Famisano

Ligos, kurios tyko mūsų darbuojantis biure

Visi žino, kad per darganą galima peršalti, o suvalgius netinkamo maisto – apsinuodyti. Tačiau yra daugybė ligų, kurios tyko mūsų darbuojantis biure. Kaip jų išvengti tiems, kurie visą darbo dieną praleidžia kabinete?

Šviesa – imunitetui

Didžiausia biuro darbuotojų problema – susilpnėjęs imunitetas. Dėl to kyla nemažai nemalonumų: peršalimai, hormonų sutrikimai, neurozės, virškinimo ir regėjimo problemos. Neseniai Anglijoje buvo atlikti įdomūs tyrimai. Jie parodė, kad biuro darbuotojos dažnai serga tokiomis ligomis kaip gimdos mioma ir mastopatija. Jų išsivystymo rizika padidėja 20-25 proc. tuo atveju, jeigu moteris sėdi per dieną daugiau nei keturias valandas. Tai irgi susiję su imuniteto sutrikimais.

Kaip apsisaugoti? Pirmiausia, reikia pasirūpinti tinkamu apšvietimu. Šviesos trūkumas labai neigiamai veikia imuninę sistemą. Todėl ypatingą dėmesį reikia skirti langams ir lempoms. Juos reikia plauti kartą per mėnesį, kitaip susikaupę nešvarumai sugers nuo 20 iki 50 proc. šviesos.

Antra taisyklė: negalima kabinti ant langų tamsių užuolaidų. Jos būtinai turi būti šviesios, be to, pirmenybę reikia skirti šaltiems atspalviams – pilkam, pistacijų, žydram. Tiulio užuolaidos taip pat turi būti kuo labiau peršviečiamos. Todėl tankūs audiniai netinka.

Trečia taisyklė: nuo palangių reikia nuimti visus pašalinius daiktus, netgi gėles. Tai reikalinga tam, kad į patalpą patektų kuo daugiau natūralaus apšvietimo. Jis vaidina svarbiausią vaidmenį saugant imunitetą.

Monitorius ir akys

Didžioji biuro darbuotojų dalis dirba su kompiuteriu. Vadinasi, iškylą tiesioginė grėsmė regėjimui. Tai patvirtina tyrimų duomenys, įrodę, kad „smėlio” akyse pojūtis, akių paraudimas, skausmas ir pablogėjęs regėjimas – įprasti kompiuterių vartotojų skundai. Kai kuriems jie prasideda jau po 2 valandų, daugeliui – po 4, o visiems – prie monitoriaus praleidus 6 valandas.

Kaip apsisaugoti? Pirmiausia, negalima sėdėti arti ekrano. Atstumas nuo akių iki 15 colių monitoriaus neturi būti mažesnis nei 60-70 cm, o 17 colių – 1,5 metro. Jokiu būdu negalima dirbti, jei nustatytas maksimalus monitoriaus ryškumas ir kontrastas. Dėl susikaupusių dulkių dažnai esame priversti didinti ryškumą, bet geriau kasdien nuvalyti monitorių arba drėgnu skudurėliu, arba specialiu cheminiu skysčiu.

Nuo „kompiuterinės” trumparegystės išsivystymo ir progresavimo galima apsisaugoti atliekant nesudėtingus pratimus:

1. Iš pradžių nusisukite nuo monitoriaus ir užsimerkite, paskui dešimt kartų stipriai užsimerkite ir pamirksėkite neatmerkdami akių, po to dešimt kartų pamirksėkite plačiai atmerkdami akis (pageidautina tai daryti kuo greičiau).

2. Užsimerkite ir akimis bandykite „nupiešti” aštuonetą – iš pradžių vertikaliai, paskui horizontaliai. Pratimą kartokite 15 kartų.

3. Sukamaisiais judesiais pamasažuokite smilkinius prie akių. Čia reikia laikytis vienos taisyklės: dešinės rankos pirštai turi judėti pagal laikrodžio rodyklę, o kairės – prieš laikrodžio rodyklę. Kartokite 15 kartų.

