflavonų vartojimo ir sumažėjusio cholesterolio kiekio kraujyje, taip pat nepakanka pateiktų įrodimų, kad būtų galima pagrįsti teiginį, kad sojos izoflavonai sumažina vazomotorinius reiškinius susijusius su menopauze. Mokslinė grupė nerado ryšio tarp odos tonuso ir odos sveikatos, todėl teiginys, kad sojų izoflavonai pagerina odos tonusą, negali būti siejami su pagerėjusia odos sveikata. Nerasta įrodymų, kad sojų izoflavonai gali turėti teigiamos įtakos ir plaukų augimui. Bandant išsisaiškinti izoflavonų įtaką kardiovaskulinei sveikatai, padaryta išvada, kad terminai: ,,kardiovaskulinė sveikata”, ,,prostatos vėžys”, ,,krūties vėžys”, ,,viršutinių kvėpavimo takų vėžys” yra nekonkretūs ir todėl negalima įrodyti konkrečios medžiagos poveikio sveikatai.

Mokslinė nuomonė apie teiginį, kad natrio ir kalio druskos padeda palaikyti rūgščių / bazių balansą ir taip reguliuoja kaulų tankumą.
Nebuvo rasta mokslinių įrodymų, kuriais būtų galima pagrįsti šią nuomonę.

Mokslinė nuomonė apie kreatino teigiamą poveikį fizinei veiklai atliekant trumpas didelio intensyvumo treniruotes.
Teigiama, kad kreatinas tokių treniruočių metu padidina ištvermę ir pajėgumą. Ekspertų grupė nustatė, kad yra teigiamas ryšys tarp kreatino vartojimo ir treniruočių intensyvumo padidėjimo. Siekiant gauti nurodytą teigiamą poveikį, tikslinė grupė (suaugę žmonės, atliekantys intensyvias treniruotes) turėtų suvartoti apie 3 g kreatino kasdien. Tačiau ekspertų grupė, pagal gautus duomenis padarė išvadą, kad nėra teigiamo ryšio tarp kreatino vartojimo ir ištvermės padidėjimo atliekant pratimus.

Mokslinė nuomonė apie citrinų rūgšties natrio ir kalio druskų vartojimo įtaką gerai kaulų būklei.
Darydama išvadas mokslinė grupė rėmėsi tyrimo, kurio metu buvo stebimos moterys, esančios menopauzėje ir vartojančios kalio citratą, duomenimis, tačiau nebuvo nustatyta, kad kalio citrato vartojimas daro įtaką kaulų mineraliniam tankiui. Todėl ekspertų grupė padarė išvadą, kad nėra teigiamo ryšio tarp citrinos rūgšties ir natrio bei kalio druskų vartojimo ir teigiamos įtakos kaulų būklei.

Mokslinės grupės išvada apie silicio apsaugą nuo aliuminio kaupimosi smegenyse, teigiamą poveikį kardiovaskulinei sistemai ir teigiamą poveikį suformuojant apsaugą skrandžio gleivinei, neutralizuojant skrandžio rūgštis, normaliai kolageno ir jungiamojo audinio formacijai, sveikiems kaulams ir sąnariams, gražiai odos išvaizdai ir odos elastingumui, plaukų ir nagų augimui.

Nebuvo rasta įrodymų, kad silicis apsaugo nuo aliuminio kaupimosi smegenyse ir daro teigiamą įtaką psichinei sveikatai. Teiginys, jog silicis daro teigiamą poveikį kardiovaskulinei sistemai, yra per platus ir nekonkretus, kad būtų galima jį patvirtinti. Siekiant patvirtinti teiginį, kad silicis padeda apsaugoti skrandžio gleivinę, nebuvo rasta jokių tai įrodančių faktų. Taip pat nebuvo nustatyta ir teigiamo ryšio tarp silicio vartojimo ir padidėjusios skrandžio rūgščių neutralizacijos bei teigiamo poveikio kolageno ir jungiamojo audinio formavimuisi, taigi negali būti patvirtintas ir teigiamas poveikis sąnariams, kaulams, odai ir plaukams.

Ekspertų grupės išvada dėl teiginio, kad Lactobacillus rhamnosus kartu su Lactobacillus reuteri apsaugo nuo vaginalinių patogenų, kadangi padidėja laktobakterijų ir sumažėja patogeninių bakterijų ir / ar grybelių.
Siekiant patvirtinti teiginį, kad Lactobacillus rhamnosus kartu su Lactobacillus reuteri apsaugo nuo vaginalinių patogenų, kadangi padidėja laktobakterijų ir sumažėja patogeninių bakterijų ir / ar grybelių kiekis, nebuvo rasta jokių šį teiginį pagrindžiančių įrodymų.

Ekspertų grupės išvados siekiant išsiaiškinti, ar astaksantinas padeda apsaugoti odą nuo UV spindulių neigiamo žalingo poveikio bei padeda apsisaugoti nuo Helicobacter pylori, jo reikšmę normaliai spermatogenezei bei normaliai raumenų ir imuninės sistemos veiklai.
Jokios atliktos studijos nepatvirtino teiginio, kad astaksantinai apsaugo odą nuo pavojingo UV spindulių poveikio. Taip pat nerasta teigiamo ryšio tarp astaksantino poveikio ir Helicobacter pylori infekcijos naikinimo bei astaksantino poveikio normaliai spermatogenezei. Kadangi teiginiai ,,normali imuninės sistemos” ir ,,normali raumenų veikla” yra nekonkretūs, nebuvo nustatyta jų priklausomybė nuo astaksantino.

Nuomonė dėl becukrės kramtomosios gumos su ksilitoliu ir rūgštis neutralizuojančia medžiaga poveikio dantų mineralizacijai, dantų apnašų sumažinimui ir patogeninių mikroorganizmų vidurinėje ausyje sunaikinimui.
Teigiamas becukrės kramtomosios gumos poveikis naikinant dantų apnašas ir palaikant dantų mineralizaciją jau buvo nustatytas anksčiau, mokslinė grupė padarė išvadas, kad tas pats poveikis yra taikomas ir becukrei kramtomajai gumai su ksilitoliu. Jau anksčiau buvo patvirtintas teiginys, kad becukrė kramtomoji guma padeda sumažinti dantų apnašų kiekį. Tačiau nerasta tai pagrindžiančių faktų. Mokslinė grupė taip pat padarė išvadą, kad pateiktų įrodymų nepakanka, kad būtų galima teigti, kad becukrės kramtomosios gumos su ksilitoliu vartojimas naikina patogeninius mikroorganizmus (pvz., Streptococcus pneumoniae) vidurinėje ausyje.

Išvados dėl avižų ir miežių grūdų skaidulų vartojimo ir padidėjusio išmatų tūrio.
Ekspertų grupė padarė išvadą kad grūdų sėklų skaidulų teigiamas poveikis didinant išmatų tūrį jau seniai žinomas, poveikio mechanizmas taip pat jau yra nustatytas, todėl manoma, kad avižų ir miežių grūdų skaidulų poveikis yra toks pat.


Veidas.lt

TAIP PAT SKAITYKITE