4. Pabaigoje atlikite „toliaregystės pratimus”, kurie atpalaiduoja akies raumenis. Nusisukite nuo monitoriaus ir žvelkite į kokį nors tolumoje esantį tašką, paskui žvilgsnį švelniai nukreipkite į nosies galiuką. Kartokite tokį „šaudymą akimis” 10-15 kartų per dieną. Šie pratimai yra tikrai efektyvūs ir padeda išsaugoti gerą regėjimą.

Atsarginis oro uostas

Biuro darbuotojai serga hipertonija 5 kartus dažniau nei žmonės, dirbantys gryname ore. Tai lemia trys faktoriai: hipodinamija, netinkama mityba ir didesni nerviniai bei psichiniai krūviai. Pastarieji yra pavojingiausi, be to, ir kovoti su jais sunkiau.

Kaip apsisaugoti? Yra tam tikrų pratimų, kurie padeda įveikti psichologinį diskomfortą. Pavyzdžiui, pratimas, vadinamas „atsarginiu oro uostu”. Reikia rasti vietą, kur galėtumėte atsiskirti nuo visų, patogiai atsisėsti ir prisiminti situaciją, kai gerai jautėtės. Į šiuos prisiminimus reikia pasinerti – vėl išgyventi pojūčius, kvapus ir garsus. Būtina visiškai atkurti vizualinį šios situacijos vaizdą, net smulkiausias detales.

Tokį pratimą reikia daryti kasdien. Reikia visuomet sėdėti toje pačioje vietoje, tokia pat poza ir esant tokiam pat apšvietimui. Taip sukuriamas savotiškas geros nuotaikos ritualas. Savaime pakils nuotaika ir žvelgiant į tą kėdę, kurioje buvo atliekamas pratimas. Žinosite, kad yra „atsarginis oro uostas”, į kurį galima nutūpti bet kokiomis oro sąlygomis. Šis pratimas, beje, padės bet kurioje nemalonioje situacijoje.

Kasdienė osteochondrozė

Osteochondrozė išsivysto tiems žmonėms, kurie gyvenimo būdas yra neaktyvus. Todėl visiems be išimties reikia laikytis rekomendacijų, kurios skirtos šios ligos profilaktikai.

Kaip apsisaugoti? Pradėti reikia nuo tinkamai įrengtos darbo vietos. Kėdės aukštis turi atitikti blauzdos ilgį, tai yra kojos visa pėda turi remtis į grindis. Maksimalus sėdynės gylis turi būti 2/3 klubų aukščio. Būtų labai neblogai ant kėdės padėti specialų ritinėlį, skirtą strėnoms. Jeigu kėdės konstrukcija leidžia, atlošą galima palenkti šiek tiek į priekį – tuomet sėdinčiajam nereikės kūprintis. Be to, kas 20 minučių reikėtų atsistoti ir žengti kelis žingsnius arba kelis kartus pritūpti.

Spausdintuvai – lyg cigaretės

Mokslininkai neseniai išsiaiškino, kad dar vienas biure tykantis pavojus – paprastas spausdintuvas. Jis plaučiams gali pakenkti taip pat kaip ir cigarečių dūmai. Ištyrus 60 spausdintuvų paaiškėjo, jog maždaug trečdalis šių aparatų į orą išskiria pavojingų sveikatai dalelių.

Pasak mokslininkų, kai kurie spausdintuvai turėtų pasirodyti su įspėjimais dėl sveikatos.

Išsiaiškinta, jog maždaug trečdalis jų į orą išmeta itin mažų dalelių, kurios sudėtimi primena tušą. Šios yra tokios smulkios, jog lengvai įkvepiamos į plaučius, o tai gali sukelti kvėpavimo sutrikimų ar chroniškų kvėpavimo takų ligų.

Biure, kurio erdvė suskaidyta tik pertvaromis, atliktas testas parodė, kad darbo valandomis kenksmingų dalelių kiekis patalpoje išauga 5 kartus.
Kaip apsisaugoti? Jeigu jūsų patalpoje stovi spausdintuvas, ji turi būti itin gerai vėdinama, kad pavojingos sveikatai dalelės greičiau išsiskirstytų.



TAIP PAT SKAITYKITE